Pochodna całki z funkcją Bessela

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Pochodna całki z funkcją Bessela

Post autor: rkaminski »

Witam serdecznie,

Coś podobnego do niedawnego tematu. Chodzi mi o takową pochodną:

\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}x}\intop_{0}^{\infty}f\left(r\right)r^{2}j_{0}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)\mathrm{d}r}\)

lub inaczej (zapisując jawnie funkcję Bessela w całce):

\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}x}\intop_{0}^{\infty}f\left(r\right)r^{2}\frac{\sin\left(2\pi yr/x\right)}{\left(2\pi yr/x\right)}\mathrm{d}r}\)

Przyznam, że się strasznie zaciąłem to licząc... Nie chodzi mi o jakieś szczególnie dokładne analityczne wyprowadzenie wzoru, ale raczej o to czy da się to sprowadzić do postaci takiej jak sama całka, której próbuję policzyć pochodną (\(\displaystyle{ f(r)}\) to jakaś funkcja o symetrii sferycznej, z reguły wyrażona jako kombinacja funkcji Slatera).

Z góry dzięki i pozdrawiam,

Radek
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Pochodna całki z funkcją Bessela

Post autor: Funktor »

Radziu czyżbyś z Krystalografi i metalo-ograniki się na kwanty przerzucił ? ^^
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Pochodna całki z funkcją Bessela

Post autor: rkaminski »

Ależ to jest czysta krystalografia:) Z tym, że zanim coś sobie zaimplementuję to muszę to wcześniej przeliczyć, a niestety wyszło się z wprawy...
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Pochodna całki z funkcją Bessela

Post autor: luka52 »

Przejdź z pochodną pod całkę.
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Pochodna całki z funkcją Bessela

Post autor: rkaminski »

Ok, zatem jak sugeruje post powyżej to mam:

\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}x}\intop_{0}^{\infty}f\left(r\right)r^{2}j_{0}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)\mathrm{d}r=\intop_{0}^{\infty}f\left(r\right)r^{2}\frac{\mathrm{d}j_{0}}{\mathrm{d}x}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)\mathrm{d}r}\)

Jeśli spełnione jest dla sferycznych funkcji Bessela pierwszego rodzaju, że:

\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{d}j_{0}}{\mathrm{d}x}\left(x\right)=-j_{1}\left(x\right)}\)

to jeśli się nie mylę otrzymam:

\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{d}j_{0}}{\mathrm{d}x}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)=\frac{2\pi yr}{x^{2}}\cdot j_{1}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)}\)

Zatem ostatecznie moja całka wynosi:

\(\displaystyle{ \frac{2\pi y}{x^{2}}\intop_{0}^{\infty}f\left(r\right)r^{3}j_{1}\left(\frac{2\pi yr}{x}\right)\mathrm{d}r}\)

co już umiem nawet numerycznie policzyć. Czy ktoś może ew. na to zerknąć i to sprawdzić? Ciekawe czy da się coś podobnego otrzymać biorąc w całce funkcję Bessela dowolnego rzędu? Ale wtedy chyba wyrażenie na pochodną funkcji Bessela się dość komplikuje...

Z góry dzięki.
ODPOWIEDZ