Podprzestrzeń Haara

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Przemo10 »

Udowodnić, że \(\displaystyle{ span (1,x^2,x^3)}\) jest podprzestrzenią Haara w \(\displaystyle{ C[0,1]}\) oraz pokazać, że nie jest dla \(\displaystyle{ C[-1, 1 ]}\)
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Robimy to za pomocą wyznacznika.

Przestrzeń Haara jest generowana przez układ Czebyszewa. Sprawdź że te jednomiany raz są, a raz nie są takim układem.

Innym warunkiem równoważnym na bycie przestrzenią Haara jest to, że każdy "wielomian" (czyli kombinacja liniowa) względem bazy ma co najwyżej (tutaj) dwa miejsca zerowe.

Więc możesz pokazać, że na \(\displaystyle{ [0,1]}\) każdy wielomian postaci \(\displaystyle{ a+bx^2+cx^3}\) ma co najwyżej dwa miejsca zerowe. Na \(\displaystyle{ [-1,1]}\) wskaż wielomian tej postaci, który ma więcej niż dwa miejsca zerowe. Np. jest nim \(\displaystyle{ x^3-x^2}\). Ma trzy miejsca zerowe (zauważ, że w \(\displaystyle{ [0,1]}\) tylko dwa).
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Przemo10 »

Ok rozumiem. Ale , czy ten wielomian na kontrprzykład nie ma przypadkiem\(\displaystyle{ 3}\) miejsc zerowch , chyba , że traktujemy pierwiastki podwójne jako jedno miejsce zerowe
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Owszem - źle policzyłem. Spróbuj znaleźć kontrprzykład sam.

Wielomian \(\displaystyle{ x^3-x^2+0.1}\) pasuje. Zrobiłem sobie wykres, ale wiadomo, o co chodzi.

Inny warunek równoważny to jednoznaczność interpolacji "wielomianowej". Mianowicie, dla dowolnych \(\displaystyle{ x_1,x_2,x_3\in[a,b]}\) i dla dowolnych \(\displaystyle{ y_1,y_2,y_3\in\RR}\) istnieje dokładnie jedna funkcja postaci \(\displaystyle{ w(x)=a+bx^2+cx^3}\) taka, że \(\displaystyle{ w(x_i)=y_i}\) dla \(\displaystyle{ i=1,2,3}\). Oznacza to, że biorąc \(\displaystyle{ y_1=y_2=y_3=0}\) dostaniemy, że jedyną funkcją tej postaci interpolującą zera jest wielomian zerowy. Więc nie może być trzech różnych miejsc zerowych. Widać z tego rozumowania, że krotności nie wchodzą w grę.
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Przemo10 »

kontrprzykład:\(\displaystyle{ (x- \frac{1}{4} )(x- \frac{1}{3} )(x+ \frac{1}{7} )}\). Pierwsza część tez już mam z tej definicji. dziękuje za pomoc
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Nie ma sprawy. Przykład jeszcze lepszy niż mój. Widać, że zrozumiałeś ideę.

O układach Czebyszewa i związanych z nimi przestrzeniach Haara mówi monografia tej dziedziny, absolutny klasyk. Jest to książka Karlina i Studdena "Tchebyscheff systems". Wystarczy przeczytać pierwszy rozdział, aby odkryć piękne, głębokie i zadziwiające analogie z wielomianami. Cała analiza numeryczna stoi na układach Czebyszewa.
Awatar użytkownika
Kaleo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 gru 2009, o 13:24
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Kaleo »

Przepraszam, nie rozumiem jak pokazać, że ten wielomian na [0,1] nie może mieć trzech miejsc zerowych. Czy mogłabym prosić o pomoc?
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Bo przecież jako wielomian trzeciego stopnia ma co najwyżej trzy pierwiastki. A jeden z nich jest ujemny. W czym problem?
Awatar użytkownika
Kaleo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 gru 2009, o 13:24
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Kaleo »

Skąd wiadomo, że jest on ujemny?
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Bo ma wartość \(\displaystyle{ -\frac{1}{7}}\). Chyba że odnoszę się nie do tego fragmentu dyskusji.
Awatar użytkownika
Kaleo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 gru 2009, o 13:24
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Podprzestrzeń Haara

Post autor: Kaleo »

Chodzi mi o ten ogólny wielomian \(\displaystyle{ a+bx^{2}+cx^{3}}\). Żeby pokazać, że ta podprzestrzeń jest podprzestrzenią Haara w C([0,1]).
szw1710

Podprzestrzeń Haara

Post autor: szw1710 »

Zbadaj więc odpowiedni wyznacznik, jak sugerowałem na początku. Masz też \(\displaystyle{ w(x)=a+bx^2+cx^3}\). Szukamy pierwiastków w \(\displaystyle{ [0,1]}\). Jest to równoważne z szukaniem pierwiastków wielomianu \(\displaystyle{ bx^2+cx^3}\) w \(\displaystyle{ [-1-a,1-a]}\). Tak też możesz próbować. Więcej nie powiem ze względu na zmęczenie dniem i całodzienną wycieczką. Powrócę do dyskusji jutro. Dobrej nocy.
ODPOWIEDZ