fizyka czy informatyka

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Balsamista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2011, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościan
Podziękował: 3 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Balsamista »

Witam. Jestem w trzeciej klasie LO i mam problem. Na maturze zdaje maturę rozszerzoną z matematyki. Chciałbym się dostać na Politechnikę Poznańską tylko, że nie przerabiałem do tej pory ani fizyki ani informatyki. Mam tylko Symfonię C++ Grębosza. Myślicie, że jestem w stanie do kwietnia nauczyć się któregoś z tych przedmiotów tak by zdać go dobrze na maturze? Jeśli tak to którego?
Z góry dzięki:)
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: spamer »

Nie wiem nic na temat matury z informatyki.

Odnośnie fizyki... To nie jest taka znów trudna - niektóre pytania są dość "życiowe". Najlepiej byłoby zacząć naukę i powoli samemu ocenić swoje możliwości. Ponad pół roku - to dużo czasu.

...Chyba, że ktoś przekona Cię do matury z informatyki i odstawienie fizyki.
Jaki kierunek Cię interesuje?

edit: chociaż jak zdajesz rozszerzoną matmę to i fizyka straszna być nie powinna...
edit2: kto nie ryzykuje, ten nie je. Bierz się za nią... Ewentualnie poczekaj na informacje na temat informatyki. ;)
Balsamista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2011, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościan
Podziękował: 3 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Balsamista »

zamierzam iść na informatykę właśnie, tylko tak samo jest tam ceniona i fizyka, i infa. + słyszałem, że wykładowcy śmieją się z tego jak nauczają programowania w liceach i robią ją od początku.
więc lepiej byłoby wybrać łatwiejszy kierunek do matury żeby mieć więcej pkt
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: ares41 »

Balsamista pisze:słyszałem, że wykładowcy śmieją się z tego jak nauczają programowania w liceach i robią ją od początku.
Coś w tym jest Ale to kwestia tego czy nauczyciel przygotowuje Cię do matury czy na studia.
Balsamista pisze:więc lepiej byłoby wybrać łatwiejszy kierunek do matury żeby mieć więcej pkt
A nie możesz napisać obu i potem wybrać sobie ten, z którego masz więcej pkt. ?
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: wiedzmac »

Na niektórych uczelniach nie musisz zdawać fizyki czy informatyki, bo wystarczy sama matematyka (np. UWr, UW).

Ale matura z informatyki nie jest w cale taka trudna. Większość pytań w części praktyczniej polega na znajomości excela, więc nawet nie trzeba umieć programować by dostać wysoki wynik.
Awatar użytkownika
tomaszek92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: tomaszek92 »

Balsamista pisze:zamierzam iść na informatykę właśnie, tylko tak samo jest tam ceniona i fizyka, i infa. + słyszałem, że wykładowcy śmieją się z tego jak nauczają programowania w liceach i robią ją od początku.
W większości szkół tak jest, że informatyka jest na niskim poziomie, ale nie ma się co martwić- na uczelniach zaczynają od początku.
Balsamista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2011, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościan
Podziękował: 3 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Balsamista »

ares41
teoretycznie mógłbym napisać oba ale w praktyce byłoby to ciężkie do zrobienia bo muszę jednego i drugiego nauczyć się od podstaw.

wiedzmac
na P. Poznanskiej wymagają, a tam chciałbym się dostać. Pytanie, co łatwiejsze fizyka czy informatyka?

tomaszek92
czyli mógłbym się nauczyć fizyki do matury a informatykę rozpocząć na uczelni
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: wiedzmac »

Wg. mnie o wiele łatwiejsza jest informatyka. W drugiej klasie gimnazjum pisałem próbną razem z maturzystami i nawet nieźle mi poszło

Nie wiem czy obecnie zmieniły się przepisy, ale pierwsza część jest zwykle algorytmiczna, musisz wymyślić i opisać algorytm do konkretnego zadania i kilka pytań z różnych działów informatyki (sieci, algorytmika, kryptografia, prawo itd.). Serio, proste, choć jako jedyny z piszących miałem maxa za to zadanie

Druga część to kilka zadań praktycznych, które robisz na komputerze. Większość z nich spokojnie można zrobić w excelu, więc nauka programowania może odejść na dalszy plan (nawet jak masz w zadaniu podane "napisz program", to także może to być w excelu ).

Skoro chcesz studiować informatykę, to wg. mnie lepszym wyjściem będzie nauka do matury z informatyki. Taka ogólna wiedza informatyczna przyda ci się jak będziesz szedł na studia, a z fizyką jest wręcz odwrotnie. Jak idziesz na politechnikę to chyba będziesz miał tylko jeden przedmiot "fizyka dla informatyków", czy jakoś tak. Reszta to tylko takie wspominanie, że prąd jest taki lub taki.

Sam chcę iść na informatykę (dokładniej JSIM na UW) i uważam, że fizyka jest całkowicie zbędna w informatyce (no może trochę elektroniki), wiec rób jak chcesz. Jeżeli uważasz, że łatwiej ci będzie napisać maturę z fizyki, to pisz z fizyki.

Pozdrawiam,
Bartosz Bednarczyk
Balsamista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2011, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościan
Podziękował: 3 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Balsamista »

W takim razie z czego mam się uczyć do tej matury skoro programowanie może odejść na dalszy plan, a ja mam tylko symfonie c++ :p
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: spamer »

Rzuciłeś okiem na wymagania (standardy wymagań) maturalne? ;) Gdzieś na stronie CKE powinny być.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: wiedzmac »

Ogólnie do takich maturalnych rzeczy z informatyki jest zaznajomienie się z algorytmiką (za bardzo nie wiem co ci tu polecić, bo zajmuję się olimpiadą, a tam rzeczy są już bardziej hardcorowe) i ogólnie czytanie artykułów o tematyce informatycznej w internecie - bardzo pomaga. Jak byłem w gimnazjum, to przerabiałem całą serię informatyki dla technikum z Heliona i ona była bardzo dobra, a szczególnie sieci.

Jeśli chodzi o wymogi egzaminacyjne i inne pierdoły to znajdziesz to tutaj : .

Pozdrawiam,
Bartosz Bednarczyk

PS: Nie odkładaj programowania na dalszy plan. Jest ono bardzo ważne, choć akurat nie pod kątem matury. Książka Grębosza jest naprawdę prosta i przystępna (sam wiem, bo się z tego uczyłem), więc w ramach dodatkowych zajęć możesz powoli to przerabiać.
Awatar użytkownika
tomaszek92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: tomaszek92 »

Balsamista pisze:ares41
czyli mógłbym się nauczyć fizyki do matury a informatykę rozpocząć na uczelni
Zależy w czym czujesz się "mocniejszy". Jeśli bardziej lubisz lub "leży" Tobie fizyka bądz informatyka, to skup się na tym. Jeśli nie jesteś pewnym, to ucz się obu, a później jedno odrzucisz.
Matury z informatyki nie zdawałem, ale z tego co słyszałem, to jest "dziwna", chociaż fizyka też potrafi zaskoczyć.
Balsamista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2011, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościan
Podziękował: 3 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Balsamista »

Zdecydowałem się na informatykę dzięki wszystkim za pomoc
Do nauki mam tą Symfonie Grębosza i chce jeszcze kupić "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena. Myślicie, że to dobry pomysł? Znacie jakieś książki do nauki pod mature w exelu?

wiedzmac
Chodzi Ci o serie Podręcznik do nauki zawodu technik-informatyk?
W takim razie dalej będę robił Grębosza tym bardziej, że nie mam nawet innej alternatywy póki co:)
Fiz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 11 sie 2012, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: Fiz »

A może podręczniki do informatyki? Też takie są.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

fizyka czy informatyka

Post autor: wiedzmac »

wiedzmac
Chodzi Ci o serie Podręcznik do nauki zawodu technik-informatyk?
W takim razie dalej będę robił Grębosza tym bardziej, że nie mam nawet innej alternatywy póki co:)
Tak, dokładnie o to mi chodzi. Wiem, że to niby książki do technikum, ale niektóre rzeczy są bardzo dobrze opisane i fajnie wytłumaczone. Nie przejmuj się tym, że przygotowują do egzaminu zawodowego
ODPOWIEDZ