Problem z wyznaczeniem środka ścinania

s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

Czy ma ktoś pomysł na wyznaczenie środka ścinania na danych ogólnych niesymetrycznego przekroju cienkościennego zetowego z usztywnieniami, wg załączonego schematu?

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: kruszewski »

Można zaglądnąć tu:

Ale i do literatury podanej na końcu.
Usztywnienia trzeba potraktować jak pasy (półki) i wyliczyć naprężenia styczne w onych występujące.
I ze średnich wartości naprężeń wyliczyć "lokalne" siły styczne co będą działać na ramionach jak średnia odległość między tymi półkami (mierzona prostopadle do ścianki środnika.
Ale jak się popatrzy na rysunki pod tym adresem, to wnioski są ciekawe. Ale drugie ale, obrachunek jest potrzebny dla wykazania się (zaliczenie) umiejętnościami znajdowania środka ścinania.
Choć dla mnie wystarczyłoby wykazania jednakowych naprężeń średnich w dużych i małych (wzmocnienie) półkach i wynikającą stąd równowagę względem środka ciężkości pola przekroju. (patrz rysunek 10.9)
W.Kr.-- 11 lip 2014, o 15:00 --Dla ułatwienia oglądania dodam tu ten rysunek 10.9
zrzut_ekranu-wytrzymalosc_4z4.pdf (Obiekt application-pdf) - Mozilla Firefox.png
s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

Dziękuję za pomoc. Ale niestety nie udało mi się wyznaczyć z tych wzorów środka ścinania. Czy mógłbym prosić o dalej idącą pomoc? Bardzo mi zależy na znalezieniu tych współrzędnych dla danych ogólnych.

Dodatkowo pytanie: Jak wyznaczyć środek skręcania za pomocą charakterystyki wycinkowej? W sumie nie wiem tylko jakie są zasady wyznaczania wykresu \(\displaystyle{ \omega_B}\).

Proszę o pomoc.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: kruszewski »

Pisze Kolega:
Jak wyznaczyć środek skręcania za pomocą charakterystyki wycinkowej?
W sumie nie wiem tylko jakie są zasady wyznaczania wykresu \(\displaystyle{ \omega_B}\)
.
Czyli jak na dziś, obaj wiemy omal tyle samo.
Już tak dawno nie potrzebowałem tej "metody", że 'technika' mi wyszła z głowy.
Musiałbym zaglądnąć do książki prof. Brzoski, a tej jak na złość nie mam. A szkoda.
Przepraszam, ale nie wszystko pamięta, a jeszcze mniej umiem.
W.Kr.
s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

A jest Pan w stanie wyznaczyć środek ścinania pierwszą metodą? Bo mimo wielu prób wychodzi mi zły wynik...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: kruszewski »

A jaki on jest?
s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

Jaki jest poprawny wynik? Mogę sprawdzić tylko dla danych liczbowych. Nie posiadam poprawnego rozwiązania dla danych ogólnych. A bardzo potrzebuję tych współrzędnych.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że siły w półkach i w pasach wzmocnienia są odpowiednio sobie równe. Ruda rudej, niebieska niebieskiej. Zwroty jak pokazują groty. Moment rudych względem środka ciężkości przekroju jest zerowy (znoszą się) podobnie z niebieskimi. Zielona siła styczna "w ściance" przechodzi przez śc. Zatem daje moment zerowy. Stąd wniosek, że śc powinien być środkiem ścinania.
Zet.png
s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

Tak, racja. Tylko, że ja potrzebuję rozwiązania dla niesymetrycznego zetownika. Wg rysunku:
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: kruszewski »

Pozostaje więc porachować naprężenia w tych "paskach", i siły w nich a następnie ułożyć równanie dla bieguna względem którego suma momentów tych sił w tych paskach będzie się zerować. Przyjmując za okład współrzędnych y-y wzdłuż linii środkowej ścianki a x-x poprzecznie do niej z początkiem w środku ciężkości. I niech Ś.ścin. ma współrzędne Ś(x+a, y+b) i rachowanie.
Będzie trochę liczenia ale to chyba najprostszy sposób.
W.Kr.-- 15 lip 2014, o 23:50 --Ale odpowiedzi na pytania Kolegi można znaleźć w: I. M. Bielajew Wytrzymałość materiałów, paragrafy 180-183. Książka jest w języku polskim i jest wystawiona na aukcji. Ale są i w książkach polskich, polskich autorów.
W.Kr.
s-e-b
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 11 lis 2009, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czersk
Podziękował: 33 razy

Problem z wyznaczeniem środka ścinania

Post autor: s-e-b »

Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ