Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: waliant »

To jest temat bez wyjścia, bo kategorycznie zabraniając gotowców i usuwanie tematów w których jest wyraźna prośba o takie coś (przykład przed chwilą: 355354.htm), to forum zacznie odwiedzać znacznie mniej osób, a chyba nie o to tutaj chodzi. Ja mimo wszystko twierdzę, że nie ma problemu gotowców na forum, gdyż zdecydowana większość użytkowników stara się pomóc rozwiązać aniżeli je całe rozwiązać.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

waliant pisze: Ja mimo wszystko twierdzę, że nie ma problemu gotowców na forum, gdyż zdecydowana większość użytkowników stara się pomóc rozwiązać aniżeli je całe rozwiązać.
Problem gotowców nie leży po stronie pomocników i rozwiązujących zadania ale po stronie użytkowników proszących o gotowce. W niektórych momentach explicite piszą, że chcą gotowca lub rozwiązania krok po kroku i argumentują to tym, że chcą się nauczyć. Z większości przypadków są to użytkownicy jednorazowi lub kilkurazowi (ci, którzy na potrzeby jednego lub kilku problemó zarejestrują się na forum). Jeszcze raz powtórzę: przez przyglądanie nie da się nauczyć matematyki.
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: waliant »

rtuszyns pisze: Jeszcze raz powtórzę: przez przyglądanie nie da się nauczyć matematyki.

No tu się zgodzę, ale czy forum ma jakąś misję, że ma nauczać czy po prostu pomagać jak ktoś tej pomocy potrzebuje?
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

waliant pisze:
rtuszyns pisze: Jeszcze raz powtórzę: przez przyglądanie nie da się nauczyć matematyki.

No tu się zgodzę, ale czy forum ma jakąś misję, że ma nauczać czy po prostu pomagać jak ktoś tej pomocy potrzebuje?
Teraz ja się nie zgodzę. Misji forum nie ma. Pomóc trzeba jeżeli ktoś pomocy potrzebuje i wyraża inicjatywę na współpracę i chce się nauczyć, a nie jeżeli ktoś potrzebuje gotowca...
Chyba troszkę źle interpretujesz słowo "pomoc".
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

Trzeba też wiedzieć komu pomagać.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

leszczu450 pisze:Trzeba też wiedzieć komu pomagać.
Zgadzam się i to już wcześniej napisałem...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: kruszewski »

Ja czasami podpisuję co uważane jest za złośliwość:
"Ratując jedno życie ratujesz świat.
Dając gotowca ryzykujesz katastrofę inżynierska na tym świecie."

Czasami trzeba pokazać rozwiązanie. Ale to dopiero po którymś podejściu i pokazaniu kolejnych błędnych rozwiązań. Ale wtedy to już jest uczenie Pytacza.

W.Kr.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34129
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Jan Kraszewski »

kruszewski pisze:Czasami trzeba pokazać rozwiązanie. Ale to dopiero po którymś podejściu i pokazaniu kolejnych błędnych rozwiązań. Ale wtedy to już jest uczenie Pytacza.
Zgadzam się w zupełności.

JK
adek123123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2014, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: adek123123 »

Czasami ktoś nie rozumie pewnego typu nowych, słabo wytłumaczonych na zajęciach zadań, nie chce gotowca tylko podpowiedzi i (prawie) nikt nie chce pomóc...

Ps. Proszę o usunięcie mojego konta, już nie będzie mi potrzebne, przepraszam i dziękuję.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: cosinus90 »

adek123123, nie wiem gdzie spotkałeś się z taką sytuacją bo tendencja podpowiadaczy na tym forum jest bardziej w kierunku wskazówek niż gotowców.
Co do tematu - dyskutować można wiele, osobiście uważam dawanie gotowców za źle pojętą pomoc z matematyki, a także brak szacunku do samego siebie i własnej wiedzy (coś na zasadzie "murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść"). To my jesteśmy dla ludzi, a nie ludzie dla nas.
Argument na zasadzie "nie zakazujmy gotowców, bo ludzie przestaną odwiedzać to forum" to kompletna bzdura - po pierwsze to już wieje jakimś szantażem, a po drugie nie uważam żeby to nastąpiło, ponieważ (na szczęście) większość ludzi chce się czegoś nauczyć a nie dostać gotowca.
Argument użytkownika leszczu450, że ktoś chce tylko zakuć, zdać i zapomnieć w zasadzie już został zbity przez rtuszynsa, bo każdy kto idzie na studia powinien wiedzieć na co się pisze. W końcu studiuje się za pieniądze podatników którzy płacą za to, żeby mieć wykształconych ludzi w kraju. A jeśli już naprawdę ktoś ma taki wielki wstręt do matematyki i zrozumienie podstaw przekracza jego możliwości umysłowe, to zawsze można iść na korepetycje żeby uzyskać od kogoś gotowe rozwiązania lub poprosić kogoś o ich odpłatne zrobienie - jest wiele osób na tym forum, które to oferują.
Ostatnia sprawa. Mnie osobiście najbardziej irytuje sytuacja, w której tłumaczę coś pytającemu który chce zrozumieć, już widzę że powoli nakierowuję go na rozwiązanie, po czym przychodzi jakiś - za przeproszeniem - idiota i pisze od początku do końca gotowca niwecząc mój trud. I uważam, że akurat za to powinny być ostrzeżenia - tę uwagę kieruję do administratorów i moderatorów.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

cosinus90 pisze:Ostatnia sprawa. Mnie osobiście najbardziej irytuje sytuacja, w której tłumaczę coś pytającemu który chce zrozumieć, już widzę że powoli nakierowuję go na rozwiązanie, po czym przychodzi jakiś - za przeproszeniem - idiota i pisze od początku do końca gotowca niwecząc mój trud. I uważam, że akurat za to powinny być ostrzeżenia - tę uwagę kieruję do administratorów i moderatorów.
W zupełności się zgadzam i popieram propozycję.
Dochodzi tu jeszcze jeden problem. Są użytkownicy, którzy odpowiadają na czysto nieregulaminowe posty (brak \(\displaystyle{ \LaTeX}\)a, rysunki w innych serwisach, a na rysunkach treść zadania). Nie wiem jak to można traktować, ale wydać się może, że albo nabijają posty sobie (kiedyś już ten temat był poruszany) albo nie znają regulaminu. Często trafiają się takie rozwiązania i to czasami pełne.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: kruszewski »

Domyślam się, że jest to uwaga mnie dotycząca.
Zatem :
1. Nie liczę postów, nawet zastanawiałem się kiedyś co to komu daje i jakie zaszczyty przynosi piszącemu.
2. Staram się znaleźć sposób na wklejanie małych obrazków i dopisywanie treści pod nimi. Nie potrafię tego zrobić. Mam prosty system, pod Linux`em, Spacear i niewielką wiedzę informatyczną.
Zapytam nieśmiało czym różni się podanie adresu gdzie jest obrazek z opisem od podania linku do Wikipedii gdzie po za tekstem jest rysunek?
Mogę oczywista zaprzestać pisania i nie zaśmiecać Forum.
W.Kr.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

Panowie, myśle, że wszyscy mówimy o tym samym. Kazdy z nas nie chce dawać gotowców. Wszyscy uważamy to za coś co się nijak ma do nauki i zrozumienia. To, że każdy z nas używa innych słów nie oznacza, że mamy inne zdania. Każdy kto pomaga na forum ma swój własny wkład. Każdy robi to tak jak lubi, jak chce i jak mu się podoba. Nie raz, nie dwa, nawet moderatorzy dają pełne rozwiązanie zadania. Czasami wynika to z lenistwa, braku czasu albo po prostu od tak. Nie będzie nigdy polityki- koniec z gotowcami. Nie będzie tez polityki- tylko gotowce. Polityka taka jaka panuje na forum moim zdaniem jest OK. Ludzie, którzy pomagają najczęściej, robią to w dobry sposób(przynajmniej ja tak to odczuwam). Ludzie, którzy proszą o gotowca i po prostu rozwiązanie zadania są zmiennymi na które nikt nie ma wpływu.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

cosinus90 pisze: Ostatnia sprawa. Mnie osobiście najbardziej irytuje sytuacja, w której tłumaczę coś pytającemu który chce zrozumieć, już widzę że powoli nakierowuję go na rozwiązanie, po czym przychodzi jakiś - za przeproszeniem - idiota i pisze od początku do końca gotowca niwecząc mój trud. I uważam, że akurat za to powinny być ostrzeżenia - tę uwagę kieruję do administratorów i moderatorów.
Jedną z podstawowych zasad dobrego zachowania na forum jest takie działanie, które nie jest szkodą dla innych użytkowników. Zasada ta nie jest tylko mówiona, ale jest elementem regulaminu. A więc w przypadku, gdy Ty lub ktokolwiek inny uważa, że Twój/kogoś trud zostaje zniwelowany przez gotowca, gdy taka osoba czuje się w jakiś sposób pokrzywdzona, fakt ten można zgłosić przez raportowanie odpowiednich postów.
rtuszyns pisze: Są użytkownicy, którzy odpowiadają na czysto nieregulaminowe posty (brak \(\displaystyle{ \LaTeX}\)a, rysunki w innych serwisach, a na rysunkach treść zadania). Nie wiem jak to można traktować, ale wydać się może, że albo nabijają posty sobie (kiedyś już ten temat był poruszany) albo nie znają regulaminu. Często trafiają się takie rozwiązania i to czasami pełne.
Niestety nie każdy użytkownik zna przycisk raportowania, co jest najrozsądniejszą opcją w takich przypadkach. Moderatorzy nie są w stanie wszystkiego wyśledzić, dlatego liczą również na dobre oko samych użytkowników. Jeżeli ktoś odpowiada na nieregulaminowe posty, niestety będzie musiał się liczyć z tym, że prawdopodobnie jego posty wylądują w koszu razem z całym tematem. Nie ma ponadto zakazu pisania w postach nieregulaminowych oraz nie są z tego tytułu wyciągane konsekwencje.
kruszewski pisze: Zapytam nieśmiało czym różni się podanie adresu gdzie jest obrazek z opisem od podania linku do Wikipedii gdzie po za tekstem jest rysunek?
Niczym? Należy jedynie pamiętać, że linkowanie obrazków oznacza, że obrazek ten jest schematem do zadania, a nie kompletnym zadaniem zarówno jako treść oraz jako rozwiązanie do tegoż (choć to zależy od indywidualnej oceny moderatorów).
kruszewski pisze: Mogę oczywista zaprzestać pisania i nie zaśmiecać Forum.
"Zaśmiecać" to w tym przypadku komentarz bardzo nietrafiony. Można jego prawdziwość porównać do prawdziwości stwierdzenia, iż ostatni miesiąc w Polsce był pełen mrozów oraz śniegu.
leszczu450 pisze: Każdy kto pomaga na forum ma swój własny wkład. Każdy robi to tak jak lubi, jak chce i jak mu się podoba. Nie raz, nie dwa, nawet moderatorzy dają pełne rozwiązanie zadania. Czasami wynika to z lenistwa, braku czasu albo po prostu od tak.
A czasami po prostu trzeba się zająć moderowaniem.
leszczu450 pisze: Nie będzie nigdy polityki- koniec z gotowcami. Nie będzie tez polityki- tylko gotowce. Polityka taka jaka panuje na forum moim zdaniem jest OK.
Politykę w głównej mierze kreują sami użytkownicy.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

kruszewski pisze:Domyślam się, że jest to uwaga mnie dotycząca.
Zatem :
1. Nie liczę postów, nawet zastanawiałem się kiedyś co to komu daje i jakie zaszczyty przynosi piszącemu.
2. Staram się znaleźć sposób na wklejanie małych obrazków i dopisywanie treści pod nimi. Nie potrafię tego zrobić. Mam prosty system, pod Linux`em, Spacear i niewielką wiedzę informatyczną.
Zapytam nieśmiało czym różni się podanie adresu gdzie jest obrazek z opisem od podania linku do Wikipedii gdzie po za tekstem jest rysunek?
Mogę oczywista zaprzestać pisania i nie zaśmiecać Forum.
W.Kr.
Uwaga nie tyczy się Ciebie i ma charakter ogólny.
ODPOWIEDZ