Konkurs PW - przygotowanie

Kangur, Alfik, Mistrzostwa w Grach Logicznych, Sejmik, Konkurs PW... Słowem - konkursy ogólnopolskie, ale nie OM.
Awatar użytkownika
Arecki123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2012, o 13:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Arecki123 »

Biorę udział w konkursie PW i o ile te zadania z pierwszych pięciu tur nie były straszne, tak teraz te za 10 pkt są już (jak dla mnie) sporo trudniejsze. Chodzi o to, że w mojej szkole nie ma zbyt wielkiego poziomu nauczania z matemaatyki. Przyjęło się u nas, że powinniśmy przerobić ten materiał, który ścisło starczy na mature z rozszerzenia i właśnie taki program przerabiają nauczyciele (matma u mnie w szkole jest już nudna;p). Macie może jakieś propozycje zbiorków, które jakby otworzyłyby mnie na szersze myślenie np. w których musiałbym stosować jakieś nowe, ciekawe "triki" do rozwiązania zadań. Oczywiście zbiorki o podwyższonej trudności, żeby po przerobieniu ich zadania z PW nie sprawiały mi problemu heh;p albo sprawiały niewielki;) Mówi się, że praca czyni cuda;p ale trzeba mieć z czym pracować a ja nie orientuje się w jakichś dobrych pozycjach matematycznych.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: bakala12 »

Proponuje książki pod OM, po tym nie ma żadnych problemow z zadaniami, ale nie da sie tego przerobić w rozsądnym czasie. Jedyne rozsądne rozwiązanie jakie widze to założyć sobie 10 kont i naparzać zadanka. Co do innych książek to myśle że jakiś porządny zbiorek pod rozszerzoną mature spokojnie wystarczy.
Awatar użytkownika
Arecki123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2012, o 13:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Arecki123 »

czyli nie dam rady przygotować się porządnie do tego konkursu przez zaledwie 3 miesiące?:p
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Ponewor »

Spokojnie dasz radę. Skoro można mieć multikonta to najwięcej się nauczysz biorąc udział w tym konkursie. Tam rzadko kiedy są jakieś "mądre" zadania. Większość to po prostu bardziej rozszerzona od szkolnej teoria i ostrożność.
Awatar użytkownika
Arecki123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2012, o 13:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Arecki123 »

Zauważyłem, że te zadania z pierwszych dwóch etapów nie są aż takie kosmiczne;p ale 3 etap i finał jest już trudniejszy. Jak myślicie warto rozwiązywać poprzednie finały tak dla treningu? Może polecicie mi jakieś nowe twierdzenia itp., które w szkole nie obowiązują a mogą przydać się na tym konkursie?
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Marcinek665 »

Wystartuj sobie w OMie, a dojdziesz do wniosku, że te zadania nie polegają na myśleniu, tylko szybkim liczeniu. Rok temu startowałem i wiem co mówię. Sądzę, że bakala12 jest tego samego zdania

Co nie zmienia faktu, że jest to najtrudniejszy z nieolimpijskich konkursów matematyczych.
Awatar użytkownika
Arecki123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2012, o 13:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: Arecki123 »

Nie wątpie w to, ale na OM troszkę dla mnie za późno;p Szkoda, że naszły mnie takie ambicje dopiero w ostatniej klasie liceum... Mam nadzieje, że na studiach mnie one nie opuszczą;) a myślę właśnie o PW. Póki co będę robić zadania z tego konkursu na kilku kontach (robiłem już na trzech), bo to nie zaszkodzi nawet w ramach takiego treningu do matury.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Konkurs PW - przygotowanie

Post autor: bakala12 »

Oczywiście Marcinek665 ma racje. Możesz sie dość solidnie przygotować w 3 miesiące. Multikonta mogą naprawde pomagać zdobyć sprawność w liczeniu. A co do zeszłych finałow to uważam, że przerobienie ich to konieczność, choć zadania z analizy jakie były w pierwszych edycjach już sie nie trafią. Zadania są na poziomie rozszerzonej matury i naprawde nie wymagają żadnej wiekszej wiedzy, no może troszeczke analizy. Najważniejsza jest w zasadzie sprawność rachunkowa, bo rachunki są momentami naprawde tragiczne bez kalkulatora.
ODPOWIEDZ