[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Vorge »

Spotkałem się ostatnio z teorią, że kombinacji kierunek+wydział na polskich uczelniach, które wymagają 85-90% z matmy i fizyki jest nie więcej niż kilkanaście, a tych wymagających powyżej 90% nie ma wcale. Zacząłem trochę drążyć i póki co progów z przedziału 85-90 znalazłem jedynie 6: AiR PW, AiR AGH, infa analityczna UJ, infa UW i fizyka indywidualna UW.

Czy rzeczywiście na tym się kończą 'elitarne' studia ścisłe w Polsce? Oczywiście mam tu na myśli tylko 'elitarność' w dostawaniu się, a nie to gdzie jest potem największy odsiew.

[EDIT]
Lista kierunków z progami 85%+:
  • AiR PW
  • AiR AGH
  • Informatyka WIET AGH
  • Informatyka UW
  • Fizyka indywidualna UW
  • informatyka analityczna UJ (?)
Ostatnio zmieniony 11 maja 2014, o 21:24 przez Vorge, łącznie zmieniany 2 razy.
schleswig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2011, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 10 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: schleswig »

Informatyka analityczna na UJ ma wysoki próg? Skąd ta informacja? Znaczy: ja w tym momencie nie jestem w stanie znaleźć wiarygodnych źródeł progów na TCS UJ, ale z doświadczenia znajomych widzę, że tam o wiele trudniej się utrzymać niż dostać.

Co do innych, jak to określiłeś, wydziałów, to polecam zapoznać się z progami na WIET i WEAIIB AGH: ... -punktowe/
Awatar użytkownika
cyberciq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 43 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: cyberciq »

Z racji tego, że jak sam napisałeś kryterium jest kombinacja kilku przedmiotów trudno szacować w ten sposób. (Np. pisząc jęzki na 2x100% i podstawe z matematyki na 100% kandydując na AGH na jakiś 'prestiżowy' kierunek wiadomo, że odpowiednio mniej punktów będzie potrzebne z rozszerzenia z matematyki, niemniej te 80% to absolutne minimum patrząc na progi z lat ubiegłych). Do ww. przez Ciebie dorzuciłbym informatykę PW i AGH (ale na IET).
Awatar użytkownika
Mefistocattus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Mefistocattus »

Vorge pisze:Spotkałem się ostatnio z teorią, że kombinacji kierunek+wydział na polskich uczelniach, które wymagają 85-90% z matmy i fizyki jest nie więcej niż kilkanaście, a tych wymagających powyżej 90% nie ma wcale. Zacząłem trochę drążyć i póki co progów z przedziału 85-90 znalazłem jedynie 6: AiR PW, AiR AGH, infa analityczna UJ, infa UW i fizyka indywidualna UW.

Czy rzeczywiście na tym się kończą 'elitarne' studia ścisłe w Polsce? Oczywiście mam tu na myśli tylko 'elitarność' w dostawaniu się, a nie to gdzie jest potem największy odsiew.
Hmm, czy informatyka/WI na Politechnice Poznańskiej nie zwykła mieć stosunkowo wysokiego progu (ok. 700-800 na 1000 punktów rekrutacyjnych), przynajmniej w porównaniu do innych opcji w mieście?

(Nie wiem, sam się w tym nie orientuję.)
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Vorge »

Źródło: ... 15929.html - 86 pkt więc ledwo nad kryterium. Z 2013 niestety nie znalazłem.

Na AGH właśnie na WEAIIB miałem na myśli ten AiR. z WIET rzeczywiście informatyka się też łapie. Informatyka PW przy użytym kryterium nie. Jeszcze jakieś pomysły?

[EDIT]
sprawdzając progi zakładam język R na 85% i (dla UW) polski P na 60%. AGH i tak liczy 100 pkt. za podstawę jak ktoś napisał rozszerzenie na 80%+

[EDIT2]
Mefistocattus pisze: Hmm, czy informatyka/WI na Politechnice Poznańskiej nie zwykła mieć stosunkowo wysokiego progu (ok. 700-800 na 1000 punktów rekrutacyjnych), przynajmniej w porównaniu do innych opcji w mieście?)
W mieście może, ale 85%+ to to nie jest
Woitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Woitek »

Tak z ciekawości, do czego Ci taki ranking potrzebny?
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Vorge »

Do weryfikacji teorii z pierwszego posta, bo wcześniej mi się wydawało, że na dobre studia ścisłe jest się ciężej dostać, a tu wygląda na to, ze to dotyczy pojedynczych kierunków na 3 uczelniach.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34462
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Jan Kraszewski »

Kod: Zaznacz cały

http://www.wmi.uni.wroc.pl/isim
na UWr mają dość wysokie wymagania wstępne, ale tu można obejść się bez fizyki, zamiast tego przydaje się informatyka.

JK
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Vorge »

A jakie progi były na ISIM, bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34462
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Jan Kraszewski »

Na 20 miejsc przyjęto 13 olimpijczyków. Z pozostałych ostatnia przyjęta osoba miała 283 punkty rekrutacyjne, ale gdyby nie podniesiono limitu przyjęć (z 15), to 15-ta osoba z listy rankingowej miała 356 punktów (matura rozszerzona z matematyki daje do 250 punktów, matura z informatyki do 100 punktów, język obcy rozszerzony do 40, podstawowy do 20 punktów).

JK
Woitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Woitek »

Jan Kraszewski pisze:Na 20 miejsc przyjęto 13 olimpijczyków. Z pozostałych ostatnia przyjęta osoba miała 283 punkty rekrutacyjne, ale gdyby nie podniesiono limitu przyjęć (z 15), to 15-ta osoba z listy rankingowej miała 356 punktów (matura rozszerzona z matematyki daje do 250 punktów, matura z informatyki do 100 punktów, język obcy rozszerzony do 40, podstawowy do 20 punktów).

JK
Czy matura z matematyki nie daje maksymalnie 200 punktów?

W regulaminie:
Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.
Przy czym współczynnik dla podstawy to 0,5 a dla rozszerzenia 2.

Vorge pisze:Do weryfikacji teorii z pierwszego posta, bo wcześniej mi się wydawało, że na dobre studia ścisłe jest się ciężej dostać, a tu wygląda na to, ze to dotyczy pojedynczych kierunków na 3 uczelniach.
Ciężej niż na jakie inne kierunki?
Wcale ciężko nie jest się dostać. Z drugiej strony, które ścisłe uważasz za dobre? No i te progi podane przez Ciebie np. dla Infy, AiR na AGH to moim zdaniem wynikają raczej z mody na dany kierunek, niż z rzeczywiście wyższego poziomu od innych kierunków/uczelni.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2014, o 00:43 przez Woitek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34462
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Jan Kraszewski »

Woitek pisze:Czy matura z matematyki nie daje maksymalnie 200 punktów?

W regulaminie:
Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.
Przy czym współczynnik dla podstawy to 0,5 a dla rozszerzenia 2.
Zgadza się, ale może też być wzięta jako przedmiot dodatkowy (jest wybór pomiędzy matematyką, fizyką i informatyką) i wtedy daje dodatkowe do 50 punktów.

JK
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Vorge »

Woitek pisze: Ciężej niż na jakie inne kierunki?
Ciężej na zasadzie, że jest duża konkurencja tak jak np. na medycynę albo popularne filologie, gdzie progi na dobrych uczelniach dość regularnie przekraczają 90% (albo może tutaj też tylko mi się wydaje?).
Z drugiej strony, które ścisłe uważasz za dobre? No i te progi podane przez Ciebie np. dla Infy, AiR na AGH to moim zdaniem wynikają raczej z mody na dany kierunek, niż z rzeczywiście wyższego poziomu od innych kierunków/uczelni.
"Dobre" rozumiem tutaj, jako powszechnie uważane za "dobre" (czyli w większości "dające dobrą pracę" bo to się niestety stało głównym wyznacznikiem jakości studiów) na uczelniach uznawanych za prestiżowe czyli w sumie po prostu najbardziej oblegane.
Jan Kraszewski pisze:gdyby nie podniesiono limitu przyjęć (z 15), to 15-ta osoba z listy rankingowej miała 356 punktów
Ździebko naciągane, nie uważa Pan? Tak to można o każdym kierunku mówić, że jakby limit był niższy to by progi wzrosły.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34462
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Jan Kraszewski »

Vorge pisze:
Jan Kraszewski pisze:gdyby nie podniesiono limitu przyjęć (z 15), to 15-ta osoba z listy rankingowej miała 356 punktów
Ździebko naciągane, nie uważa Pan? Tak to można o każdym kierunku mówić, że jakby limit był niższy to by progi wzrosły.
To zależy, jak na to patrzeć. Oficjalny limit był 15 i został podniesiony do 20 w czasie rekrutacji. Więc to nie jest "jakby był niższy" - on był niższy. Oczywiście, podniesienie limitu spowodowało spadek realnego progu, ale to okazało się dopiero w trakcie rekrutacji ("Jak mamy tylu dobrych kandydatów, to czemu ich nie przyjąć...").

JK
Kuuuba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 26 lut 2011, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Północ
Podziękował: 1 raz

[progi] Ile kierunków ma naprawdę wysokie progi?

Post autor: Kuuuba »

Słyszałem że na mechatronikę w wersji angielskiej na AGH były bardzo wysokie progi, możesz się temu przyjrzeć
ODPOWIEDZ