Ciało rzucono pionowo do dołu. Prędkość przy upadku okazała się 5 razy większa od prędkości początkowej. Z jakiej wysokości rzucono ciało jeśli czas spadania wynosił \(\displaystyle{ 3 s}\). Ile wynosiła prędkość początkowa?
-------
Na Internecie znalazłem inne metody rozwiązania tego zadania jednak ja muszę skorzystać z zasady zachowania energii. Zakładamy że \(\displaystyle{ g=10}\)
-------
\(\displaystyle{ mgh + \frac{mv _{p} ^{2} }{2} = \frac{mv ^{2} _{k} }{2}}\)
\(\displaystyle{ v _{k} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
Po podstawieniu:
\(\displaystyle{ 5v _{p} = \sqrt{2gh+v _{p} ^{2}}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 25v _{p} ^{2} = 2gh+v _{p} ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2gh}\)
Ze wzoru na wysokość w rzucie pionowym z prędkością początkową \(\displaystyle{ \neq}\) 0 obliczamy h mając czas:
\(\displaystyle{ h=v _{p}t+ \frac{gt ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{10 \cdot 3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{g3 ^{2} }{2}}\)
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+45}\)
Podstawiamy do pierwszego przekształcenia:
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 2g(3v _{p}+45)}\)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 20(3v _{p}+45)}\) (bo g=10)
\(\displaystyle{ 24v _{p} ^{2} = 60v _{p}+900}\)
\(\displaystyle{ 2v _{p} ^{2} = 5v _{p}+75}\)
Dalej niestety nie potrafię rozwiązać tego równania ale nie w tym problem.
W odpowiedziach prędkość początkowa wynosi 7,5 a tutaj na pewno będzie inny wynik. Jaki błąd tu popełniłem?
Edit: poprawiłem błędy. Teraz jest ok
Rzut pionowy w dół
Rzut pionowy w dół
Ostatnio zmieniony 31 mar 2014, o 00:28 przez rekamil97, łącznie zmieniany 3 razy.
- mortan517
- Użytkownik

- Posty: 3358
- Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Krk
- Podziękował: 112 razy
- Pomógł: 662 razy
Rzut pionowy w dół
\(\displaystyle{ h=3v _{p}+ \frac{10 \cdot 3 ^{2} }{2}=3v _{p}+45}\)
\(\displaystyle{ 45}\) zamiast \(\displaystyle{ 450}\)
Edit: Wszystko teraz na jedną stronę, podstaw sobie \(\displaystyle{ v_{p}=x}\) i poczytaj o równaniu kwadratowym.
\(\displaystyle{ 45}\) zamiast \(\displaystyle{ 450}\)
Edit: Wszystko teraz na jedną stronę, podstaw sobie \(\displaystyle{ v_{p}=x}\) i poczytaj o równaniu kwadratowym.
- siwymech
- Użytkownik

- Posty: 2463
- Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Nowy Targ
- Podziękował: 8 razy
- Pomógł: 616 razy
Rzut pionowy w dół
Troszkę inną drogą
1. Z przemian energii
(1)\(\displaystyle{ mg \cdot h+ \frac{mv ^{2} _o}{2}=\frac{mv ^{2} _k}{2}}\)
2.Ruch jednostajnie przyśpieszony- równanie prędkości
(2)\(\displaystyle{ v_k=v_o+gt}\)
3. Z warunków zadania
(3) \(\displaystyle{ v_k=5 \cdot v_o}\)
.................................
3.Prędkość poczatkowa vo, równania (2) i (3) ;
(4) \(\displaystyle{ v_o= \frac{gt}{4}}\)
4.Prędkość końcowa vk
(5) \(\displaystyle{ v_k=\frac{5gt}{4}}\)
5.Wysokość h obl. z równania (1)
(6)\(\displaystyle{ h= \frac{v ^{2}_k-v ^{2} _o }{2g}}\)
............
1. Z przemian energii
(1)\(\displaystyle{ mg \cdot h+ \frac{mv ^{2} _o}{2}=\frac{mv ^{2} _k}{2}}\)
2.Ruch jednostajnie przyśpieszony- równanie prędkości
(2)\(\displaystyle{ v_k=v_o+gt}\)
3. Z warunków zadania
(3) \(\displaystyle{ v_k=5 \cdot v_o}\)
.................................
3.Prędkość poczatkowa vo, równania (2) i (3) ;
(4) \(\displaystyle{ v_o= \frac{gt}{4}}\)
4.Prędkość końcowa vk
(5) \(\displaystyle{ v_k=\frac{5gt}{4}}\)
5.Wysokość h obl. z równania (1)
(6)\(\displaystyle{ h= \frac{v ^{2}_k-v ^{2} _o }{2g}}\)
............
