Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Pinionrzek »

Jeśli chodzi o OM, to to wszystko naprawdę powinno wystarczyć. Nadmiar materiału może nawet zaszkodzić. Najważniejsze jest to, żebyś po prostu kminił zadania, a to tego nie potrzebujesz nawet tych książek, bo w internecie jest tego pełno.
I_Wanna_Be
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2013, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wiśniewo
Podziękował: 1 raz

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: I_Wanna_Be »

@JumpSmerf Wielkie dzięki za stronki! Ten poradnik jest naprawdę dobry i obszerny, lecz... spowodowałeś, iż w końcu nie jestem pewien, czy książki, które sam wybrałem, na pewno będą dobre, mógłbyś napisać, czy wystarczą (te, które wypisałem w ostatnim poście)? A jeśli chodzi o
Biorąc udział w OI będziesz musiał wiele razy czytać na komputerze, np. własny program, więc polecam się przyzwyczaić.
chodziło mi o PDF-y (każda elektroniczna książka).
@Pinionrzek Dzięki za radę, i zgadzam się z Tobą. Uroczyście oświadczam, iż skompletowałem niemal cały ekwipunek na OM - został Musztari, a jeśli chodzi o Sierpińskiego, to może zaprzestanę poszukiwań.
JumpSmerf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lip 2011, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrubieszów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 9 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: JumpSmerf »

Jeśli chodzi o książki, to te co już kupiłeś, to kupiłeś, a powiem o tych co zamierzasz kupić.

"Algorytmika Praktyczna" jest dobra jako zbiór algorytmów i implementacji, ale musisz poznać makra, które tam są. Ogólnie książka dobra do tego, żeby się dowiedzieć czego się nauczyć, bo opisy słabe. Dobra również na konkursy zespołowe, gdzie można zabierać książki i można z niej przepisać kod (czyli nie OI).

Jeśli chodzi o Wirtha, to kody są długie w Pascalu, a jak chcesz się uczyć na C++, to raczej nie pomaga. Jeśli jesteś naprawdę początkujący, to lepszym wyborem będzie "Algorytmy" Sysło, gdzie oprócz kodów w Pascalu są też algorytmy w postaci listy kroków. Jeśli nie jesteś tak początkujący, to chyba lepiej by było zakupić "Algorytmy i Struktury Danych" Banachowskiego, Diksa, Ryttera.

Wilson dobry, ale nie wiem czy będziesz to tak czytał. Przeczytałem ok. połowę i nie jest to łatwe (ale ja czytałem nie na OI, a na Matematyka Dyskretną na studiach). W Cormenie masz dużo o grafach, więc ciężko mi powiedzieć, nie wiem czy nie lepiej kupić "Kombinatorykę dla Programistów" Lipskiego - zastanów się. Chyba, że Wilson przyda Ci się też do OM, bo tu nie orientuję się do końca.

"Matematyka Konkretna" i "Matematyka Dyskretna" są dobre, ale ciężko mi powiedzieć, czy aż tak potrzebne na OI. Mogą się przydać, ale nie muszą. Mimo wszystko nie powinna to być strata kasy jeśli kiedyś pójdziesz na studia Informatyczne lub Matematyczne.

Jeśli byś chciał wiedzieć co czytać, to zależy na jakim poziomie obecnie jesteś. Jeżeli kompletnie początkujący, to czytaj I tom Symfonii (drugi Ci się nie przyda na OI) + przeczytaj o STL-u + poczytaj o przeciążeniu operatorów (też się czasami przydaje) oraz czytaj i rób zadania stąd: ... pp&c=70000 jednocześnie jak już będziesz coś potrafił konkretnego, to pierwszy z kursów z Wrocławskiego Portalu Informatycznego, który podałem, oraz ... ka&c=50000 następnie już powinny Ci iść w miarę przynajmniej zadania z OI, tu już pisałem jak ma wyglądać nauka. Później pooglądaj również te wykłady: [url]http://was.zaa.mimuw.edu.pl/[/url].

Między czasie możesz czytać książki, ale nie polecam czytać je całe - zejdzie Ci na tym dużo czasu, a pisanie kodu jest najważniejsze, raczej sięgaj po nie gdy chcesz poznać i zrozumieć konkretny algorytm, a przynajmniej nie wszystkie całe (możesz wybrać sobie którąś i przeczytać). Do tego dobrze jest rozwiązywać zadania np. na spoju (jest wiele takich stron).
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Ponewor »

I_Wanna_Be pisze:a jeśli chodzi o Sierpińskiego, to może zaprzestanę poszukiwań.
w wersji papierowej to raczej się nie da znaleźć, natomiast w wersji elektronicznej jak najbardziej tak i to legalnie, dostałeś już linka w tym temacie.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Panda »

Ja tylko na temat ogólnego przygotowania do tych zawodów.

Milion książek to jakiś sposób, ale jeśli ci nie będzie szło (nie każdemu taki tryb pracy sprzyja najlepiej), olej to i rób po prostu zadania z olimpiad i podobne. Wszyscy olimpijczycy, o których wiem, zdecydowaną większość czasu poświęcali na taką pracę. Dotyczy obu olimpiad. Do OI algorytmów/struktur potrzebujesz tylko kilku i sobie wygooglujesz/są opisane w bluebookach. Gdy to będziesz mieć przerobione, będziesz pewnie sam wiedział co dalej. Jeśli nie, to zgłoś się wtedy

Nie wiem też na jakim poziomie jesteś z obu konkursów, żeby polecić konkretne zbiory zadań.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: kaszubki »

Wszystkie wartościowe pozycje są dostępne w internecie legalnie lub nie. Warto się nauczyć szukania informacji w internecie.
I_Wanna_Be
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2013, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wiśniewo
Podziękował: 1 raz

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: I_Wanna_Be »

Cześć, powracam na forum
Jeśli chodzi o książki, to "Symfonia" wciągnęła mnie na długo, więc prawdopodobnie i tak nie ruszyłbym żadnych innych książek, które kupiłbym razem z nią. Postanowiłem kupić jednak już teraz pozostałą literaturę.
Ostatecznie, moje typy:
- Krowa,
- Rzecz o istocie informatyki,
- Impresje matematyczne (obydwie części),
- Kółko matematyczne Pawłowskiego,
- Algorytmy Macieja Sysło,
- Kąciki olimpijskie,
- Algorytmy i struktury danych,
- Złote rybki,
- Matematyka dyskretna i konkretna,
- Wprowadzenie do teorii grafów,
- Algorytmy, struktury danych i techniki programowania,
- Zadania z olimpiad matematycznych z całego świata (czerwona i niebieska, może znajdę żółtą),
- Olimpiady matematyczne Bednarka,
- Słynne nierówności i wędrówki,
- Kombinatoryka dla programistów.
W sumie, wiele się chyba nie zmieniło, ale dzięki Symfonii jeszcze bardziej polubiłem czytanie i naukę z książek. Chcę także te książki nabyć legalnie, czyli nie pobierać PDF-ów itp. - wpatrywanie się w ekran laptopa przez kilkadziesiąt minut jest dla mnie strasznie irytujące, tym bardziej, że jestem wpół niewidomy. Myślę, że codziennie będę w stanie poświęcić co najmniej 2 godziny na przerabianie zadań i analizę algorytmów.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Pinionrzek »

I_Wanna_Be pisze:Chcę także te książki nabyć legalnie, czyli nie pobierać PDF-ów itp. - wpatrywanie się w ekran laptopa przez kilkadziesiąt minut jest dla mnie strasznie irytujące
Po pierwsze większość pdf-ów jest legalna, a po drugie możesz sobie je wydrukować, bo nie są one jakoś super długie.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: kaszubki »

I_Wanna_Be pisze:wpatrywanie się w ekran laptopa przez kilkadziesiąt minut jest dla mnie strasznie irytujące, tym bardziej, że jestem wpół niewidomy
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że irytacja po patrzeniu przez kilkadziesiąt minut na ekran może być przeszkodą w pomyślnym startowaniu w OIu i w ogóle w samym programowaniu.
Oildale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 29 gru 2012, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 3 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Oildale »

Jak przeczyta te wszystkie książki to nie będzie musiał patrzyć przez te kilkadziesiąt minut, bo będzie uberkoksem.
I_Wanna_Be
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2013, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wiśniewo
Podziękował: 1 raz

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: I_Wanna_Be »

Przez te kilka miesięcy od założenia tematu nie miałem prawie w ogóle czasu na naukę i czytanie tych książek z powodu ogromu nauki w liceum. W każdym razie, zbliżają się wakacje i rozpocznie się nauka, tym razem o wiele pożyteczniejszych rzeczy.
Oczywiście, od czasu do czasu sięgałem po książki, głównie po Symfonię. Umiem C++ całkiem nieźle, pozostał jeszcze STL do nauczenia, a także #include<stack> i <queue>...
Mam prośbę: moglibyście opisać swoje doświadczenia z konkursami i w jaki sposób podejmowaliście przygotowania? Wasze rady byłyby bardzo pomocne, z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam
PS. Naprawdę zależy mi na tych olimpiadach, gdyż mam teraz bardzo dużo wolnego czasu i wolę go spędzić na nauce i trenowaniu matematyki i programowania.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: harlire »

Ja akurat doświadczenia z OM nie mam w ogóle, ale za to jestem w podobnej sytuacji-zależy mi na OM i się przygotowuję. Zadania są trudne, książki potrafią wpieniać, ale matematyka pozostaje piękna.
Startowałam w OMG i byłam laureatką, to szczerze mówiąc wystarczyło wtedy poczytać "Kwadrat" i próbować robić (potem kiedyś robić) zadania z poprzednich edycji. OM to już nie przepierki, ale jakoś makabrycznie nie powinno być. Facet, grunt to się nie przejmować, zadania robić, dobrze się bawić i nie truć się jak coś nie wyjdzie.
Glapul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 maja 2010, o 22:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: Glapul »

To ja się wypowiem w sprawie OI.

Jedyną książką, którą _koniecznie_trzeba_przeczytać_ pod tą olimpiadę jest moim zdaniem "W poszukiwaniu wyzwań", ale jest to lektura na dalszy etap nauki (tak powiedzmy po dostaniu się do finału polecam po nią sięgnąć).

Podręczniki do C++ spokojnie możesz zastąpić byle jakim kursem w internecie - pod olimpiadę informatyczną potrzebujesz _samych_podstawowych_funkcjonalności_. W szczególności nie interesują Cię rzeczy związane z bardziej zaawansowaną obiektowością (wszelkie dziedziczenia, polimorfizmy i takie pierdoły).

"Algorytmika praktyczna" jest zła i szkodliwa. Naprawdę, ich pomysły na pisanie kodu są moim zdaniem złe i kompletnie nie warto zaprzątać sobie czasu czytaniem tego (oczywiście dalej mówię o OI, pod jakieś TopCodery albo ACMy to ma pewnie jakiś sens).

Cormen, Sysło i wszelkie rzeczy o algorytmach - moim zdaniem warto coś z tego przeczytać żeby wiedzieć o istnieniu pewnych algorytmów, ale nie wydaje mi się żeby zakuwanie rzeczy z tej książki było dobrym pomysłem - poza kompletnymi podstawami są tam _trudne_ algorytmy, które na OI _nie_występują_.

Ok, shejciłem książki które wybrałeś, więc teraz powiem jak i z czego moim zdaniem WARTO się uczyć :

* was.zaa.mimuw.edu.pl - seria nagrań z wykładów UW traktujących o technikach w zadaniach typu olimpijskiego - świetnie wytłumaczone często pojawiające się techniki z fajnymi przykładami. Pod OI polecam odpuścić sobie wykład o FFT i wykłady o geometrii obliczeniowej, reszta to absolutna konieczność moim zdaniem.

* main.edu.pl i niebieskie książeczki Olimpiady - rozwiązywanie zadań z Olimpiady jest najlepszym sposobem, żeby się do niej przygotować. Ważne: rozwiązanie zadania to:
1. wymyślenie algorytmu
2. zaimplementowanie go
3. przetestowanie i znalezienie błędów
4. gdy zadanie rozwiążesz albo utkniesz na długi moment bez szans na dalszy postęp czytasz omówienie z niebieskiej książeczki. Tak, czytasz je nawet jeśli uzyskasz 100p. - naprawdę warto.

Jeśli chcesz się dobrze przygotować nie pomijaj żadnego z tych kroków. Taki trening jest najważniejszą częścią przygotowania do Olimpiady.

* USACO - Olimpiada Informatyczna w USA odbywa się przez internet i może w niej startować każdy. Składa się z kilku konkursów w formacie OI odbywających się średnio co miesiąc. Pozwala to na bieżąco śledzić swoje postępy i pomaga wypracować strategię na samą olimpiadę.

* Obozy przygotowawcze - kilka szkół w Polsce takowe organizuje, ale nie musisz być uczniem jednej z nich by w nich uczestniczyć (zazwyczaj). Obóz taki wygląda w ten sposób, że przez około tydzień codziennie pisze się konkurs, który symuluje Olimpiadę, poza tym zdarzają się jakieś wykłady i inne takie. BARDZO POLECAM, jeśli masz okazję i możliwości, to koniecznie jedź na takowy

* (opcjonalnie, ale sądzę, że to dużo daje) codeforces.com - strona z konkursami odbywającymi się co ~tydzień. Charakteryzuje się bardzo fajnymi zadaniami. Poza tym każdy użytkownik ma swój rating, co (przynajmniej na mnie) działa bardzo motywująco, no i można się ścigać z kolegami. Polecam.

tl;dr naucz się podstaw teorii, a później trenuj, trenuj, trenuj, trenuj.

A teraz krótka propozycja do administracji forum:
Co Wy na to, żeby na tym forum utworzyć dział "Olimpiada informatyczna"? OI nie ma swojego forum (bo fora danej olimpiady znikają/umierają po skończeniu tejże), a to miejsce nadawałoby się do tego chyba idealnie - jest tu wiele osób mających pytania apropo OI, ale także cała masa ludzi mogących na te pytania odpowiedzieć.
gryxon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2011, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puławy
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 53 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: gryxon »

Glapul pisze:To ja się wypowiem w sprawie OI.

Jedyną książką, którą _koniecznie_trzeba_przeczytać_ pod tą olimpiadę jest moim zdaniem "W poszukiwaniu wyzwań", ale jest to lektura na dalszy etap nauki (tak powiedzmy po dostaniu się do finału polecam po nią sięgnąć).

Podręczniki do C++ spokojnie możesz zastąpić byle jakim kursem w internecie - pod olimpiadę informatyczną potrzebujesz _samych_podstawowych_funkcjonalności_. W szczególności nie interesują Cię rzeczy związane z bardziej zaawansowaną obiektowością (wszelkie dziedziczenia, polimorfizmy i takie pierdoły).

"Algorytmika praktyczna" jest zła i szkodliwa. Naprawdę, ich pomysły na pisanie kodu są moim zdaniem złe i kompletnie nie warto zaprzątać sobie czasu czytaniem tego (oczywiście dalej mówię o OI, pod jakieś TopCodery albo ACMy to ma pewnie jakiś sens).

Cormen, Sysło i wszelkie rzeczy o algorytmach - moim zdaniem warto coś z tego przeczytać żeby wiedzieć o istnieniu pewnych algorytmów, ale nie wydaje mi się żeby zakuwanie rzeczy z tej książki było dobrym pomysłem - poza kompletnymi podstawami są tam _trudne_ algorytmy, które na OI _nie_występują_.

Ok, shejciłem książki które wybrałeś, więc teraz powiem jak i z czego moim zdaniem WARTO się uczyć :

* was.zaa.mimuw.edu.pl - seria nagrań z wykładów UW traktujących o technikach w zadaniach typu olimpijskiego - świetnie wytłumaczone często pojawiające się techniki z fajnymi przykładami. Pod OI polecam odpuścić sobie wykład o FFT i wykłady o geometrii obliczeniowej, reszta to absolutna konieczność moim zdaniem.

* main.edu.pl i niebieskie książeczki Olimpiady - rozwiązywanie zadań z Olimpiady jest najlepszym sposobem, żeby się do niej przygotować. Ważne: rozwiązanie zadania to:
1. wymyślenie algorytmu
2. zaimplementowanie go
3. przetestowanie i znalezienie błędów
4. gdy zadanie rozwiążesz albo utkniesz na długi moment bez szans na dalszy postęp czytasz omówienie z niebieskiej książeczki. Tak, czytasz je nawet jeśli uzyskasz 100p. - naprawdę warto.

Jeśli chcesz się dobrze przygotować nie pomijaj żadnego z tych kroków. Taki trening jest najważniejszą częścią przygotowania do Olimpiady.

* USACO - Olimpiada Informatyczna w USA odbywa się przez internet i może w niej startować każdy. Składa się z kilku konkursów w formacie OI odbywających się średnio co miesiąc. Pozwala to na bieżąco śledzić swoje postępy i pomaga wypracować strategię na samą olimpiadę.

* Obozy przygotowawcze - kilka szkół w Polsce takowe organizuje, ale nie musisz być uczniem jednej z nich by w nich uczestniczyć (zazwyczaj). Obóz taki wygląda w ten sposób, że przez około tydzień codziennie pisze się konkurs, który symuluje Olimpiadę, poza tym zdarzają się jakieś wykłady i inne takie. BARDZO POLECAM, jeśli masz okazję i możliwości, to koniecznie jedź na takowy

* (opcjonalnie, ale sądzę, że to dużo daje) codeforces.com - strona z konkursami odbywającymi się co ~tydzień. Charakteryzuje się bardzo fajnymi zadaniami. Poza tym każdy użytkownik ma swój rating, co (przynajmniej na mnie) działa bardzo motywująco, no i można się ścigać z kolegami. Polecam.

tl;dr naucz się podstaw teorii, a później trenuj, trenuj, trenuj, trenuj.

A teraz krótka propozycja do administracji forum:
Co Wy na to, żeby na tym forum utworzyć dział "Olimpiada informatyczna"? OI nie ma swojego forum (bo fora danej olimpiady znikają/umierają po skończeniu tejże), a to miejsce nadawałoby się do tego chyba idealnie - jest tu wiele osób mających pytania apropo OI, ale także cała masa ludzi mogących na te pytania odpowiedzieć.
imo na początek wystarczył by wyróżniony temat. Jeżeli będzie się on cieszył dużym zainteresowaniem, wtedy dołączyć poddział do informatyki.

Wracając do tematu. Warto poznać podstawowe techniki algorytmiczne. Nieważne z jakich książek korzystasz. Wyszukiwanie binarne po wyniku, gąsienica,dziel i zwyciężaj, programowanie dynamiczne. Te zagadnienia nie mogą być Ci obce. W OIu ważniejsze od teorii jest ukierunkowane myślenie (właśnie związane z podstawowymi technikami algorytmicznymi).
Powodzenia!

Zapomniałbym. SPOJ. Bardzo fajna platforma gdzie znajdziesz zadania: banalne,olimpijskie i trudne
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Jakie książki na OM i OI, by być przygotowanym na 100%?

Post autor: kaszubki »

gryxon pisze: Zapomniałbym. SPOJ. Bardzo fajna platforma gdzie znajdziesz zadania: banalne,olimpijskie i trudne
-SPOJ
-Bardzo fajna platforma

Pick one.
ODPOWIEDZ