Statyka układy płaskie.

logan5259
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XxxXxasd
Podziękował: 3 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: logan5259 »

Dostałęm na kolosie takie zadania i nie potrafie sobie z nimi poradzić przez co nie moge sie przygotowac dobrze do poprawy.
Prosze o rozwiązanieich nie pomijając niczego, w zadaniu z hustawka napisałem jakie powinny byc rownania ale mam problem z siłą naciagu w która strone jak zrobić trojkąt sił z siły cieżkości P3 i siły naciągu N której nie zaznaczyłęm na skanie ( wedlug człowieka który prowadzi ćwiczenia tak powinno sie to rozwiązać niestety nie pokazał mi o co chodzi tylko napisał jakie powwiny byc rownania).
Analogicznie w zadaniu z dachem nie jestem pewnien jak napisac Rax itd umieściłbym je prostopadle do belki i wzdłuż ale nie jestem pewnie nie umieszczałem tych reakcji na rysunku zeby ktos mogł w paincie mi je naszkicować.W zadaniach należy rozpinać układy.



Z góry dziękuje za pomoc!
Ostatnio zmieniony 5 sty 2013, o 21:32 przez logan5259, łącznie zmieniany 1 raz.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: kruszewski »

logan5259 pisze:Dostałęm na kolokfium takie zadania i nie potrafie sobie z nimi poradzić przez co nie moge sie przygotowac dobrze do poprawy.
Prosze o rozwiązanieich nie pomijając niczego, w zadaniu z hustawka napisałem jakie powwinny byc rownania ale mam problem z siłą naciagu w która strone jak zrobić trojkąt sił z siły cieżkości P3 i siły naciągu N której nie zaznaczyłęm na skanie ( wedlug człowieka który prowadzi ćwiczenia tak powinno sie to rozwiązać niestety nie pokazał mi o co chodzi tylko napisał jakie powwiny byc rownania).
Analogicznie w zadaniu z dachem nie jestem pewnien jak napisac Rax itd umieściłbym je prostopadle do belki i wzdłuż ale nie jestem pewnie nie umieszczałem tych reakcji na rysunku zeby ktos mogł w paincie mi je naszkicować.W zadaniach należy rozpinać układy.



Z góry dziękuje za pomoc!
Zadanie 1.
Typowe, sprowadzić do "tw. o trzech siłach", jedna znana co do kierunku, zwrotu i wyliczonej wartości
a pozostałe dwie o znanych kierunkach.
Zadanie 2.
Jak "przekręcisz" mnonitor z tym rysunkiem o kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) to widać natentychmiast proporcjonalność odpowiedzi podpór.

Niechlujne pisanie przekłada się na podobne myślenie.
W.Kr.

Student powinien znać nazwę "kolosa" .
logan5259
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XxxXxasd
Podziękował: 3 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: logan5259 »

absolutnie mi nie pomogłeś bo ja wiem ze tam trzeba zrobic trójkąt sił tylko nie wiem skąd wziąść siłę która zamyka trójkąt, ktora jest naprzeciw kąta beta gdybyś mogł coś maznąć w paincie ten trójkat sił ? Poczytam jeszcze raz te twierdzenie o 3 siłach ale mam wrażenie że się zaciołem na dobre...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: kruszewski »

Nie mam jak narysować bo mój komputer odmówił posłuszeństwa.
Spróbuję podpowiedzieć .
1. Należy obliczyć siłę naciągu huśtawki w interesującym położeniu.Czyli odchyleniu od pionu o kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) . Znamy kąt rozwarcia podpór a zatem ich kierunki. Na wektorze siły naciągu narysowanym w jego prostej działania , stosując zasadę 'obchodzenia' węzła, czyli do końca wektora siły naciągu "dostawiamy" prostą równoległą jednej nogi (jak lewej, to w prawo w górę a z ponktu początkowego wektora siły naciągu prostą równoleglą do drugiej nogi. Otrzymamy trójkąt sił w skali sił przyjętej dla wektora siły naciągu.
W.Kr.
logan5259
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XxxXxasd
Podziękował: 3 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: logan5259 »

Biorąc sobie do serca twoje rady doszedłem do czegoś takiego, wybacz że takie małe narysowałem mam nadzieje że poprawnie ?? jeśli tak to bardzo mi pomogłeś i pochwała dla ciebie
Gdybyś potwierdził czy jest ok byłoby super.

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: kruszewski »

Podpowiedziałem na PW, takim tekstem 'gadanym' . mam problem techniczny z rysowaniem.
W.Kr.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: siwymech »



W punkcie C celem rozdzielenia układów wprowadzam " dwójkę zerową" - dwie siły o takich samych wartościach , lecz przeciwnych zwrotach. To po rozdzieleniu i napisaniu warunków równowagi pozwala znaleźć reakcje Ra , Rb i siłę napięcia S w cięgnie - linie.
Siłę reakcji Ra i Rc łatwo obliczyć z warunków równowagi(sumy rzutów) lub trójkąta sił.
logan5259
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XxxXxasd
Podziękował: 3 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: logan5259 »

Troche mi sie to pokomplikowało tuataj sa moje notatki które sa jedynym moim zrodlem wiedzy:



Jest tu zadanie z drabiną w której tez jest ta dwojka sił w punkcie C tylko jedna jest pionowa a druga poziomo u Siwegomcha sa te siły przeciwne prz rozłaczenie układu myślałem ze te siły sa wypadkawą tej belki której nie ma po rozłączeniu albo coś juz sie gubie. Ponadto chcaiłem rozłączyć konstrukcje w punkcie C i obliczyć moment siły wzgledem tego punktu \(\displaystyle{ \sum_{}^{} Mc}\) z tego maiałbym rownanie z \(\displaystyle{ R_{Ax} i R_{Bx}}\) nastepnie obliczyć sume rzutow sił na oś x w całym układzie czyli \(\displaystyle{ \sum_{}^{} P_{x}}\)tylko że siłe naciągu która obliczyłbym chyba z trójkąta \(\displaystyle{ R_{c} S P_{2}}\) tylko że musiałbym ja rozbic na składowe \(\displaystyle{ S_{x} i S_{y}}\)i tu bym się zapętlił.
Potem potrzebnabyłaby suma rzutów na os y \(\displaystyle{ \sum_{}^{} P_{y}}\)całego układu oraz suma momętu sił wzgledem punktu np A dla całego układu czyli \(\displaystyle{ \sum_{}^{} M_{a}}\). To dałoby układ 4 równań z 4 niewiadomymi.
Patrząc na sposób Siwegomcha może nie trzeba każdej siły rozbijać na składow x,y jak mnie uczono, czym sie różni trójkąt sił od rzutów myślałem ze to i to wykorzystuje sie na raz a nie że sa to osbne metody ??

Dołaczem kartke na której tłumaczył mi to zadanie Człowiek od ćwiczeń na czerwono zaznaczyłem to co on pisał może którys z was rozszyfruje mi o co chodzi. Chce to zrozumieć metode jak postępować gdyby ktoś mogł to rozpisać całkowicie mam na myśli równania lub wskazać mi gdzie o tym poczytac ?W teori na ćwiczeniach zostało mi powiedziane ze każde zadanie sporwadza sie do 3 równań \(\displaystyle{ \sum_{}^{} P_{x} , \sum_{}^{} P_{y},\sum_{}^{} M_{wzgledem punktu}}\) - ewentualne równania dochodzą po rozłaczeniach które zostały mi pokoazane poprostu...

[url=http://www.picshot.pl/public/view/273518][/url]

Dziękuje za pomoc ale powoli zaczynam sie poddawać .. mam jeszcze jutro i pojutrze żeby się tego nauczyc - tymczasem spróbuje rozwiązac to zadanie tak jak opisywałem jeśli mi się uda wstawie skan
Gdyby ktoś mogł mi wytłumaczyc te metody albo rozpisać poprostu to zadanie będe bardzo wdzięczny.

Długośc belek huśtawki jest dana!!
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: siwymech »

Proszę o podanie wszystkich danych. Nie można zgadywać !
Dziwny to był układ sił , płaski dowolny bez wymiarów!
Nadal brak punktu zaczepienia ciężaru P3 człowieka na huśtawce. Nie policzysz momentu siły od reakcji S.

P.S.
Więcej wiary w swoje umiejętności.
Podręcznik, zbiory zadań musisz pożyczyć lub kupić-podstawa studiowania. Staraj się pisać mniej, ale precyzyjnie.Unikaj wpadek językowych(popraw- edytuj to kolokwium). Przyszły technik to GOŚĆ w każdym calu!!!
logan5259
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XxxXxasd
Podziękował: 3 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: logan5259 »

problem w tym ze nie ma zadnych danych dostałem taki rysunek na tablicy i dopiero jak sie spytałem o długośc tych podpór to powiedział ze tak sa dane:

Dane do huśtawki: wszystkie ciężary czyli \(\displaystyle{ P_{1}, P_{2}}\) -ciężar belek, \(\displaystyle{ P_{3}}\)-ciężar dzieciaka ; kąty\(\displaystyle{ \alpha, \beta}\) i długośc belek huśtawki L i tyle nic więcej nie było podane.
Przeglądałem i przeglądam różne książki ale dalej tego zadania nie rozumiem jutro sprubuje rozwiązać zadanie z dachem.



Ps: Dzieciak na huśtawce jest zaczepiony linką do jej wieszchołka, pominołem rysunek dzieciaka tylko narysowałem siłę ciężkości prostopadłą do podłoża odpowiadającą temu dzieciakowi.Chyba że ta siła cieżkości rozkłada sie na 2 składowe nie na jedną?? .. dzieciak jest obiektem wiszącym na lince i ma on swój ciężar. Bo jeśli siła ciężkości działa wzdłuż liniki huśtawki i rozkłada sie na 2 składowe \(\displaystyle{ P_{x} i P_{y}}\) to zadanie jest banalne ale wydawało mi się że siła cieżkości działa prostopadel do podłoża ?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka układy płaskie.

Post autor: kruszewski »

Do rozwiązania zadania nie są potrzebne długości słupków ani wysokość siodełka nad poziomem ziemi.
Siodełko jest w zwrotnym punkcie, stad nie podano w zadaniu prędkości ruchu.
Siła naciągu jest równa rzutowi G na kierunek sznurka i obciąża wierzchołek. Jest rozkładalna na kierunki słupków. Reszta jest już pewnie jasna.
ODPOWIEDZ