Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
goku94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 12 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: goku94 »

Chcielibyśmy, żeby odejmowanie liczb kardynalnych przebiegało tak gładko jak dodawanie, ale jeśli przecież odejmiemy od siebie dwa równoliczne zbiory nieskończone to moc wyniku może się okazać równa zeru. Mam zatem wątpliwości co do wykorzystania takiego odejmowania w dowodzie na nieprzeliczalność zbioru liczb niewymiernych.

Czy jeśli udowodniłem, że zbiór liczb rzeczywistych pomniejszony o zbiór liczb naturalnych jest równoliczny ze zbiorem liczb rzeczywistych, to czy mogę od razu wysnuć wniosek, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum? Ułatwiłoby to dowód na to, że zbiór liczb rzeczywistych pomniejszony o zbiór liczb wymiernych ma moc continuum.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Spektralny »

goku94 pisze:Czy jeśli udowodniłem, że zbiór liczb rzeczywistych pomniejszony o zbiór liczb naturalnych jest równoliczny ze zbiorem liczb rzeczywistych, to czy mogę od razu wysnuć wniosek, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum?
Tak, ale nie ma potrzeby robić takich machinacji. Wiemy, że dla nieskończonych liczb kardynalnych \(\displaystyle{ \lambda, \kappa}\) zachodzi

\(\displaystyle{ \lambda+\kappa = \lambda\cdot \kappa = \max\{\lambda, \kappa\}}\).

Gdyby moc \(\displaystyle{ \kappa}\) zbioru liczb niewymiernych była mniejsza od \(\displaystyle{ \mathfrak{c}=|\mathbb{R}|}\) to

\(\displaystyle{ \mathfrak{c}=|\mathbb{R}|= \aleph_0 + \kappa<\mathfrak{c}}\);

sprzeczność.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Jan Kraszewski »

Spektralny pisze:
goku94 pisze:Czy jeśli udowodniłem, że zbiór liczb rzeczywistych pomniejszony o zbiór liczb naturalnych jest równoliczny ze zbiorem liczb rzeczywistych, to czy mogę od razu wysnuć wniosek, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum?
Tak,
Nie, nie możesz. Nie jest prawdą, że jeśli \(\displaystyle{ A\sim B}\), to \(\displaystyle{ C \setminus A\sim C \setminus B}\).
Spektralny pisze:ale nie ma potrzeby robić takich machinacji. Wiemy, że dla nieskończonych liczb kardynalnych \(\displaystyle{ \lambda, \kappa}\) zachodzi

\(\displaystyle{ \lambda+\kappa = \lambda\cdot \kappa = \max\{\lambda, \kappa\}}\).
Niekoniecznie wiemy. Aby to udowodnić, musimy wiedzieć, że \(\displaystyle{ \kappa\cdot\kappa=\kappa}\), a to nie jest standardowa wiedza na "Wstępie do matematyki".

Dowód, że zbiór liczb niewymiernych jest mocy continuum jest bardziej skomplikowany od dowodu, że \(\displaystyle{ |\RR \setminus \NN|=\mathfrak{c}}\) i korzysta z faktu, że \(\displaystyle{ \RR\times\RR\sim\RR}\), który jednak zazwyczaj jest znany.

JK
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Spektralny »

Jan Kraszewski pisze:
Spektralny pisze:
goku94 pisze:Czy jeśli udowodniłem, że zbiór liczb rzeczywistych pomniejszony o zbiór liczb naturalnych jest równoliczny ze zbiorem liczb rzeczywistych, to czy mogę od razu wysnuć wniosek, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum?
Tak,
Nie, nie możesz. Nie jest prawdą, że jeśli \(\displaystyle{ A\sim B}\), to \(\displaystyle{ C \setminus A\sim C \setminus B}\).
Przeczytaj proszę co jest wyżej napisane. Nie oporujemy z dowolnymi zbiorami a tylko ze zbiorem liczb rzeczywistych i pewnym zbiorem przeliczalnym.
Jan Kraszewski pisze:
Spektralny pisze:ale nie ma potrzeby robić takich machinacji. Wiemy, że dla nieskończonych liczb kardynalnych \(\displaystyle{ \lambda, \kappa}\) zachodzi

\(\displaystyle{ \lambda+\kappa = \lambda\cdot \kappa = \max\{\lambda, \kappa\}}\).
Niekoniecznie wiemy. Aby to udowodnić, musimy wiedzieć, że \(\displaystyle{ \kappa\cdot\kappa=\kappa}\), a to nie jest standardowa wiedza na "Wstępie do matematyki".
Ja tam na egzaminie ze wstępu musiałem udowodnić, że \(\displaystyle{ \kappa\cdot \lambda=\max\{\kappa, \lambda\}}\) a w tym \(\displaystyle{ \kappa^2 = \kappa}\). Co jest a czego nie ma na innych uniwersytetach nie wiem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Jan Kraszewski »

Spektralny pisze:Przeczytaj proszę co jest wyżej napisane. Nie oporujemy z dowolnymi zbiorami a tylko ze zbiorem liczb rzeczywistych i pewnym zbiorem przeliczalnym.
Dokładnie przeczytałem i podtrzymuję. Dowód, że \(\displaystyle{ \RR\setminus \NN}\) jest mocy continuum nie pozwala "od razu wysnuć wniosku, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum".
Spektralny pisze:Ja tam na egzaminie ze wstępu musiałem udowodnić, że \(\displaystyle{ \kappa\cdot \lambda=\max\{\kappa, \lambda\}}\) a w tym \(\displaystyle{ \kappa^2 = \kappa}\).

Z czystej ciekawości - jak to wtedy dowodziłeś?
Spektralny pisze:Co jest a czego nie ma na innych uniwersytetach nie wiem.
Zapewniam Cię, że wiem, co piszę i rozumiem, jak sądzę, istotę pytania goku94.

JK
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Spektralny »

Jan Kraszewski pisze:
Spektralny pisze:Przeczytaj proszę co jest wyżej napisane. Nie oporujemy z dowolnymi zbiorami a tylko ze zbiorem liczb rzeczywistych i pewnym zbiorem przeliczalnym.
Dokładnie przeczytałem i podtrzymuję. Dowód, że \(\displaystyle{ \RR\setminus \NN}\) jest mocy continuum nie pozwala "od razu wysnuć wniosku, że continuum pomniejszone o alef zero jest równe continuum".
Okej, niech Ci będzie Ignacy, że nie "od razu".
Z czystej ciekawości - jak to wtedy dowodziłeś?
Wiemy, że \(\displaystyle{ \omega\cdot \omega = \omega}\) (w sensie mnożenia liczb kardynalnych). Używaliśmy już wtedy nieśmiało liczb porządkowych. Jeżeli więc istnieje liczba \(\displaystyle{ \kappa}\) dla której \(\displaystyle{ \kappa\cdot \kappa\neq \kappa}\), to możemy wziąć najmniejszą liczbę o tej własności. Wiemy, że jest nieprzeliczalna, bo \(\displaystyle{ \kappa\neq \omega}\). Z tego wynika całkiem łatwo, że przedziały początkowe porządku leksykograficznego w \(\displaystyle{ \kappa\times \kappa}\) są mocy mniejszej od \(\displaystyle{ \kappa}\). Z tego zaś dostaniemy sprzeczność, bo jednak \(\displaystyle{ \kappa}\) musi być większa od typu porządkowego \(\displaystyle{ \kappa\times \kappa}\).

Słyszałem jednak, że studia zamawiane całkowicie wyrugowały tego typu treści.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Jan Kraszewski »

Spektralny pisze:Słyszałem jednak, że studia zamawiane całkowicie wyrugowały tego typu treści.
Jak dla mnie to nie studia zamawiane. Prowadzę trudniejszy wykład ze wstępu na UWr od 13 lat i takie treści się na nim nie pojawiały się nigdy z tej prostej przyczyny, że nie bawi mnie prowadzenie wykładu, który jest w stanie zrozumieć kilka osób na sali. Bardziej zaawansowane treści z teorii mnogości (a do takich zaliczyłbym Twój wywód) pojawiają się u mnie na drugim semestrze na wykładzie do wyboru, który wybierają osoby, będące w stanie ten materiał zrozumieć - tam już mogę trochę "poszaleć". Nie sądzę, by możliwości przeciętnego studenta pierwszego roku istotnie odbiegały od możliwości moich studentów i dlatego uważam, że na "Wstępie do matematyki" Twoje (bardzo dobre zresztą) rozumowanie nie przejdzie.

JK
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10261
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 2381 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Dasio11 »

Spektralny pisze:Z tego wynika całkiem łatwo, że przedziały początkowe porządku leksykograficznego w \(\displaystyle{ \kappa\times \kappa}\) są mocy mniejszej od \(\displaystyle{ \kappa}\).
A mogę zapytać o szczegóły tego łatwego wynikania?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Spektralny »

Użyj tego, że \(\displaystyle{ \kappa}\) jest początkową liczbą porządkową oraz tego, że dla każdej mniejszej liczby \(\displaystyle{ \lambda<\kappa}\) mamy \(\displaystyle{ \lambda\cdot \lambda = \lambda}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Jan Kraszewski »

Jesteś pewny, że chodzi Ci o porządek leksykograficzny?

JK
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Odejmowanie liczby alef zero od continuum.

Post autor: Spektralny »

leksykograficzno-maksymalny
ODPOWIEDZ