Metoda eliminacji Gaussa.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
KrS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 14 cze 2010, o 09:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Metoda eliminacji Gaussa.

Post autor: KrS »

Przykładowo mam równania:

\(\displaystyle{ i_1-i_2-i_4=-2\\
-i_3+i_2=-5\\
2i_1-2i_2-3i_3=-10\\
4i_4-2i_2=-10}\)


Przekształcam to w macierz:

\(\displaystyle{ A=\left[\begin{array}{cccccc}1&1&0&1&|&2\\0&1&-1&0&|&-5\\2&-2&-3&0&|&-10\\0&-2&0&4&|&-10\end{array} \right]}\)

I teraz chce zastosować metodę eliminacji gaussa, muszę wyliczyć prądy "i", w 1 książce kiedyś napotkałem metodę polegającą na doprowadzenie do macierzy schodkowej albo jednostkowej.

Przy jednostkowej jest sądzę więcej roboty?

Kolejne pytanie to pamiętam jak na algebrze liniowej przy metodzie Laplace'a bawiliśmy się i kolumnami i wierszami aby macierz doprowadzić do jak najprostszej postaci przy "zwijaniu", jednak jak patrzę na eliminacje Gaussa, widzę, że w zasadzie operacje wykonuje się tylko na wierszach?

Choć jak się dłużej zastanawiałem nad tym to doszedłem do wniosku, że mozna wykonywać operacje także i na kolumnach jednak trzeba pamiętać które kolumny się przestawiło?

Ostatnie pytanie to czy eliminacja Gaussa jest najprostszą metodą obliczania takich równań?
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

Metoda eliminacji Gaussa.

Post autor: Ser Cubus »

macierzy jednostkowej? Chyba Ci się coś myli z wyznaczaniem macierzy odwrotnej

kolumny i wiersze można dowolnie zamieniać, chyba że liczymy wyznacznik wtedy każdorazowo mnożymy przez -1
Awatar użytkownika
omicron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 39 razy

Metoda eliminacji Gaussa.

Post autor: omicron »

Zamiana kolumn macierzy uzupełnionej układu równań? Nie bardzo, chyba że jednocześnie odpowiednio zamienisz elementy ostatniego wektora kolumnowego i będziesz o tej zamianie pamiętał pod koniec rozwiązywania. No i nie można zamienić ostatniego wektora z pozostałymi. Bezpieczniej jednak wykonywać operacje jedynie na wierszach.
KrS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 14 cze 2010, o 09:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Metoda eliminacji Gaussa.

Post autor: KrS »

Własnie o to mi chodziło Omicron

A pozostałe pytania?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Metoda eliminacji Gaussa.

Post autor: yorgin »

KrS pisze: Ostatnie pytanie to czy eliminacja Gaussa jest najprostszą metodą obliczania takich równań?
Równań się nie oblicza, tylko rozwiązuje.

Metoda Gaussa jest na pewno prosta. Ale czy najprostsza, to każdy może mieć odmienne zdanie. Co na pewno można stwierdzić, jest ona obliczeniowo mniej złożona niż metoda wyznaczników. Tzn przy większej liczbie równań Gauss jest szybszy.
ODPOWIEDZ