Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Ania221 »

O, nie zgodzę się z ostatnim zdaniem.
Kultury i taktu należy nie tylko oczekiwać ale i wymagać od rozmówcy, niezależnie od tego czy pisze na forum czy prywatnie.
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: waliant »

Niestety natknąłem się dziś na to samo i muszę przyznać, że jest to bardzo irytujące gdy ktoś niweczy twój wysiłek.

Co do przedmówcy (Premislav) temat gotowców był wałkowany i nawet mogę powiedzieć z autopsji, że nawet najmniejsza rzecz na którą wpadnie się samemu (po np. wskazówce) jest 100 razy bardziej przyswajalna niż taka, którą przyjmiemy za darmo.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34126
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze:A prywatne wiadomości to "sprawa między użytkownikami" (przynajmniej, o ile się orientuję, na tym forum), zatem nie ma co oczekiwać wysokiej kultury i taktu.
Nie do końca. W przypadku bardzo obraźliwej/wulgarnej PW można ją zaraportować moderacji.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Premislav »

W takim razie przepraszam.
waliant pisze:i nawet mogę powiedzieć z autopsji, że nawet najmniejsza rzecz na którą wpadnie się samemu (po np. wskazówce) jest 100 razy bardziej przyswajalna niż taka, którą przyjmiemy za darmo
No nie wiem, czy możesz powiedzieć z autopsji... Jest to formułowanie prawa ogólnego w oparciu o indywidualne doświadczenia. Jakoś mi to nie pasuje.
Gdy widzę "gotowe" rozwiązanie, to jeszcze muszę je zrozumieć, ew. udowodnić jakieś poboczne lematy, przez światlejszy umysł uznane za pomijalne/proste ćwiczenie. Przykład: 192588.htm#p707987
Natomiast moje doświadczenia w rozwiązywaniu niektórych zadań mówią mi, że nie ma się co wysilać 10 godzin nad jednym problemem, jeśli jest się po prostu zbyt tępym (nie twierdzę, że ktokolwiek prócz mnie jest), tylko lepiej poszperać w podręcznikach/skryptach/na forach. Zatem jak widzisz, trudno tu orzekać na podstawie doświadczeń jednostki. Oczywiście, najlepiej jest najpierw poświęcić odpowiednio dużo czasu na próby rozwiązania, o ile ma się jakąkolwiek koncepcję.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

Premislav pisze: Gdy widzę "gotowe" rozwiązanie, to jeszcze muszę je zrozumieć, ew. udowodnić jakieś poboczne lematy, przez światlejszy umysł uznane za pomijalne/proste ćwiczenie.
Subiektywizm.
Ty może tak myślisz i tak działasz a większość innych czeka aby tylko przepisać. Ten temat ja już znam...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Premislav »

To oczywiste, że prezentowałem swoje subiektywne (bo jakie inne?) podejście, odpowiadałem raczej waliantowi, twierdzącemu, iż dużo więcej przychodzi z samodzielnego siedzenia nad zadaniami. Otóż w tym przypadku by nie przyszło, bo jednostkę mierną (przynajmniej w danej dziedzinie) ogranicza jej mierność.
Co do "a większość tylko czeka"... Czy misją forum ma być zmuszanie ludzi do myślenia? Czy ma być nią choćby tylko utrudnianie im unikania myślenia? Jeśli ktoś chce pozostać w niewiedzy, to pozostanie.
Dlatego mój sprzeciw budzą (w kwestii gotowców) tylko przypadki takie, jak przedstawiony przez Ciebie (przerwanie naprowadzania użytkownika na właściwy trop). Jednak takie działania nie są zabronione, więc dopóki nic się w tej kwestii nie zmieni, pozostaje liczyć na wyczucie.
Uważam, że ciekawym pomysłem jest zaznaczenie przez usera, czy potrzebuje wskazówek, czy chce gotowca. W drugim przypadku ryzykuje odesłaniem do ogłoszeń komercyjnych i tyle.
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: waliant »

Tu akurat dobry pomysł chcesz gotowca? jest wiele ludzi rozwiązujących zadania odpłatnie poza forum
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

Tu akurat się zgodzę. Może admin lub moderatorzy pomyślą nad tym. Jeszcze można uwzględniać raporty użytkowników, gdzie miały miejsce ewidentne gotowce i takich dawaczy gotowców wychwytywać. Przykładowo za 10 uzasadnionych gotowców dany użytkownik otrzymywałby upomnienie. Myślę, że takie postawienie sprawy problem rozwiązałoby automatycznie.
miodzio1988

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: miodzio1988 »

Serio ta dyskusja się jeszcze toczy??

Nie ma szans, zeby karac za to, ze ktos daje gotowca. To tez jest forma pomocy, więc zabraniać pisać posty po swojemu to jest absurd.

No i lepszy gotowiec niż taka pomoc(tutaj się "przyczepię" do osoby która to najbardziej krzyczy jak to wartość edukacyjna forum spada):

358480.htm#p5203984

358177.htm#p5203614

357186.htm#p5198342

356621.htm#p5196339

356296.htm#p5194653

353245.htm#p5180725

No rzeczywiście bardziej pomocne niż policzone całki mariuszm
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

miodzio1988 pisze: Nie ma szans, zeby karac za to, ze ktos daje gotowca. To tez jest forma pomocy, więc zabraniać pisać posty po swojemu to jest absurd.
Nie ma. Każda forma pomocy jest dobra o ile nie jest uznawana za działającą na czyjąś szkodę.

Jeżeli obserwujecie osoby piszące gotowe rozwiązania zadań, to możecie je zapytać przez PW czy uważają takie podejście za w stuprocentowo skuteczne i dydaktycznie poprawne.

Jeżeli prowadzicie już jakąś dyskusję na temat zadania i ktoś wbija wam się w temat i wrzuca gotowe rozwiązanie to spróbujcie porozumieć się przez PW z takim człowiekiem. Niweczą wasz wysiłek i przez to działają na Waszą niekorzyść.

miodzio1988, wspominasz o postach, w których jest upomnienie o zapisie. Gdy napiszę Ci całkę nieoznaczoną \(\displaystyle{ \int x^2e^y}\) to skąd wiesz, po czym całkujesz? Po to jest ustalona notacja, by się jej trzymać, a nie stosować "uproszczenia" wynikające z lenistwa.

W związku z poniższą uwagą
Premislav pisze: Uważam, że ciekawym pomysłem jest zaznaczenie przez usera, czy potrzebuje wskazówek, czy chce gotowca. W drugim przypadku ryzykuje odesłaniem do ogłoszeń komercyjnych i tyle.
jak pisałem wcześniej:
yorgin pisze:
musialmi pisze:Dobrą sprawą byłoby chyba dodanie takiej funkcji, że autor nowego tematu w działach z rozwiązywaniem zadań musi wybrać jedną z dwóch opcji: chce gotowca/ chce wskazówkę.
Dobrą sprawą byłoby, gdyby autorzy zadań okazywali czasem trochę więcej wysiłku i poza zapisaniem łysych zadań dodawali jakieś komentarze. Dopisanie dwóch - trzech zdań o postępach w zadaniu albo miejscach, gdzie pojawiają się problemy, czy też napisanie o oczekiwaniach (wskazówki, podpowiedzi, początek rozwiązania, gotowiec itp) zajmie dwie-trzy minuty i oszczędziłoby dodatkowe pytania oraz sam wątek szybciej i sprawniej zostałby przedyskutowany. No ale na lenistwo nic nie poradzimy...
miodzio1988

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: miodzio1988 »

yorgin, jak masz dwie zmienne pod całką to ok, ale jedną?? No bez przesady! Jeżeli taka ma być pomoc to już wnoszę o gotowce.
Nie ma. Każda forma pomocy jest dobra o ile nie jest uznawana za działającą na czyjąś szkodę.
Więc po co ta dyskusja się dalej ciągnie?
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

miodzio1988 pisze:Serio ta dyskusja się jeszcze toczy??
Skoro jesteś zdziwiony, że dyskusja się toczy, to dlaczego jeszcze piszesz w tym temacie? Dla wielu temat jest nadal poważny i sytuacja z gotowcami też.
miodzio1988 pisze:No i lepszy gotowiec niż taka pomoc(tutaj się "przyczepię" do osoby która to najbardziej krzyczy jak to wartość edukacyjna forum spada)
Do tego jeszcze przytaczając i przyczepiając się do rzeczy, o których każdy mający do czynienia z całkami ( i szanujący się matematyk) powinien wiedzieć. Zwracam na to uwagę, bo jeżeli napiszemy \(\displaystyle{ \int f(x) \mbox{d}x}\), to mamy wynik \(\displaystyle{ F(x)+C}\), a gdy napiszemy \(\displaystyle{ \int f(x) dt}\), to mamy wynik \(\displaystyle{ f(x)t+C_1}\).
Dla mnie jest to bardzo ważne, po jakiej zmiennej całkujemy. Dla ciebie może nie jest i może jedynie ważne jest aby odbębnić gotowca. Dla mnie niestety nie.
Nie będę się bawił w zagrywki takie i nie będę przytaczał podobnych Twoich postów. A naliczyć ich można sporo...
miodzio1988 pisze:Nie ma szans, zeby karac za to, ze ktos daje gotowca.
Nie Ty o tym decydujesz...
miodzio1988

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: miodzio1988 »

Nie Ty o tym decydujesz...
Moderator CI o tym napisał post wcześniej, że nie ma szans, więc...?
Skoro jesteś zdziwiony, że dyskusja się toczy, to dlaczego jeszcze piszesz w tym temacie? Dla wielu temat jest nadal poważny i sytuacja z gotowcami też.
Nie można zabraniać komuś pisać jeśli chcę i nie łamie regulaminu. A o tym jest ta dyskusja tak naprawdę.

Bardziej na szkodę forum by wpłynął taki wpis w regulamin, a nie to, że mamy pełne rozwiązanie, co też często jest meeeeega przydatne.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

miodzio1988 pisze:yorgin, jak masz dwie zmienne pod całką to ok, ale jedną?? No bez przesady!
Dobrze, zacznij tak pisać na sprawdzianach/egzaminach, zobaczymy jak zostaniesz oceniony. Albo dostań prace studentów do oceny, gdzie wszyscy notorycznie nie piszą \(\displaystyle{ \dd x}\). Jak takie coś ocenisz?
miodzio1988 pisze:
Nie ma. Każda forma pomocy jest dobra o ile nie jest uznawana za działającą na czyjąś szkodę.
Więc po co ta dyskusja się dalej ciągnie?
Być może dla Ciebie wszystko jest już jasne i nie ma nic do dodania, ale pozostali użytkownicy są chętni do prowadzenia tej dyskusji oraz przede wszystkim tego, czy gotowce są dobrym rozwiązaniem i jak wpływają na proces nauki jakiegoś zagadnienia.
rtuszyns pisze:
miodzio1988 pisze:Nie ma szans, zeby karac za to, ze ktos daje gotowca.
Nie Ty o tym decydujesz...
Na tak radykalne zmiany potrzebna byłaby zapewne burzliwa i długa dyskusja administracji, która raczej nie zgodziłaby się na karanie za gotowce. W końcu to też forma pomocy dla tego, kto uważa, że to mu wystarczy.
Jak już wspominałem - jeżeli osoba chce gotowca to proszę bardzo - może ktoś jej go napisze. A Ty czy ktokolwiek inny wcale w takim temacie nie musi pisać.-- 11 lutego 2014, 14:00 --
miodzio1988 pisze: Nie można zabraniać komuś pisać jeśli chcę i nie łamie regulaminu. A o tym jest ta dyskusja tak naprawdę.
A dyskusja o sensowności tejże dyskusji jest... bezsensowna, dlatego proponuję jej zaprzestać.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

miodzio1988 pisze:
Nie Ty o tym decydujesz...
Moderator CI o tym napisał post wcześniej, że nie ma szans, więc...?
Szans nie ma w chwili obecnej, a w przyszłości mogą być...
miodzio1988 pisze: Nie można zabraniać komuś pisać jeśli chcę i nie łamie regulaminu. A o tym jest ta dyskusja tak naprawdę.
Nikomu nie zabraniam pisania.
miodzio1988 pisze:Bardziej na szkodę forum by wpłynął taki wpis w regulamin, a nie to, że mamy pełne rozwiązanie, co też często jest meeeeega przydatne.
Jest do tego odpowiedni dział z pełnymi rozwiązaniami.
-------
Edit:
Proponuję wrócić do tematu i nie zaprzątać sobie głowy innymi stwierdzeniami wykraczającymi poza ten temat.
ODPOWIEDZ