Gra w karty

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
marcell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 7 sty 2008, o 00:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kujawy
Pomógł: 1 raz

Gra w karty

Post autor: marcell »

Pamiętam pewną partię pokera w którą grało 3 logików i ja. Po ostatnim rozdaniu miałem 3 dziewiątki, jedną figurę (Waleta lub Damę lub Króla - nie pamietam) oraz czwórkę lub piątkę (też nie pamiętam).
2 przeciwników pokazało swoje karty: jeden miał parę dwójek i siódemek; drugi - parę szóstek i ósemek. Trzeci nie pokazał kart, tylko powiedział że ma strita i właściwie jest pewien że wygrał.
Powiedział że ma karty od dziesiątki do Asa i przynajmniej jedną kartę z każdego koloru. Jeśli zgadniemy który kolor ma podwójny to podzieli się swoją wygraną.
Oto jego wskazówki:
- obok Króla jest karo
- obok Damy jest tylko jeden kier
- Walet jest obok pika, ale nie kiera
- dziesiątka jest obok trefla
- z żadną czarną kartą ani z karem nie sąsiaduje As
- obok siebie nie ma kart o jednakowym kolorze
- ma karty ułożone w ręku tak, że istnieje jeden sposób wyjęcia dwóch kart, aby pozostałe trzy były ułożone rosnąco od lewej do prawej
- pierwszą kartą z lewej nie jest As

Po chwili jeden z logików się poddał.
Drugi zrobił to samo.

A mnie się udało zgadnąć i dostałem część wygranej.
rafc1u
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 19:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nikad
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Gra w karty

Post autor: rafc1u »

Wczoraj przeczytałem ta zagadke, ale przez roztargnienie myslalem ze trzeba znalezc jaka figura jest podwojna. Jak doszedłem do wyniku K-pik,J-karo,Q-pik/trefl,10-kier,A-trefl zorientowałem się że chodzi o kolor. A więc odp. jest kolor: czarny.

Btw. jak teraz przeczytałem te zdania raz jeszcze to jak rozwiazywalem zagadke to w pewnym momencie popelnilem chyba pomylke, ale wynik sie zgadza:)
mroova
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2010, o 08:52
Płeć: Kobieta

Gra w karty

Post autor: mroova »

Ale tu chyba chodzi o kolor karciany, a nie o kolor w sensie czerwony/czarny?

Jeśli tak, to myślę następująco:

Mamy dwa przypadki:
1 - As jest pierwszą kartą z prawej
2 - As jest na miejscu 2, 3 lub 4 (ma dwóch sąsiadów)

W przypadku 2, skoro As nie sąsiaduje z żadną czarną kartą ani z karem, zatem sąsiaduje z dwoma kierami, zatem kier jest szukanym powtarzającym się kolorem.

W przypadku 1 As sąsiaduje z jednym kierem, a obok niego jest Dama. Rozpatrując dalszy układ kart na lewo od Damy w zależności od koloru Asa dostajemy podprzypadki, z których żaden jednoznacznie nie rozstrzyga, który kolor mógłby się powtórzyć.

Dwaj logicy zapewne odpadli przy analizowaniu tych podprzypadków...
Nancy17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2019, o 10:19
Płeć: Kobieta
wiek: 32

Re: Gra w karty

Post autor: Nancy17 »

Przypuszczam ze kolejnosc kart jest nastepujaca:
Krol pik - Walet karo - Dama - 10 kier - As trefl
Dama moze byc koloru albo pik albo trefl.
Pozostali logicy nie wiedzieli.
Jesli jedna z tych dam byla figura ktora narrator mial a reku mogl ja wyeliminowac i w ten sposob wywnioskowac jaki kolor jest podwójny.
ODPOWIEDZ