LXIV (64) OM - II etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: porfirion »

Ja w piątym 2,5h próbowałem w jedną stronę i 2,5h w drugą (minus czas stracony na gapienie się w 4) - żeby nie wyszło, że kminię w złą stronę...
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Panda »

@nobuddy: Spytałbym o to samo, ale u mnie różnica polega jeszcze na czymś - rozważałem parzystość kolumn/wierszy (czyli kolorowanie w praktyce), ale liczyłem nie to ile musi być klocków, ale to, ile musi być klocków wielkości 3, żeby dało sie pokryć planszę - przynajmniej n, gdyż klocek wielkości 4 nie zmienia różnicy między zakrytymi parzystymi a nieparzystymi. Ale to oszacowanie jest około 2 razy za słabe

A gdybym wiedział, że w 7x7 mogę użyć aż 15 klocków wielkości 3, to bym pewnie jakoś ułożył. Upierałem się niestety, że moje szacowanie to najlepsze, co można wycisnąć metodami kolorowania.

Ja w 1. rozpatrywałem jakąś liczbę pierwszą z rozkładu \(\displaystyle{ n}\) i jej wykładnik. Najpierw odejmowałem parami \(\displaystyle{ f(ki)}\), tam były iloczyny, i tam rozpatrywałem w jakich wykładnikach występuje ta liczba w każdym z czynniku. Skorzystałem jeszcze z jednej prostej własności (nie chce mi się rozpisywać) i wyszło dobrze.
HuBson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 00:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 14 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: HuBson »

podsumowanie: 1 2 4 w miarę łatwe co nie zmienia faktu że mam tylko dwa z nich
w dodatku nie wiem czy dobrze. pozostałe naprawdę trudne próg szacuję 15-16
w Krk bardzo słabo dzisiaj wczoraj sporo osób 2 zadania
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: nobuddy »

ogólnie wg. mnie trudnością 2, 1, 4, 3, 5, 6 z czego ostatnie dwa dosc niefajne...

Spodziewam sie 17, juz nie liczac na te 2 punkty w trzecim (pisalem wczesniej), próg pewnie 17-18, zakładając że komisja chce mnie uwalić jednym punktem (znowu?) łatwo zauważyć że będzie 18.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: kaszubki »

Witajcie!
Doszły mnie słuchy, że ludzie mówią, że piąte to była zgadywanka. To wcale nie jest prawda!
Zadania trzeba rozkminiać, albo się nie denerwować.
Oto mój tok rozumowania:
Najpierw przez 3 godziny myślimy, że się nie da i próbujemy to udowodnić. Jednak po sprawdzeniu ok. 10 metod nam nie pyka, więc może jednak coś jest na rzeczy.
Sprawdzamy dla wielomianów stopnia 2. Łatwo widać, że tu nie ma kontrprzykładu.
No to \(\displaystyle{ n=3}\):
\(\displaystyle{ W(x)=W(y) \Leftrightarrow (x-y)(x^2+xy+y^2+a(x+y)+b)=0 \Leftrightarrow (x^2+xy+y^2)+a(x+y)+b=0}\). Wobec tego weźmy \(\displaystyle{ x=\frac{p}{r}, y=\frac{q}{r}}\), gdzie \(\displaystyle{ p,q,r}\) są całkowite.
\(\displaystyle{ W(x)=W(y) \Leftrightarrow (p^2+pq+q^2)+a(pr+qr)+b(r^2)=0}\).
No i teraz doświadczony zawodnik już wie, co trzeba z tym zrobić. \(\displaystyle{ p^2+pq+q^2}\) to jest takie fajne wyrażenie, że jak się weźmie liczbę pierwszą dającą resztę 2 modulo 3, to ono daje modulo ta liczba pierwsza resztę 0 wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) dają resztę 0. (finał 61. OM, zadanie 5.)
Wobec tego niech \(\displaystyle{ m}\) będzie taką liczbą pierwszą. Gdy \(\displaystyle{ p,q \equiv 0 \text{ modulo } m}\), to \(\displaystyle{ p^2+pq+q^2 \equiv 0 \text{ modulo } m^2}\). Zatem doświadczony zawodnik już wie, że tu trzeba będzie zastosować nieskończone schodzenie.
W tym celu weźmiemy \(\displaystyle{ a=m,b=m}\) i dostajemy \(\displaystyle{ (p^2+pq+q^2)+m(pr+qr+r^2) = 0}\). I to istotnie jest nieskończone schodzenie modulo m.
Chcemy jeszcze, żeby nasz wielomian \(\displaystyle{ x^3+mx^2+mx}\) miał więcej niż jeden pierwiastek. Jednak jak zauważymy, że \(\displaystyle{ m\geq 5}\), to delta równania \(\displaystyle{ x^2+mx+m}\) wychodzi dodatnia, więc \(\displaystyle{ W(x)}\) ma 3 pierwiastki, z czego 2 niewymierne. Wobec tego mamy \(\displaystyle{ W(t_1)=W(t_2)}\), a nie mamy \(\displaystyle{ W(r_1)=W(r_2)}\).
Bawcie się i cieszcie razem ze mną!
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Panda »

Moje 6.:
Ukryta treść:    
Ja nie napisałem o ostatnim warunku (acz trójkąt dobrałem ostrokątny), spytalem od razu na omówieniu, ile pkt będzie za to, to dowiedziałem się, że na pewno nie 6, ale na razie nie wiadomo ile, bo takie sprawy są dopiero później dyskutowane.

Edycja:
W sumie \(\displaystyle{ AC}\) może być dowolne, nie jest potrzebne, interesuje nas tylko, by oba trójkąty, które łączy \(\displaystyle{ BD}\), były "magiczne", czyli żeby ich boki tworzyły ciąg geometryczny.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2013, o 20:46 przez Panda, łącznie zmieniany 1 raz.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Mruczek »

Na stronie OM pojawiły się już zadania i rozwiązania.
Awatar użytkownika
Rafal_algo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2013, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Rafal_algo »

Co myślicie na ogół o tych zadaniach - dziwne, nietypowe a może normalne,

Ma ktoś 6, 5 zadań ?
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: kaszubki »

Rafal_algo pisze:Co myślicie na ogół o tych zadaniach - dziwne, nietypowe a może normalne,

Ma ktoś 6, 5 zadań ?
Podobno nikt nie zrobił 6 zadań o_O
jakub_jabulko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 12 lut 2013, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: jakub_jabulko »

lol, wiedziałem, że po trzech latach względnego lajtu muszą dać jakiś hardkor. w sumie zadania proste, ale dość nietypowe. bo jak np. w takim 5 wyobrazić sobie wykres tego wielomianu? bez jaj, już prędzej bym uwierzył, że zrobiłem jakiś błąd, niż w to, że z różnowartościowej zjeżdżalni robi nam się falka. ktoś potrafi narysować ten wykres?

-- 23 lut 2013, o 22:19 --

a co do 4 (bo ktoś mówił, że brzydkie):
Ukryta treść:    
Ostatnio zmieniony 23 lut 2013, o 23:23 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj tagów [hide]
Awatar użytkownika
adamm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sopot/Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: adamm »

Panda pisze:Moje 6.:
Ukryta treść:    
Ja nie napisałem o ostatnim warunku (acz trójkąt dobrałem ostrokątny), spytalem od razu na omówieniu, ile pkt będzie za to, to dowiedziałem się, że na pewno nie 6, ale na razie nie wiadomo ile, bo takie sprawy są dopiero później dyskutowane.

Edycja:
W sumie \(\displaystyle{ AC}\) może być dowolne, nie jest potrzebne, interesuje nas tylko, by oba trójkąty, które łączy \(\displaystyle{ BD}\), były "magiczne", czyli żeby ich boki tworzyły ciąg geometryczny.
Potwierdzam, że Krzysio ma najładniejsze rozwiązanie w kraju.
Z wyrazami szacunku - ja.
Awatar użytkownika
Rafal_algo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2013, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Rafal_algo »

a ma ktoś jakieś ładne rozwiązanie do wielomianów, tylko nie coś w stylu wzorcówki xD
kfas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 20 lut 2010, o 14:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: kfas »

Nie mam nic innego niż wzorcówka (poza trym, że 5 użyłem, a nie 2).
Ale chciałem napisać, że zadanie wydaje się łatwiejsze, gdy się zna przykład dla funkcji ciągłych, który chyba łatwiej wymyślić (np. -x na ujemnych i pi*x na nieujemnych).

Ja w tym roku o dziwo rozwiązałem wszystkie zadania w dość krótkim czasie, co mi się od lat nie zdarzało. Ale wolałbym, żeby to jednak uczniowie potrafili je zrobić, a nie ja

Czwarte zadanie mi się nie podobało i nawet fakt, że szacowania są dość standardowe go nie ratuje. Jest po prostu brzydkie. Ale pozostałe zadania raczej mi się podobały. W sumie ciekawe jak to z progiem będzie.
kfas
Awatar użytkownika
Rafal_algo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2013, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Rafal_algo »

6 jest nadwyraz ciekawe i dało się zrobić prosto malując trzema kolorami plansze i potem niezmienniki
urojony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 mar 2010, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śmiłowo

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: urojony »

Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to z osób, które zostały na omówieniu ja miałem 5 zadań (nie mam zad 5), ktoś stwierdził, że być może ma 3 (czyli pewnie góra 2,5), parę osób miało 2, więc trochę się obawiam, że z województwa dostanę się tylko ja.
Swoją drogą - parę ludzi twierdziło u nas, że w zad 5 nie istnieje wielomian i mają na to dowód, naprawdę sporo wiary twierdziło, że udowodniło, że w zad 6 nie istnieją dwa czworościany, które nie są podobne.
Co do progu to obstawiam coś koło 15 punktów.
Jeśli chodzi o typ zadań, w sumie dobrze, że tylko jedno kombi i właściwie brak jako takiej teorii liczb, można liczyć, że będzie tego więcej na finale.
ODPOWIEDZ