LXV (65) OM - II etap.

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
pawel98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goleniów

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: pawel98 »

Pinionrzek pisze:Btw widział ktoś wzrocówkę do 1? Tam jest dość dziwny sposób rozwiązania tego zadania, w którym rozpatruję się równanie kwadratowe względem x, a potem używa twierdzenie o pierwiastkach wymiernych wielomianu. Robił ktoś z Was to zadanie w ten sposób?
Tak, widziałem wzorcówkę i jest beznadziejna bo tak naprawdę, to myślę, że dla osoby która nie rozwiązała tego zadania i nie ma pomysłu jak je zrobić, rozwiązanie to nie będzie takie pouczające, a w podobnych problemach stosowanie tej metody nie będzie takie skuteczne. Moim zdaniem dość intuicyjnym jest wręcz automatycznie sprowadzenie liczb \(\displaystyle{ x}\), \(\displaystyle{ y}\) do względnie pierwszych i później elementarna analiza podzielności. Takie postępowanie byłoby bardziej logiczne dla osoby, która nie miała pojęcia jak zabrać się za to zadanie (jeśli wgl takowa była). Podobnie z zadaniem 2. - ja sam myślałem, że mam pałkarskie rozwiązanie (w sumie takie, że wpadłem po 5 minutach, ale nie chciałem kontynuować twierdząc, że wyjdzie z tego jeden wielki syf, a w rzeczywistości pyka, co zauważyłem pół godziny przed zakończeniem xd), jednakże w obliczu tego zaproponowanego przez komitet jest całkiem ładne, choć znam jeszcze piękniejsze na odpowiednie przystawanie trójkątów (na które niestety nie wpadłem w trakcie zawodów).
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Ponewor »

Drugie pyka natychmiastowo z tożsamości:
\(\displaystyle{ \ctg 2 \alpha + \sqrt{1+\ctg^{2} 2 \alpha}=\ctg \alpha}\)
dla odpowiednich \(\displaystyle{ \alpha}\)
Awatar użytkownika
Msciwoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 36 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Msciwoj »

Ktoś mi wysłał te zadania i robiłem je w domu na chillu, zeszło mi 2.5 godziny, kiedy jednocześnie czytałem fejsa i artykuły o Ukrainie. Drugie pyka jakoś bardzo szybko z pól i Talesa, w pierwszym na wykładnikach, ale bez przesady, w trzecim sprowadziłem to do postaci zwartej sumując dwukrotnie ciąg geometryczny, potem policzyłem sobie pochodną, dzięki czemu miałem hipotezę, że W(-1) to minimum, co jakoś szybko poszło bez fajerwerków z tej postaci zwartej.
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: porfirion »

Dzisiejszy dzień spoko. 4 potwornie dziwiło swoją banalnością, 5 było ładnym zadankiem na krótką rozkminkę, 6 było zdecydowanie najtrudniejsze i chyba zasłużyło na miano: "dość trudne". I bardzo dobrze, bo gdyby takie randomy jak ja mogły po 2 dniu powiedzieć:"ha! ale jestem dobry! mam komplet!" to to by się mijało z celem. Fajnie, ogólnie pozytywne wrażenia
przemos01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 5 lis 2011, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: przemos01 »

Niestety porfirion, ale istnieje jednolinijkowe rozwiązanie 6-tego, które czyni je w zasadzie darmowym.
Wychodząc z sali miałem nadzieje, że było harde (nie starczyło mi czasu żeby je ruszyć - 30 minut na 1+30 na ostatnie+4h na geo) i że przejdę na 4 zadaniach. Jednak okazuje się że zadania nr 1,3,4,6 były darmowe, zaś 2 było stosunkowo robialne (ja nie zrobiłem, udowodniłem tylko że odległość pkt D od obu środków okręgów jest taka sama) więc próg >24 pkt, zatem o finale mogę pomarzyć...
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Ponewor »

Długość rozwiązania ma się nijak do trudności zadania.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Pinionrzek »

przemos01 pisze:więc próg >24 pkt
Nie sądzę. Myślę, że będzie około 20-22 punktów, co nie zmienia faktu, że skopałem i na pewno nie przejdę.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Mruczek »

Pewnie tak jak zwykle nie przekroczy 19.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Vax »

Dzisiaj nie zrobiłem 6. przez co jestem trochę wkurzony bo istnieje piękne, krótkie rozwiązanie :/ 4. i 5. imho bardzo proste, szczególnie kombi. Liczę na 666660. Co do progu to bez przesady, będzie 19-20
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Marcinek665 »

przemos01 pisze:Niestety porfirion, ale istnieje jednolinijkowe rozwiązanie 6-tego, które czyni je w zasadzie darmowym.
Zupełnie się nie zgadzam z tym stwierdzeniem. Zadanie było w moim odczuciu najtrudniejsze, bo wymagało właśnie wpadnięcia na pomysł, że
Ukryta treść:    
pomysł ten był daleki od oczywistego. A fakt, że załatwia zadanie od razu sprawia, że zadanie jest ciekawe i trudne (bo wymagające ciekawego i nietrywialnego pomysłu), bynajmniej nie darmowe.
przemos01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 5 lis 2011, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: przemos01 »

Hmmm no mam nadzieję, że jest tak jak mówicie, że próg nie będzie taki wysoki, na 22 mam ogromną szansę, generalnie obstawiam 23, ale więcej niż 26 nie mogę wyciągnąć.

Co do tego pomysłu - nie wiem ile osób to zadanie w ten sposób zrobiło(mam nadzieje że mało), ale to jest taka sama idea jak w 64_1_12 - czyli dosyć niedawno, co wskazuje, że jednak dużo osób mogło spróbować takiego tricku jak tam - i gdy już spróbowały, to raczej na to wpadły. Ja od razu założyłem, że 6 jest harde i nie zamierzałem go robić, zanim nie zrobię wcześniejszych, a 5 skończyłem pisać 10 minut przed końcem, więc nawet mi się nie opłacało 6-tego zaczynać.

No zobaczymy, ale z tego co się orientuje to w Łódzkim jest w cholerę osób, które zrobiły nie mniej niż 5 zadań, sam osobiście znam 3 takie osoby, a na prawdę niewiele jest takich osób, które zrobiły mniej niż 4. Nie wiem jak jest w pozostałych okręgach, ale na podstawie Łodzi, to 5 zadań powinno mieć co najmniej 80 osób w Polsce. Zatem wątpię by 4 wystarczyły - zapewne setkę dopełnią ludźmi, którzy zrobili 4 zadania i coś.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2014, o 18:05 przez przemos01, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adamm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sopot/Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: adamm »

Bardzo ładne zadania.
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: porfirion »

Sądzę, że będę miał : 66(2/5)660. Trzecie wymyśliłem tylko brzyyydko zapisałem... Wieczna głupota i sromota . Ale próg nie ma szans nawet dojść do 24, takie rzeczy się nie zdarzają.
Awatar użytkownika
Htorb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 5 sie 2013, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Htorb »

Wiadomo ile osób deklaruje 5 zadań w Warszawie?
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: nobuddy »

Liczę na same szóstki, ale zadania może poza 6 raczej tak sobie mi się podobały, za dużo rzeczy które dało się spałować, żadnych kreatywnych kolorowanek ani fikuśnych stereo...
6:    
Czy tylko ja w dzisiejszym geo uznałem za konieczne dowieść że punkty A, B, Q leżą w tej kolejności na prostej? Wydaje mi się że to wypada wykazać, a ani żaden z omawiających, ani układający wzorcówki nie uznali tego za potrzebne...


Mógłby ktoś ogarnięty się wypowiedzieć na temat tego rozwiązania? Zapisanego tak jak poniżej, bo jest nieścisłe, a zależy mi wiedzieć ile warte:
1:    
Mówienie że próg będzie ponad 4 zadania to przeszacowywanie chyba widoczne co roku, zarówno na OM jak i np. na OI, najbardziej przez zawodników z mocnych okręgów. Porównajcie z innymi latami, i przystopujcie, stawiam 19-21.
ODPOWIEDZ