[LXI OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Dumel »

co do zad. 3. to jak dla mnie treść jest jasna-segmenty mogą być dowolnie długie. Tak po pierwszym przeczytaniu chyba jasno wynika, poza tym gdyby chodziło o bloki dwuelementowe to z całą pewnością byłoby to jasno sformułowane.
w zeszłym roku mocno irytowały mnie "wątpliwości" wielu osób co do treści zad. 1., bo chyba wszystko było jasne, a kto nie umiał zrobić zadania nagle sam sobie próbował wkręcić że wierze potrafią fruwać; dobrze że w tym roku póki co niczego takiego nie ma.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Sylwek »

Dumel pisze:co do zad. 3. to jak dla mnie treść jest jasna-segmenty mogą być dowolnie długie. Tak po pierwszym przeczytaniu chyba jasno wynika, poza tym gdyby chodziło o bloki dwuelementowe to z całą pewnością byłoby to jasno sformułowane.
w zeszłym roku mocno irytowały mnie "wątpliwości" wielu osób co do treści zad. 1., bo chyba wszystko było jasne, a kto nie umiał zrobić zadania nagle sam sobie próbował wkręcić że wierze potrafią fruwać; dobrze że w tym roku póki co niczego takiego nie ma.
Skoro ktoś ma wątpliwości, to pisze oczekując wyjaśnienia i poglądu innych na tą sprawę, zadania są oceniane przez komitety okręgowe OM, więc nic Twoja irytacja nie pomoże. Mam głęboką nadzieję, że w życiu masz znacznie więcej dystansu i wyrozumienia dla innych osób niż tutaj...
Awatar użytkownika
Wuja Exul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2009, o 22:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 1 raz

[LXI OM] I etap

Post autor: Wuja Exul »

K - Kubek, F - Fasola (to nie jest podpowiedź!)

Powodzenia, Łobuzy!
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: xiikzodz »

Znowu kilka świetnych zadań. Szczerze podziwiam układających. Powodzenia!
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Dumel »

tak się z ciekwości spytam: Wuja Exul, które zadanka są Twojego autorstwa ? (mam nadzieje że żaden regulamin nie zabrania Ci tego zdradzać, jeśli tak to przepraszam)
Awatar użytkownika
Wuja Exul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2009, o 22:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 1 raz

[LXI OM] I etap

Post autor: Wuja Exul »

Dziękuję za komplement

Regulamin nie zabrania tego: 1,2,3,5,6,8,9,11.

Pozdrawiam i do zobaczenia!
kubek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 249
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Syberia
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: kubek1 »

Swistak pisze:
Damianito pisze: BTW w zad. 12 można zapytać kim są tajemniczy Panowie K i F? Skład komitetu po części pasuje do tych oznaczeń, ale to może nadinterpretacja.
Myślę, że to zapewne pan Kubek i pan Fasolka .
Kto, ja?
Piotrusg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czewa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Piotrusg »

Tez sie zastanawiałem nad trescia zadania 3 i mam wobec niej takie zapytanie czy ciagi np.(1,4) i (1,2,2,4) są zgodne ?
Awatar użytkownika
Damianito
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 25 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 7 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Damianito »

Piotrusg pisze:Tez sie zastanawiałem nad trescia zadania 3 i mam wobec niej takie zapytanie czy ciagi np.(1,4) i (1,2,2,4) są zgodne ?
Są zgodne, ponieważ jeden z nich, tj. (1,2,2,4) powstaje z drugiego poprzez usunięcie dwóch takich samych ciągów (jedna dwójka).
Awatar użytkownika
KT.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 16:48
Płeć: Kobieta

[LXI OM] I etap

Post autor: KT. »

witam wszystkich jestem tu nowa, właśnie wydrukowałam zadania pierwszej serii i zamierzam się za nie zabrać. No i planuję coś zdziałać w tej kwestii Ale nie wiem jak to będzie bo właściwie to pierwszy raz biorę udział w OM, wcześniej były tylko konkursy kuratoryjne z gim, a to całkiem inna bajka Wcześniej też nie miałam żadnego kontaktu z żadnymi przykładowymi zadaniami z OM więc mam nadzieję że się nie przestraszę Jest tu może ktoś kto bierze udział pierwszy raz? Albo ktoś komu już za pierwszym razem udało się coś osiągnąć? Myślicie że będzie mi ciężko?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Swistak »

Jeżeli nie miałaś styczności z zadaniami nawet z OMG, a tylko z kuratoryjnymi, to może być naprawdę ciężko. Jednak nie poddawaj się, że jakieś zadanie nie pójdzie Ci w godzinę. Na konkursie kuratoryjnym zadanie jest ciężkie, jeżeli nie idzie w 15 minut, więc możesz mieć takie przyzwyczajenia, do szybkiego poddawania się, jednak pamiętaj, że w zawodach rangi OM nawet najlepsi potrafią przesiedzieć nad zadaniem parę ładnych godzin i go nie zrobić.
Awatar użytkownika
KT.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 16:48
Płeć: Kobieta

[LXI OM] I etap

Post autor: KT. »

hmm czyli mówisz że będzie ciężko.. oczywiście że będę próbować, chociaż nie wiem czy do skutku, bo może się okazać że jednak nie jestem na tyle dobra
no tak, na kuratoryjnych to się rozwiązywało więcej zadań i po prostu łatwiejszych. Ale tamto to były banały.. odkąd zaczęło się liceum i moje ukochane "udowodnij, dowiedz itp." zrobiło się gorzej. A dla mnie to niezłe zaskoczenie bo w gimnazjum byłam naprawdę dobra! Może po prostu nie jestem przyzwyczajona do tych licealnych zadań..
A co jeśli chodzi o jakąś wiedzę, wiadomości potrzebne do rozwiązywania tego typu zadań? Czy przydają się jakieś twierdzenia, czy coś? Bo ja znam raczej podstawy, a obawiam się że to może być za mało. Moja dobra strona to myślenie, ale nie wszystko da się niestety załatwić inteligencją i logiką myślenia
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: Swistak »

To jest jedna z głównych zalet OM-a, że w zdecydowaniej większości zadań wystarczy wiedza na poziomie gimnazjum.
Awatar użytkownika
KT.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 16:48
Płeć: Kobieta

[LXI OM] I etap

Post autor: KT. »

naprawdę?? to by było dla mnie super Ale np. już w trzecim zadaniu widzę ciągi - nikt w gimnazjum ani pierwszej liceum nie uczył mnie o tym Chyba trzeba będzie jednak poszerzyć wiedzę żeby coś zrobić.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

[LXI OM] I etap

Post autor: smigol »

KT., polecam Ci:
https://matematyka.pl/137448.htm

To, że w gim byłaś dobra, to sorry Winnetou, ale to żaden wyznacznik.
Jak Ci nie wyjdzie zadanie po 5 godzinach to się nie przejmuj! zostaw na trochę, odpocznij, wyjdź na spacer-'przewietrz' umysł i wróć do zadania - to pomaga (przynajmniej mi :D). Chociaż jak zaczynałem przygodę z zadaniami przedolimpijskimi (krowa itd.) to nad jednym zadaniem nie mogłem usiedzieć dłużej niż 15 minut nie czytając wzorcówki.

Ale to nie temat o przygotowaniach do OM'a. Koniec offtopa ;)
ODPOWIEDZ