Początki informatyki

bordo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 16 lut 2012, o 16:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Początki informatyki

Post autor: bordo »

Witam. Dopiero zapoznaję się z informatyką. Znam się na HTML, XML, SQL, Latex i ogarniam Python-a.
Chciałbym zapoznać się z czymś nowym. Co moglibyście mi zaproponować? Myśle o Javie. Czy coś innego mi proponujecie? Chciałbym się powoli rozwijać. Każdą propozycje moglibyście podeprzeć odpowiednią książką. O wiele lepiej uczy mi się z książek niż stron internetowych. Z góry dziękuje.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki

Post autor: dexter90 »

Jave polecam poprzedzić C#. No i do czego chcesz wykorzystać programowanie?
bordo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 16 lut 2012, o 16:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Początki informatyki

Post autor: bordo »

Chciałabym zobaczyć czy się do tego nadaje. Nigdy w życiu nie wiadomo co sie stanie. Może akurat programowanie mi się przyda.
A mógłbyś mi polecić jakąś książkę jezyka C#?
math12345
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2012, o 08:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Początki informatyki

Post autor: math12345 »

Jeśli w przyszłości chciałbyś tworzyć gry, to zalecam naukę C/C++, zamiast Javy/C#, gdyż jest on w takich zastosowaniach zdecydowanie bardziej popularny.
bordo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 16 lut 2012, o 16:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Początki informatyki

Post autor: bordo »

Planuję wykorzystać programowanie w genetyce. Analize sekwencji itp sprawy. Czyli co moglibyście mi polecić? sorry nie zrozumiałem pytania.
math12345
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2012, o 08:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Początki informatyki

Post autor: math12345 »

W opinii wielu użytkowników C++ jest szybszy niż te 2 pozostałe, które były tu wymienione, aczkolwiek dokładnych testów nie ma. Java jest wieloplatformowa, nie musisz się ograniczać do jednego systemu (w sumie w C++ też, ale jest z tym więcej komplikacji). Mi osobiście ani Java ani C# nie podchodzą, ale podobno są łatwiejsze do nauki.

Ja programuję w C++, i jestem zadowolony. Jeśli też wybrałbyś ten język, to mogę polecić Ci taki serwis: , bardzo dużo materiałów odnośnie bibliotek C++, oraz bardzo fajny kurs tegoż języka.

@down:
Nie wiem gdzie to przeczytałeś, nie wiem kto Ci to powiedział.
Miałem na myśli to, że łatwiej sie ich używa. Takie opinie czytałem na forach.
A jakie aplikacje piszesz? Bo jeśli strikte biurowe to nie wiem z czego jesteś zadowolony
I takie, i małe gierki. Naprawdę, biurowe też się fajnie tworzy, chociaż pewnie wolniej niż w Javie/C#.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2012, o 09:32 przez math12345, łącznie zmieniany 1 raz.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki

Post autor: dexter90 »

Mi osobiście ani Java ani C# nie podchodzą, ale podobno są łatwiejsze do nauki.
Nie wiem gdzie to przeczytałeś, nie wiem kto Ci to powiedział.
W opinii wielu użytkowników C++ jest szybszy niż te 2 pozostałe, które były tu wymienione, aczkolwiek dokładnych testów nie ma.
Co język to przeznaczenie...
Ja programuję w C++, i jestem zadowolony.
A jakie aplikacje piszesz? Bo jeśli strikte biurowe to nie wiem z czego jesteś zadowolony, ale tu raczej C# tylko i wyłącznie. Jeżeli chodzi o programowanie mikrokontrolerów to z pewnością C/Assembler.

O tym jaki i po co? W internecie jest masa. Poznałem C/C++, wziąłem się za C# i FORTRAN95, potem warto poznać JAVA, gdyż jest to język obiektowy.

Autorowi polecam zająć się sieciami neuronowymi, przetwarzaniem równoległym i rozproszonym. Taką tematykę warto zacząć od masy teorii gdyż jest strasznie trudna.
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Początki informatyki

Post autor: wszamol »

dexter90 pisze:Poznałem C/C++, wziąłem się za C# i FORTRAN95, potem warto poznać JAVA, gdyż jest to język obiektowy.
Zabrzmiało to tak, jakby C# nie był obiektowy.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki

Post autor: dexter90 »

wszamol pisze:
dexter90 pisze:Poznałem C/C++, wziąłem się za C# i FORTRAN95, potem warto poznać JAVA, gdyż jest to język obiektowy.
Zabrzmiało to tak, jakby C# nie był obiektowy.
Kto zna języki programowania wie, co miałem na myśli.
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Początki informatyki

Post autor: wszamol »

Ja nie wiem co miałeś na myśli. Ale w sumie średnio mnie to interesuje, byle nie wprowadzać w błąd.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Początki informatyki

Post autor: Peter Zof »

Na początek proponuje Pascala (uczy on myślenia informatycznego) no i dużo można z niego znaleźć w internecie . Później Object Pascal, a dalej to już wiąż naukę języków z tym co chcesz z nabytą wiedzą robić )
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Początki informatyki

Post autor: Althorion »

Ja będę odradzał. To stare, praktycznie martwe języki, niewykorzystywane już w praktyce i od dawna niewspierane, które nie posiadają zbyt licznych bibliotek pomocniczych. Wydajność też pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak wsparcie dla programowania obiektowego czy wielowątkowości (to z drugiej ręki, całe szczęście nigdy nie musiałem nic wielowątkowego w tym pisać, ale współlokator na to narzekał sążnie).
Nie rozumiem też, dlaczego miałby on „uczyć myślenia informatycznego” bardziej niż C, Java czy Python.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Początki informatyki

Post autor: Afish »

Althorion, troszeczkę przesadziłeś. Free Pascal jest obiektowy, ma dość duże wsparcie, ponadto zdarza mu się wygenerować kod szybszy niż analogiczny wygenerowany przez GCC. Nie wiem wprawdzie jak z wielowątkowością.
Niemniej zgadzam się z Tobą - nie ma co poświęcać czasu Pascalowi ;)
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki

Post autor: dexter90 »

Zacznij od C++ i tyle. Masz tutaj dobre wsparcie w literaturze, zresztą ten język stał się standardem programowania obiektowego, a na jego bazie powstała Java ( Sun corporation ). Poczytaj trochę Symfonie C++ i powoli przesiadaj się na inne języki.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
_karolina_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 lut 2012, o 12:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Początki informatyki

Post autor: _karolina_ »

C++ ewentualnie C || Python || Java

do tego biblioteki, ale to później. kolejność nie przypadkowa

niżej się nie zniżaj

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ