statyka wyznaczanie siły

Tubeless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

statyka wyznaczanie siły

Post autor: Tubeless »

Nieważki pręt AB o długości L, połączony przegubem B z pionowym masztem, utrzymywany jest w położeniu poziomym za pomocą liny AC (też nieważkiej i nierozciągliwej) tworzącej z masztem kąt α. Wyznacz siły napinające linę AC i pręt AB, jeżeli w punkcie A zawieszono ciało o ciężarze G. Jaki będzie wynik, jeśli pręt AB będzie miał ciężar Q?

obrazek



Odpowiedziałem na pierwsze pytanie czyli wyznaczylem siły gdy pret nic nie wazy.
Ale mam problem z wyznaczenie sil gdy pret zaczynac miec ciezar Q. W odpowiedzi widzialem ze wystarczy dodac do ciezaru \(\displaystyle{ G+1/2Q}\) w juz obliczonym wzorze i bedzie dobrze ale nie wiem dlaczego
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

statyka wyznaczanie siły

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że wektor siły ciężkości pręta leży w połowie rozpiętości ( długości) pręta. Zatem siły podpierające pręt na jego końcach są równe każda po połowie jego ciężaru. A zatem prawy koniec pręta jest teraz obciążony nie tylko siłą tej masy ale i połową ciężaru pręta. Podobnie w podporze lewego końca taką siłę pionową o wartości połowy ciężaru pręta trzeba dołożyć przy obliczaniu reakcji w tej podporze.
W.Kr.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2430
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

statyka wyznaczanie siły

Post autor: siwymech »

Myślę, ze znaczna pomoc tu 306691.htm
ODPOWIEDZ