Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
jorger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2013, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: jorger »

Witam. Jako, że w Polsce są obecnie matury i częściej widać reklamy uczelni to zastanawiam się czy nie zacząć czegoś studiować, a coś bym chciał. Maturę zdałem 2 lata temu, studiowałem trochę informatykę na politechnice, ale stwierdziłem, że to nie ma sensu: połowa przedmiotów to matematyka/elektronika i pokrewne, a połowa która dotyczy informatyki za 5 lat będzie przestarzała. Od kilku lat pracuję jako programista i co chwila trzeba się uczyć czegoś nowego. Poza tym studia były dla mnie za ciężkie i sytuacja w której z bezproblemowego ucznia zmieniłem się w studencika, który ledwo (albo wcale) daje radę trochę mnie dołowała.

Czy polecicie mi jakiś mniej techniczny, ale sensowny kierunek studiów w którym umysł ścisły i zdolność analitycznego myślenia stanowi atut, a nie konieczność?
Ostatnio zmieniony 6 maja 2014, o 19:43 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: musialmi »

Filozofia to pierwsze, co przychodzi mi na myśl. Oczywiście nie żartuję (mniej obeznani w temacie mogliby pomyśleć odwrotnie).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: Premislav »

Matematyka. Mniej "techniczny" kierunek niż informatyka i chyba każdy pyton (miało być wulgarniej, ale boję się ostrzeżeń :/) jest w stanie to skończyć, aczkolwiek zdecydowanie nie każdy może być dobrym (czy w ogóle jakimkolwiek) matematykiem. Umysł ścisły i zdolności analityczne zdecydowanie stanowią atuty na tym kierunku, ale nie są konieczne.
Sądzę jednak, że Cię to po prostu znudzi. Jeśli nie potrzebujesz papierka, ani nie masz na oku konkretnego kierunku, który uważałbyś za zgodny z Twoimi zainteresowaniami, to radziłbym dać sobie spokój. Sensowny kierunek, to taki, który jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami i któremu poświęcisz odpowiednio dużo uwagi.
Skoro Ci przeszkadzała elektronika, to mogłeś iść na uniwerek.
track01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2013, o 15:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: track01 »

Premislav, to ciekawe, co mówisz, bo słyszałem, że matematyka na uniwersytecie jest trudniejsza od technicznych kierunków. Naprawdę nie jest tak trudno ją ukończyć?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34126
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: Jan Kraszewski »

track01 pisze:Naprawdę nie jest tak trudno ją ukończyć?
Hmm... Czy ja wiem?

JK
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: miki999 »

Od kilku lat pracuję jako programista i co chwila trzeba się uczyć czegoś nowego.
Ale to jest właśnie najfajniejsze. Chciałbyś robić coś, gdzie niczego się nie uczysz? Wydaje mi się, że to właśnie po matematyce ciągle trzeba się doszkalać - jako że nawet konkretne działy są mocno rozwinięte / rozwijane.
Poza tym studia były dla mnie za ciężkie i sytuacja w której z bezproblemowego ucznia zmieniłem się w studencika, który ledwo (albo wcale) daje radę trochę mnie dołowała.
Sorry bardzo, ale obecnie studia nie wymagają niczego innego, niż zaangażowania. Studia bywają dołujące tak samo, jak niekiedy praca. Trzeba zacisnąć zęby i iść dalej.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Studia na których przydaje się umysł ścisły.

Post autor: Premislav »

W sumie zbyt ogólna była ta moja wypowiedź, zależy gdzie. Np. matmy na UW to ja bym nie skończył.
Ale warto nadmienić, że zaliczenie jakichś tam przedmiotów nie oznacza od razu nabycia cennych kompetencji - studia można (przynajmniej gdzieniegdzie) skończyć i nic wartościowego nie umieć (a można nie skończyć, czy nawet nie zacząć, a i tak umieć). Więc nie ma co się cieszyć tym, że studia łatwo skończyć, bo dość trudno je dobrze skończyć, a bardzo trudno zostać matematykiem (nie absolwentem matematyki), chyba że ma się wysokie predyspozycje. Ogólnie obawiam się, że jest pewien poziom zdolności, poniżej którego matematykiem (tj. osobą, która rozwiązuje nietrywialne problemy, bądź takowe stawia, a nie trzaska jakieś słupki) być nie można, niezależnie od wkładu pracy, natomiast zaryzykowałbym stwierdzenie, że każdy może być absolwentem matematyki (jak nie na dobrej uczelni, to na słabszej). Tyle że niektórzy muszą/musieliby sporo się napocić lub nakombinować.
Co do trudności w porównaniu ze studiami technicznymi - na takowych nie byłem, więc trudno, bym na ten temat orzekał. Ale to też pewnie zależy od konkretnego przypadku.
ODPOWIEDZ