Książki do olimpiady

Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Książki do olimpiady

Post autor: Cosinus01 »

Witam. W przyszłym roku mam zamiar wystartować w olimpiadzie fizycznej, ale w tym momencie nie mam zbyt dużej wiedzy i umiejętności. Co prawda w szkole na zajęciach ledwo przerobiliśmy mechanikę, a reszta dopiero jest przed nami, ale jak się zabiorę za naukę, to może jakoś to wyjdzie.

W związku z tym mam pytanie - jakie książki są dobre do ogarnięcia materiału na olimpiadę (oczywiście po opanowaniu zakresu liceum)? Myślałem o zaopatrzeniu się w "50 lat olimpiad fizycznych" oraz całego Hallidaya, ale praktycznie wcale nie jestem obeznany w literaturze fizycznej. Czy mógłby mi ktoś polecić jakąś dobrą literaturę?-- 13 kwi 2014, o 20:37 --Ponawiam pytanie, czy mógłby mi ktoś polecić jakąś dobrą literaturę do olimpiady fizycznej?
Awatar użytkownika
mickey1701
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 kwie 2014, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Książki do olimpiady

Post autor: mickey1701 »

Polecam ci książki Richarda Feynmana. Masz tam masę potrzebnych wiadomości o wielu działach fizyki, których znajomość z pewnością ci się przyda. Tytuł brzmi "Wykłady z fizyki", książka jest bodajże 3-tomowa. Tam masz praktycznie wszystko: mechanika, termodynamika, fizyka kwantowa itp. Nie są one łatwe, nawet dość trudne, ale z czasem spokojnie ogarniesz. Najlepsze w tej serii książek jest to, że jest tam wszystko mądrze napisane, czytając ją można zagłębić się w świecie fizyki Nie chodzi tu o puste wyklepanie wzorków, ale o dogłębne zrozumienie fizyki. To dobra książka dla kogoś, kto przygotowuje się do olimpiady.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Książki do olimpiady

Post autor: Igor V »

Ja od siebie polecam dodatkowo zbiór Kruczka (wg. mnie bardzo dobry zbiór zadań , idealnie się będzie zgrywał z Halidayem i Feynmanem ) + strona KOOF Szczecin (jest tam pozbierane większość zadań z różnych etapów kilkudziesięciu lat OF-a )
Warto pracować systematycznie bo następna olimpiada już za 4,5 miesiąca.Polecam także zainteresowanie się OM-em
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Książki do olimpiady

Post autor: Cosinus01 »

Dzięki. A polecalibyście bardziej Hallidaya czy Feynmana? Ja jestem z fizyki na nie za wysokim poziomie, a słyszałem opinie, że w Halliday'u jest wszystko bardzo dobrze, a wręcz "dziecinnie" wyjaśnione. Wolałbym coś, co nie będzie dla mnie na ten moment za trudne.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Książki do olimpiady

Post autor: Igor V »

Najlepiej zacznij od jakiegoś porządnego podręcznika do liceum i Halidaya (faktycznie jest tam większość rzeczy bardzo przystępnie napisana) + zadania z Olimpiady i Kruczka.Jak się uporasz z Halidayem i podręcznikiem oraz będziesz widział niedosyt możesz sobie przejść do Feynmana.Przy czym musisz pamiętać że trochę matematyki wyższej musisz umieć (głównie i przede wszystkim analizy ,ale w Halidayu jest jej niewiele)
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Książki do olimpiady

Post autor: Cosinus01 »

Z matematyką problemu raczej nie będzie, bo lepiej mi wchodzi niż fizyka. Dzięki za porady.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3851
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 703 razy

Książki do olimpiady

Post autor: AiDi »

mickey1701 pisze:Tytuł brzmi "Wykłady z fizyki", książka jest bodajże 3-tomowa.
Przy czym 3 tomu raczej nie ma co ruszać Za dużo dla licealisty, za dużo do olimpiady. Wykłady Feynmana bardziej dorywczo, niektóre kawałki.
ODPOWIEDZ