Jaka praca po studiach technicznych ?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Dawidoff7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: Dawidoff7 »

Witam Mam pewien dylemat ponieważ od września zaczynam klasę maturalną i nie jestem do końca przekonany co zdawać na maturze. Przez te wszystkie lata byłem pewny że zdaję matematykę fizykę i angielski, a moim celem były kierunki takie jak Informatyka, Automatyka i Robotyka lub Elektronika. Lecz teraz nie jestem co do tego taki pewny, ponieważ nie wiem jak wygląda praca po tych kierunkach. Tzn. nie interesuje mnie czy dużo zarobię czy nie, ale czy będę miał satysfakcje z wykonywanej pracy. I moja prośba do Was jest taka abyście przybliżyli mi chodź trochę jak wygląda praca po tych kierunkach.
Jak na razie próbowałem uczyć się głównie html i css oraz liznąłem c++ (bardzo niewiele ), ponieważ nie mam już informatyki w szkole ( profil mat fiz ang) a chciałem zobaczyć z czym to się je. Naczytałem sie juz dużo informacji o tym jak to po informatyce siedzi się cały dzien przed kompem i klepie kod i nie za bardzo mi to odpowiada nawet jeżeli pensja miałaby być wysoka. Zawsze myślałem że jak lubię matematykę i fizykę to znajdę pracę związaną z nimi którą polubię. Lecz teraz jakoś trudno mi cos wymyślić zwłaszcza że nie wiem dokładnie jak wygląda praca po jakimkolwiek kierunku technicznym. Z drugiej strony zawsze interesowałem się też neurologią i psychologią i teraz kiedy mam jeszcze rok do matury chciałbym zdecydować czy starać się dostać na medycynę ( na pewno będzie trudno bo nie miałem chemii i biologii od roku a to co miałem w pierwszej klasie i tak za bardzo nie da się nazwać biologią i chemią, ale warto spróbować ) czy zostać przy matmie fizyce i znaleźć jakiś ciekawy zawód techniczny. Dodam że lubię pracę z ludźmi i częste podróże, tak więc praca z dużą ilościa wyjazdów służbowych była by nawet lepsza. Interesują mnie też języki obce co dodakowo przemawia za wyjazdami.
Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuje i pozdrawiam
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: kalwi »

W Polsce jak to w Polsce, badań za dużo nie ma, przemysłu za bardzo też nie, firmy zagraniczne zazwyczaj rozwijają sprzęt w macierzystych krajach. Ot, typowe państwo kolonijne. Sam jestem na Telekomunikacji, a więc kierunku bardzo zbliżonych do tego co wymieniłeś i na przykład można by zajmować się rozwojem tych wszystkich sieci, LTE, itp. - A że za jakieś 10-20 lat wejdzie już w życie "Internet of Things" (Internet Przedmiotów) to jeszcze bardziej będzie to potrzebne. Więc może pomyśl o tym kierunku? Uważam tą dziedzinę za dość ciekawą, satysfakcja też jest ze studiowania.
A zarobki - w Polsce pierwsza praca dla mgr. inż. po Eiti w W-wie to jest koło 4k pln z hakiem. A więc narzekać nie można. Z kolei za granicą są po tym naprawdę chore pieniądze, słyszałem, że absolwenci dostają masę ofert zza granicy.
baklazan9494
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 23 cze 2013, o 13:50
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 2 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: baklazan9494 »

Chore czyli dobre czy złe?
Dawidoff7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: Dawidoff7 »

No właśnie i o coś takiego by mi chodziło Nie chce wstawać rano do pracy która nie była by dla mnie chodź trochę interesująca. A badania nad nowymi technologiami to by było coś Właśnie takiej pracy bym oczekiwał w której mogę rozwinąć skrzydła a nie zatrzymać się w monotonii.
Dzięki Wielkie za radę i pozdrawiam
PS: Liczę jeszcze na jakieś porady
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: kalwi »

baklazan9494 pisze:Chore czyli dobre czy złe?
Takie, że jedna pensja za granicą będzie w przybliżeniu równa 6 średnim w Polsce (i z czasem będzie ten stosunek się zwiększał).
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: musialmi »

Studia techniczne w ogólności są uznawane przez absolwentów i studentów za bardzo ciekawe i zgaduję, że w pracy nie jest gorzej (dorośli, doświadczeni ludzie, z którymi miałem okazję porozmawiać, często mówili, że studia to sama nauka, a dopiero praca jest fascynująca). Trzeba tylko lubić temat.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: mdd »

kalwi pisze:W Polsce jak to w Polsce, badań za dużo nie ma, przemysłu za bardzo też nie, firmy zagraniczne zazwyczaj rozwijają sprzęt w macierzystych krajach. Ot, typowe państwo kolonijne.
Ano racja. Dlatego nie łudźmy się, że wszyscy absolwenci studiów technicznych będą tworzyli, projektowali, "dyrektorowali". W naszym kraju potrzeba raczej robotników-inżynierów. Niemal całą technikę importujemy. Jesteśmy w zasadzie tylko konsumentem.
Dawidoff7 pisze: Zawsze myślałem że jak lubię matematykę i fizykę to znajdę pracę związaną z nimi którą polubię.
Obyś się nie rozczarował. Jak lubisz matematykę i jesteś kreatywny to idź na informatykę. Tam przynajmniej będziesz mógł wdrażać swoje pomysły podczas klepania kodu.
Dawidoff7 pisze:Dodam że lubię pracę z ludźmi i częste podróże, tak więc praca z dużą ilościa wyjazdów służbowych była by nawet lepsza. Interesują mnie też języki obce co dodakowo przemawia za wyjazdami.
Takich ludzi potrzeba. Dziś coraz częściej utrzymanie ruchu w przemyśle opiera się na firmach zewnętrznych (outsourcing). Tylko miej to na uwadze, że po jakimś czasie taka wyjazdowa robota stanie się nudna.
Dawidoff7 pisze:a moim celem były kierunki takie jak Informatyka, Automatyka i Robotyka lub Elektronika. Lecz teraz nie jestem co do tego taki pewny, ponieważ nie wiem jak wygląda praca po tych kierunkach.
W ogólności praca po takich kierunkach jak Elektrotechnika, Automatyka wygląda tak, że absolwent tych kierunków jest potem:
1) ...projektantem w firmie, która tworzy własne produkty (w Polsce tego jest bardzo mało).
2) ...pracownikiem utrzymania ruchu (i wtedy jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym to pracujesz na pierwszej zmianie 7-15 lub 8-16; jeśli jesteś robotnikiem to czeka Ciebie robota na trzy zmiany... a więc także i nocki)
3) ...pracownikiem serwisu... tutaj są dwie możliwości... albo cały czas siedzisz w serwisie albo masz robotę wyjazdową (samochód, telefon komórkowy, laptop i inne narzędzia itd.) i jeździsz po kraju lub po całym świecie (a długie 12-godzinne loty nie są przyjemne).
4) ...pracownikiem firmy zajmującej się tworzeniem różnych systemów automatyki w przemyśle... wtedy albo jesteś projektantem na miejscu albo należysz do ekipy (mechaników, hydraulików, elektryków i automatyków itp.) jeżdżącej w teren... i wtedy jesteś w delegacji jeden, dwa, trzy miesiące... krótko mówiąc mało Ciebie widzą w domu.
Z takimi sytuacjami się spotkałem, jedna z nich osobiście mnie dotyczy... oczywiście są i inne "sytuacje zawodowe" ... ale nie mam na ich temat wiedzy.

Oczywiście możesz też zostać na uczelni albo zrobić w trakcie studiów jakieś uprawnienia pedagogiczne i zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: kruszewski »

Kolega mdd pisze:
"albo zrobić w trakcie studiów jakieś uprawnienia pedagogiczne i zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum."
I nie znając nic więcej po za "skryptami" uczyć cieńszej teorii, bo grubszej najczęściej już się nie zna i zadawać od wielu lat takie same zadania, projekty, i podobne skryptowe dyrdymały.
Inżynier co bez doświadczenia idzie w belferkę to nie inżynier. On boi się konfrontacji z maszyną, fabryką, ludźmi.
Pamiętam, jak przed wielu laty w TV jeden z odważniejszych studentów zapytał: " czego mnie może nauczyć pan docent ( wykładający PKM), który w życiu nie skonstruował niczego co działało i było w użyciu ?"
Przedmiotów zawodowych powinni uczyć nauczyciele kontraktowi z odpowiednią wiedzą teoretyczną i kilkuletnią praktyką w przedmiocie którego uczą. Oczywista po złożeniu odpowiednich egzaminów przed poważnymi egzaminatorami.
W.Kr.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2014, o 20:30 przez kruszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
lukasz2146
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 gru 2009, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Iłża
Podziękował: 3 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: lukasz2146 »

Ja także piszę w tym roku maturę i myślę nad podjęciem studiów na kierunku telekomunikacja na EITI. W związku z tym chciałbym zadać kilka pytań (szczególnie liczę na odpowiedź użytkownika kalwi):
1. Jak wyglądają studia na tym kierunku?
2. Czy ten wydział jest rzeczywiście tak ciężki jak to często można usłyszeć?
3. Co można zacząć robić w domu związanego z tą dziedziną, aby sprawdzić czy chcę się tym zajmować?
Jak na razie zdobyłem ebooka "Podstawy transmisji danych" Simmonds'a i zacząłem ją czytać.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: kalwi »

lukasz2146 pisze:Ja także piszę w tym roku maturę i myślę nad podjęciem studiów na kierunku telekomunikacja na EITI. W związku z tym chciałbym zadać kilka pytań (szczególnie liczę na odpowiedź użytkownika kalwi):
1. Jak wyglądają studia na tym kierunku?
2. Czy ten wydział jest rzeczywiście tak ciężki jak to często można usłyszeć?
3. Co można zacząć robić w domu związanego z tą dziedziną, aby sprawdzić czy chcę się tym zajmować?
Jak na razie zdobyłem ebooka "Podstawy transmisji danych" Simmonds'a i zacząłem ją czytać.
Pierwsze 3 semestry masz tu (telekomunikacja, ale dla elektroniki jest dokładnie to samo):

Czy studia są ciężkie? Fakt, że po roku odpada około 30% ludzi przyjętych, którzy z matury rozszerzonej z matmy mieli wynik koło 90% mówi sam za siebie. Jest to bynajmniej najbardziej (na równi z Melem) elitarny wydział PW. A więc lekko nie jest. Poczytaj te tematy, to może czegoś się więcej dowiesz:
https://www.matematyka.pl/368195.htm
http://www.matematyka.pl/364461.htm
http://www.matematyka.pl/368679.htm
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: VillagerMTV »

kalwi pisze:
lukasz2146 pisze:Jest to bynajmniej najbardziej (na równi z Melem) elitarny wydział PW
To zdanie nie ma sensu.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: kalwi »

VillagerMTV pisze:
kalwi pisze:
lukasz2146 pisze:Jest to bynajmniej najbardziej (na równi z Melem) elitarny wydział PW
To zdanie nie ma sensu.
Świetnie że to napisałeś. 1 słówko za dużo mi się napisało. Straszna rzecz.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: mdd »

kruszewski pisze: I nie znając nic więcej po za "skryptami" uczyć cieńszej teorii, bo grubszej najczęściej już się nie zna i zadawać od wielu lat takie same zadania, projekty, i podobne skryptowe dyrdymały.
(...)
Przedmiotów zawodowych powinni uczyć nauczyciele kontraktowi z odpowiednią wiedzą teoretyczną i kilkuletnią praktyką w przedmiocie którego uczą. Oczywista po złożeniu odpowiednich egzaminów przed poważnymi egzaminatorami.
W.Kr.
Zgoda. Sam pamiętam jak wyglądały moje zajęcia w Technikum. Zajęcia z nauczycielami, którzy przyszli z przemysłu, były bezkonkurencyjne w porównaniu z pozostałymi zajęciami. Ci z wyniesionym doświadczeniem z przemysłu przekazywali wiedzę z entuzjazmem. Jakby bardziej wierzyli w to co mówią.
Dawidoff7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Jaka praca po studiach technicznych ?

Post autor: Dawidoff7 »

Dzięki za porady Dało mi to trochę do myślenia i na pewno będę zdawał matme fize i angielski. Co do kierunku to jeszcze nie wiem ale ostatnio otworzyli Mikroelektronikę w technice i medycynie na AGH może wybiorę ten kierunek . Z drugiej strony telekomunikacja elektronika i informatyka również jest zachęcająca. Dam sobie na razie czas i przemyśle to. Najważniejsze że wiem co zdawać na maturze
Dzięki i pozdrawiam
ODPOWIEDZ