[Planimetria] Ciekawy punkt w trójkącie, prosta Eulera

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

[Planimetria] Ciekawy punkt w trójkącie, prosta Eulera

Post autor: Ponewor »

Sam wymyśliłeś to zadanie? Odbicie ortocentrum przez środek okręgu opisanego to może nie jest bardzo wyszukany pomysł, ale skąd wziąłeś tą zależność?
Awatar użytkownika
Burii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 maja 2011, o 23:06
Płeć: Kobieta
Pomógł: 3 razy

[Planimetria] Ciekawy punkt w trójkącie, prosta Eulera

Post autor: Burii »

Mówił przecież, że na wiki znalazł.
jakub_jabulko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 12 lut 2013, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

[Planimetria] Ciekawy punkt w trójkącie, prosta Eulera

Post autor: jakub_jabulko »

Burii pisze:Mówił przecież, że na wiki znalazł.
To nadinterpretacja mojej wypowiedzi. Dopiero timon uświadomił mnie, że ten punkt ma jakąś nazwę i stąd znalazłem go na wiki. Przecież nie zżynałbym z wikipedii.
A doszedłem do tego bawiąc się trochę po rozwiązaniu zadania, w którym należało udowodnić, że dla każdego trójkąta jest dokładnie jeden taki punkt X (różowy Pawłowski).
Zresztą łatwo ten punkt odkryć, jeśli zauważy się, że trójkąt PQR zbudowany na środkach boków trójkąta ABC ma taką samą prostą Eulera co ABC i że jedynym interesującym punktem jest H w ABC = X w PQR. Spełnia te fikuśne własności, co łatwo udowodnić z lematu podanego przez timona. Inne punkty nie są interesujące, bo np. środek opisanego na ABC = ortocentrum PQR itd.
ODPOWIEDZ