Metoda Clebscha.

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
P4ula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2013, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Slask
Podziękował: 5 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: P4ula »

Witam ponownie, mam kłopoty z metodą Clebscha dlatego proszę o pomoc w zadaniu.

Treść zadania: Dla układu jak na rysunku sporządzić wykres momentu zginającego. Reakcje hiperstatyczne wyznaczyć za pomocą metody Clebscha. Dla zadanych przekrojów zaprojektować wymiar a i c.



Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Kamil Wyrobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 24 paź 2010, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 60 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: Kamil Wyrobek »

No cóż =) belka dwukrotnie statycznie niewyznaczalna. Metodą Clebsha bezproblemowo tym bardziej, że obciążenie ciągłe się nie urywa. Co do przekrojów moment bezwładności podzielić przez największą odległość włókien od osi obojętnej. I podstawiając moment gnący oraz naprężenia dopuszczalne na zginanie, (można uwzględnić jakiś współczynnik bezpieczeństwa) wyliczyć wartości poszczególnych wymiarów =) That's all ;>
P4ula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2013, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Slask
Podziękował: 5 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: P4ula »

Dzięki, ta metoda jest naprawdę prosta! Całą pierwszą część zadania zrobiłam bez problemu wraz z wykresem momentów. Teraz jednak nie bardzo wiem jak się wziąć za płaską geometrie mas. Czy ktoś da mi jakieś wskazówki na jakie figury to rozdzielić? Każda pomoc się przyda =)

Co do 1 rysunku, najpierw myślałam, że będzie to proste. Podziele sobie na prostokąt + trapez i wyjdzie, jednak nie mam podanej 'krótszej' podstawy i cały mój plan legł w gruzach.

Jeśli chodzi o rysunek nr. 2 to tutaj sobie policzyłam, tylko sama nie wiem czy dobrze to pojmuję. Otóż podzieliłam to sobie na 2 części (symetryczne) i odjęłam momenty bezwładności (prostokat - półkole) jednak co dalej? bo jak wiadomo zrobiłam to dla 1 części (nie wiem czy tak można) i czy mam wynik pomnożyć x2?
Awatar użytkownika
Kamil Wyrobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 24 paź 2010, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 60 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: Kamil Wyrobek »

Nie można, a trzeba. Natomiast dla pierwszego przypadku nie lepiej od prostokąta odjąć trójkąt? =)
P4ula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2013, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Slask
Podziękował: 5 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: P4ula »

Kamil Wyrobek pisze:Natomiast dla pierwszego przypadku nie lepiej od prostokąta odjąć trójkąt? =)
Jakoś tego nie widzę.. i chyba nie ma wszystkich odległości dla trójkąta
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Metoda Clebscha.

Post autor: kruszewski »

Bo jak zobaczyć coś czego nie ma.
Proponuję napisać w odpowiednim miejscu rozwiązania, że "nie podany wymiar szerokości 'b" przyjmuję b=3a " .
W tedy przekrój ma talię równą 3a.
W.Kr.
ODPOWIEDZ