Przeciwsymetryczność relacji

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
the moon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 8 paź 2004, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 5 razy

Przeciwsymetryczność relacji

Post autor: the moon »

Mam pewną wątpliwość odnośnie relacji, dokładnie ich własności. Co oznacza, że relacja jest przeciwsymetryczna? Czy jest to to samo co asymetrycznosć relacji, gdzie dwa dowolne elementy zbioru X są powiązane co najwyżej w jedną stronę?
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Przeciwsymetryczność relacji

Post autor: Lady Tilly »

Relacja, jedno z pojęć pierwotnych logiki. W najprostszym przypadku dwóch elementów relacji opisuje związek zachodzący pomiędzy nimi. Podstawowymi klasami relacji są relacje równoważnościowe, tzn. relacje zwrotne, symetryczne i przechodnie (np. relacja równości lub równoległości), oraz relacje porządkujące, tzn. relacje antysymetryczne i przechodnie (np. relacja większości, mniejszości itp.).
Stosunki symetryczne – taki stosunek, który w każdym przypadku jeśli zachodzi między pewnym poprzednikiem a następnikiem, to zachodzi też między tym następnikiem a poprzednikiem.
Np. Jan jest rówieśnikiem Piotra.
Piotr jest rówieśnikiem Jana.
Stosunek asymetryczny – taki stosunek, który w każdym przypadku jeśli zachodzi x R y, nieprawdą jest że zachodzi y R x .
Stosunek antysemytryczny – jest to stosunek ani symetryczny ani asymetryczny. Ten stosunek jest stosunkiem wynikania. Stosunek wynikania łączący dwa zdania, bo jeśli ze zdania p wynika zdanie q to wcale nie wiadomo stąd, czy ze zdania q wynika zdanie p, czy nie wynika.
ODPOWIEDZ