Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: wiedzmac »

Po ocenieniu prac zawodów stopnia drugiego Komitet Główny ustala kolejność za-
wodników biorąc pod uwagę uzyskaną sumę punktów. Komitet Główny może przy-
znać dodatkowe punkty za oceny z wykrzyknikiem przyznawane za wyjątkowo dobre,
np. uzyskane nieoczekiwaną metodą, rozwiązania zadań.
Wie ktoś co to znaczy
wyjątkowo dobre
rozwiązanie? Jak komisja może takie rozwiązanie wyróżnić ? Bo przecież dla każdego, taki zwrot może znaczyć przecież coś innego. Przykładowo mamy jakieś zadanie, które ktoś zrobił z jakiegoś strasznie dziwnego twierdzenia, które mało kto zna i rozwiązanie zajęło mu dwie linijki. Druga osoba zrobiła zadanie na dwie strony, ale mega elementarnie, tylko korzystając z wiedzy z liceum. Wg mnie jedna i druga osoba powinna dostać punkty, bo wykazały się jakąś właśnie nieoczekiwaną metodą lub są po prostu dobre.

Poza tym, nie podoba mi się trochę ten pomysł promowania takich rozwiązań. Owszem, powinny być one promowane np. dołączane do sprawozdań komitetu OM, no ale nie powinno się dawać za to dodatkowych punktów. A jak wam się podoba ten pomysł?

Pozdrawiam,
Bartosz Bednarczyk
mattrym
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 9 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: mattrym »

Może chodziło o to, że wspomniane wcześniej rozwiązanie odbiega mocno od standardowego szkieletu rozwiązania (niekoniecznie "oryginalne" twierdzenia, a zastosowanie jakieś sprytnej metody). Niemniej jednak, moim zdaniem rozwiązanie to rozwiązanie - jeżeli każdy krok jest prawidłowy oraz wynik pokrywa się z oczekiwanym, to jest ono dobre.

Swoją drogą, ciekawy design wprowadzono do zadań i strony.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: »

wiedzmac pisze:Poza tym, nie podoba mi się trochę ten pomysł promowania takich rozwiązań. Owszem, powinny być one promowane np. dołączane do sprawozdań komitetu OM, no ale nie powinno się dawać za to dodatkowych punktów.
Jeśli traktować Olimpiadę jako zawody czysto sportowe, to masz rację.

Ale jeśli traktować Olimpiadę jako środek do wyławiania matematycznych talentów (a nie tylko osób, które się solidnie przygotowały i mają spory arsenał metod), to promowanie w punktacji osób pomysłowych i myślących nieszablonowo wydaje się sensowne.

Ciekawie pisze o tym w swojej rozprawie doktorskiej Jacek Dymel (rozdział 6.6.2. Rozwiązania eleganckie).

Q.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: kaszubki »

Czy mi się wydaje, czy w regulaminie nie jest napisana skala oceniania rozwiązań? Jeszcze ten dopisek do dodatkowych punktach za wyjątkowe rozwiązania.
Może od tego roku będzie ciągła skala?
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: Mruczek »

W regulaminie nie ma, ale w dziale "O olimpiadzie" są. Czyli skala bez zmian.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: kaszubki »

No to się trochę kłóci z tym zapisem o extra punktach. No zobaczymy jak to będzie rozwiązane.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: Funktor »

wiedzmac, podejrzewam że biorąc pod uwagę że z roku na rok coraz więcej uczestników OM posiada dosyć zaawansowaną wiedzę akademicką, komisja będzie starała się dawać zadania które nie idą w ten sposób że powodujesz się na jakieś z kapelusza wzięte kosmiczne twierdzenie którego dowód zajmuje 30 stron i w ten sposób w jedną linijkę rozwiązujesz zadanie, ale takie które metodami szkolnymi idzie " standardowo" na jedną stronę A4 a jak ktoś poczyni jakąś fantastyczną obserwacje to może to zmniejszyć do połowy strony. A jeśli już przez przypadek coś takiego dadzą to promowane wg mnie będą raczej te ostatnie rozwiązania. Bo to pierwsze to świadczy co najwyżej o napakowaniu głowy masą trudnej teorii a nie o matematycznym przebłysku
Ostatnio zmieniony 31 sie 2013, o 15:01 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Gwiazdeczki gwiazdeczkami; kropeczki kropeczkami, ale słowo pozostaje slowem.Poprawa wiadomości.
jakub_jabulko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 12 lut 2013, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: jakub_jabulko »

Funktor pisze: komisja będzie starała się dawać zadania które nie idą w ten sposób że powodujesz się na jakies z d.. wzięte kosmiczne twierdzenie którego dowód zajmuje 30 stron i wten sposób w jedną linijkę rozwiązujesz zadanie
świetnym przykładem jest 2. zadanie z ostatniego finału. :b
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: Swistak »

Po ocenieniu prac zawodów stopnia drugiego Komitet Główny ustala kolejność za-
wodników biorąc pod uwagę uzyskaną sumę punktów. Komitet Główny może przy-
znać dodatkowe punkty za oceny z wykrzyknikiem przyznawane za wyjątkowo dobre,
np. uzyskane nieoczekiwaną metodą, rozwiązania zadań.
COOOO!?!?!?! PO%^&*%^&*%^&*%*(*(!!!111one!!cos0????
Poza oczywistymi wadami czegoś takiego, to dochodzi jeszcze taki fakt, że jest to nieskończenie subiektywne i łatwo manipulować czymś takim. Jak rok temu sprawdzałem jedno zadanie z II etapu w okręgu warszawskim, to osobiście znałem chyba z połowę osób, których prace sprawdzałem - oczywiście sprawdzałem wg siebie sprawiedliwie, ale trudno by mi było wystawić takiego dodatkowego bonusa komuś, kogo znam, pozostając w zgodzie nawet z własnym sumieniem.

Jednak nie jest jeszcze to tak bardzo złe, jakby mogło być - bardzo dobrze, że czegoś takiego nie ma na finale. Gdyby się okazało, że nie jadę na IMO, bo ktoś mnie z niego wywalił dodatkowymi punktami ... ciężko mi opisać taką sytuację i chyba nie chcę jej sobie dokładnie wyobrażać.... Ale z drugiej strony przecież jest możliwa sytuacja, że takie punkty rozstrzygną kluczowy remis na finale...
Oby ta zasada rzeczywiście służyła tylko do "wyciągania pomysłowych osób" i nigdy nie miała żadnego wpływu na czołówkę, ale tak czy siak sam ten pomysł wydaje mi się bardzo szemrany. Może jeszcze bonusy za bycie dziewczyną, bycie młodym i posiadanie złamanej ręki?-- 31 sierpnia 2013, 15:39 --
jakub_jabulko pisze:
Funktor pisze: komisja będzie starała się dawać zadania które nie idą w ten sposób że powodujesz się na jakies z d.. wzięte kosmiczne twierdzenie którego dowód zajmuje 30 stron i wten sposób w jedną linijkę rozwiązujesz zadanie
świetnym przykładem jest 2. zadanie z ostatniego finału. :b
+1
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: porfirion »

Funktor pisze:...Bo to pierwsze to świadczy co najwyżej o napakowaniu głowy masą trudnej teorii a nie o matematycznym przebłysku
To jest zdecydowanie błędne rozumowanie! Jeśli mamy dwóch ludzi: jednego co to jest bardzo kreatywny i miewa "przebłyski" i drugiego z napakowaną głową akademicką teorią, ale nie miewającego przebłysków, to niby dlaczego mamy promować tego pierwszego? Przecież ten drugi poświęcił mnóstwo sił i pracy na poszerzaniem swojego arsenału matematycznego. Przecież gdyby ten pierwszy wykonał taką samą robotę jak on, to i tak byłby do przodu i odnosił większe sukcesy, bo niby jest zdolniejszy. Ale bez pracy nie ma kołaczy i czemu na OMie miałoby być inaczej? Ci którzy szybciej i lepiej kojarzą i tak mają przewagę. Nie ma się co obrażać na tych, którym zależy i pogłębiają swoją wiedzę.
Pomysł z dodatkowymi punktami jest zupełnie nieuzasadniony... Przecież OM to są zawody, rodzaj sportu. Do tej pory to było coś w rodzaju biegów długodystansowych, a teraz chcą to zmienić w gimnastykę akrobatyczną...
SingleVariable
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2013, o 14:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: SingleVariable »

Przestańcie się rzucać, myślę że tu chodzi o rozwiązania fantastyczne, tzn. Nie wymagające żadnej wiedzy dodatkowej, a ładne, krótkie z pomysłem i inne niż wszyscy pozostali, czyli takich przypadków na tle Polski będzie maks 1 na dane zadanie:) co więcej nie będzie to w żaden sposób odczuwalne przez innych zawodników rozwiązujących metodami "mainstream-owymi". Raczej nikt przez 1 osobę na całą Polskę, której się "uda" uzyskać bonusowego punkta nie straci kwalifikacji do finału a tym bardziej wyjazdu na IMO... I myślę że tu głównie chodzi o tych będących na granicy kwalifikacji z I-II etapu i z II-III, aby ich troszeczkę popchnąć takim bonusem, a finał to już jest inna bajka. Jeszcze nic się nie wydarzyło, nie panikujcie.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: »

porfirion pisze: jednego co to jest bardzo kreatywny i miewa "przebłyski"(...) niby dlaczego mamy promować tego pierwszego?
Bo bardzo niewykluczone, że to właśnie ten kreatywny ma o wiele większy potencjał, żeby zostać świetnym naukowcem. A wykrywanie takich osób jest wymienione wśród celów Olimpiady - zwracam natomiast uwagę, że...
Przecież OM to są zawody, rodzaj sportu.
...wśród celów Olimpiady nie ma nigdzie wymienionej chęci wyłonienia osób, które w danym momencie najsprawniej rozwiązują zadania.

We wspomnianej pracy Jacek Dymel napisał:
W zadaniach geometrycznych prowadzą z olbrzymią przewagą uczniowie z XIV LO w Warszawie. Wystawia to jak najlepsze świadectwo renomowanym szkołom, w szczególności XIV LO w Warszawie, ale z drugiej strony daje wyraźny sygnał, ze wyżyny olimpijskie są tylko dla specjalnie przygotowanych członków stajni. W tym sensie OM nie pełni dawnej roli wyławiacza talentów.
A chyba właśnie jednak chodzi nie o to (a przynajmniej nie tylko o to), żeby sprawdzić która ze stajni jest najlepsza, tylko o to, żeby wyłapać talenty, które nie miały szansy na bycie oszlifowanymi. Szczególnie, że chyba rację ma SingleVariable, że powinno to się odbyć bez szkody dla wychowanków stajni (którzy i tak sobie poradzą, zarówno geniusze, jak i wyrobnicy).

Q.
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: porfirion »

Qń pisze:
porfirion pisze:...wśród celów Olimpiady nie ma nigdzie wymienionej chęci wyłonienia osób, które w danym momencie najsprawniej rozwiązują zadania.

Czy takowe chęci są, czy też ich nie ma, do tego właśnie sprowadza się olimpiada. O tym czy dostaniesz się do finału decyduje zdobyta liczba punktów, które to świadczą o sprawności ucznia na II etapie i o niczym innym.

Co do "specjalnie przygotowanych członków stajni" sam jestem z tej "stajni" o której mowa, i zupełnie się z tym cytamtem niezgadzam. To że jest szczególnie wielu olimpijczyków z naszej szkoły wynika z tego, że: ludzie którzy idą do matexu lubią matmę, poświęcają jej dużo czasu, w szkole jest tradycja startowania w OMie. A nie dlatego, że na lekcjach robi się jakieś super-fiku-miku. Poziom na lekcjach w mojej klasie jest bardzo słaby... To, że ktoś coś umie wynika z tego, że zajmuje się tym poza szkołą. Nie ma żadnej stajni.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: »

porfirion pisze:Czy takowe chęci są, czy też ich nie ma, do tego właśnie sprowadza się olimpiada.
A istotą zmiany - jak rozumiem - jest to, żeby jednak się tylko do tego nie sprowadzała, a odrobinę bardziej zbliżyła się do założonych w regulaminie celów.
Nie ma żadnej stajni.
Odmawiam dyskusji z tak niepoważnymi tezami.

Q.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Nowy regulamin Olimpiady - kontrowersje.

Post autor: Funktor »

porfirion pisze:
Qń pisze:
porfirion pisze:...To, że ktoś coś umie wynika z tego, że zajmuje się tym poza szkołą. Nie ma żadnej stajni.
Poziom za niski ? Do którego mateksu chodzisz ?
ODPOWIEDZ