Książki do nauki języków

Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Książki do nauki języków

Post autor: VillagerMTV »

Witam!
Co prawda jest to forum matematyczne, ale nie tylko tym człowiek żyje i postanowiłem uczyć się samodzielnie języków i tu pojawia się pytanie o podręczniki.
Jakie podręczniki do angielskiego po podstawowej maturze i do francuskiego
iemieckiego od podstaw polecacie do samodzielnej nauki?
szw1710

Książki do nauki języków

Post autor: szw1710 »

Po maturze moja znajomość angielskiego pozwalała na czytanie tekstów, ale nie rozumiałem słowa mówionego. Osłuchanie przyszło, gdy pojawił się w domu Eurosport. Coś we mnie się przełamało i zacząłem rozumieć wypowiadane słowa. Tak jest do dziś tym bardziej, że przynajmniej raz w tygodniu prowadzę wykład po angielsku, z mniej więcej dwa tygodnie w roku mówię wyłącznie w tym języku. Tak więc zamiast książek polecam słuchanie np. muzyki czy słowa mówionego, oglądanie filmów. W sieci tego pełno.

Języka francuskiego kiedyś nie znałem w ogóle. Poszedłem inną drogą. Kupiłem sobie kurs w ESKK. Przejście kursu podstawowego, a później średnio zaawansowanego pozwoliło mi na podstawowe rozumienie słów mówionych i dobre rozumienie tekstów, zwłaszcza matematycznych, bo taką miałem potrzebę.

Jeszcze podam pewną prawdziwą przypowiastkę. Jeden z nieżyjących już profesorów matematyki (nazwisko znam) zadał magistrantce pracę w obcym języku mniej więcej w ten sposób:

- Czy zna Pani angielski?
- Tak, znam.
- A czy zna Pani francuski?
- Nie znam.
- Język francuski jest podobny do angielskiego. Ale jest tu praca po rumuńsku. Język rumuński jest podobny do francuskiego.
Awatar użytkownika
Arytmetyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 357
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 105 razy
Pomógł: 41 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Arytmetyk »

Mogę Ci polecić bardzo dobrą książkę do gramatyki j.niemieckiego:
Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego, Bęza Stanisław, PWN

bardzo solidna pozycja, są też w niej zadanka
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Książki do nauki języków

Post autor: VillagerMTV »

szw1710 pisze:o maturze moja znajomość angielskiego pozwalała na czytanie tekstów, ale nie rozumiałem słowa mówionego.
Czytać jakieś teksty umiem, rozumieć słowo mówione też (tylko nie jakieś zaawansowane). Najgorzej z mówieniem od siebie.
szw1710 pisze:Tak więc zamiast książek polecam słuchanie np. muzyki czy słowa mówionego, oglądanie filmów. W sieci tego pełno.
Dziękuję za propozycje. Korzystam z niej od jakiegoś czasu i sam zauważam, że to dużo daje. Ale chciałem coś "naukowego" co pomoże bardziej wszystko uporządkować.
Arytmetyk pisze:Mogę Ci polecić bardzo dobrą książkę do gramatyki j.niemieckiego:
Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego, Bęza Stanisław, PWN
Dziękuję
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Książki do nauki języków

Post autor: mol_ksiazkowy »

Jakie podręczniki do angielskiego po podstawowej maturze i do francuskiego
iemieckiego od podstaw polecacie do samodzielnej nauki ?
do francuskiego np.
Ukryta treść:    
Czy ktoś uczy się innych (bardziej "egzotycznych") języków ?
szw1710

Książki do nauki języków

Post autor: szw1710 »

Już rok próbuję z węgierskim. Ale poza "dzień dobry" itp. jeszcze nie wyszedłem. Węgierska język trudniejsza język od polska.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Medea 2 »

Z popularnych, których jeszcze nikt nie wymienił, wskazać można rosyjski, chiński (chociaż to raczej nie w Europie) albo hiszpański. Sama wśród znajomych mam osoby, które uczą się arabskiego czy perskiego. Oprócz tego dążę do opanowania greckiego, ale ze względu na ograniczony dostęp do dobrych materiałów do nauki nie jest łatwo. Τα ελληνικά είναι δύσκολα να μάθεις.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Książki do nauki języków

Post autor: musialmi »

Ojeju, ja próbowałem greckiego, ale gramatyka mnie zniechęciła ;x Nauczyłem się alfabetu i poprawnej wymowy dwuznaków i takich tam. Teraz umiem tylko wszystko przeczytać. No i łapać się za głowę, gdy nauczyciele piszą jakieś dziwne znaczki na tablicy i nazywają je greckimi literami...

Tak w temacie, do obcych alfabetów polecam stronę .
mol_ksiazkowy pisze: Czy ktoś uczy się innych (bardziej "egzotycznych") języków ?
To zależy jakie są egzotyczne. Ja skubnąłem norweskiego, teraz od kilku dni biorę udział w ciekawym eksperymencie, jakim jest nauka języka toki pona Ale zanim nauczę się składać zdania, postanowiłem nauczyć się wszystkich słów występujących w języku.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Spektralny »

Warto też uczyć się z youtube bo tam znajdziesz świeży, prawdziwy, mówiony język angielski. Jeżeli interesuje Cię bardziej jego brytyjska odmiana (samych akcentów jest kilkadziesiąt, ale pozwolę sobie zbiorczo użyć tego zwrotu) to polecam oglądanie filmów na tym kanale:

... hDbaRTFmWg

(Mnie bardzo bawi oglądanie tego bo mogę pośmiać się z siebie, gdyż wychodzi, że jestem dość posh.)

Polecam też zapozanać się z sylwetką Emila Krebsa. Dość motywujący przykład do nauki języków!
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Książki do nauki języków

Post autor: mol_ksiazkowy »

Ostatnie (tymczasowo ) pytanie takie:
Jakich translatorów internetowych można używać i/lub innych programów do tłumaczeń
Jak wygląda sprawa tłumaczenia zdań i zwrotów (a nie tylko słów) w takim przypadku…?
Na ile efektywnie takie programy "łapią" tekst...?
Ukryta treść:    
więc zamiast książek polecam słuchanie np. muzyki czy słowa mówionego, oglądanie filmów. W sieci tego pełno
np. na tekstowo.pl można słuchać muzyki z tłumaczeniem (co znacze łatwiej i przyjemniej "wchodzi do głowy")...itd.
Tak w temacie, do obcych alfabetów polecam stronę http://www.typeit.org .
Wow!
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Książki do nauki języków

Post autor: musialmi »

Prawdopodobnie najlepszym translatorem jest translator Google. Jednakże, translatora należy używać w ostateczności. O całe zwroty, jeśli w słowniku tego nie ma, najlepiej pytać ludzi, którzy znają język. Na przykład na forum WordReference.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Afish »

To ja polecam . Serwis przeszukuje jakieś dokumenty prawne, więc można podejrzeć frazę w kontekście.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Milczek »

Moi drodzy czy są tu osoby znające angielski bardzo dobrze. Mam na myśli poziom CAE a najlepiej CPE bądź inny papierek okreslający poziom dobrej znajomości angielskiego.

Będąc zafascynowany brzmieniem tego języka chciałbym zapytać was. Czy ta książka(wykuta w teorii i praktyce) jest w stanie przybliżyć mnie choć troszkę do poziomu nativa. ... /pid/23591
Pod względem akcentu i wymowy oczywiście.
Czy raczej taki poziom dla nie-nativa jest nieosiągalny?
Doradźcie bo nie wiem czy gra jest warta świeczki. Choć jak podkreślam - chciałbym ten język umieć perfekcyjnie.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Książki do nauki języków

Post autor: musialmi »

Znasz już IPA?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Książki do nauki języków

Post autor: Milczek »

Pobieżnie, czyli jak widzę zapis fonetyczny wiem jak wyraz będzie brzmiał, mniej więcej. Kiedyś się uczyłem. Ale wielu znaków nie odważyłbym się komuś tłumaczyć(m.in. mam na myśli wszystkich podobnych do a). Czyli w skrócie mówiąc . Zapisywać znaki fonetyczne umiem, wyraz też przeczytam tyle że nie zawsze poprawnie. A zapisać usłyszany wyraz fonetycznie też dam radę - czasami z błędami co wspomniałem.

Wydaje mi sę właśnie że w tej książce IPA jest omówiony i opisane jest jak powinno się układać język przy danym dźwięku.
ODPOWIEDZ