macierz funkcji sinus

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
novaline
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 sty 2012, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

macierz funkcji sinus

Post autor: novaline »

Witam,
bardzo proszę o pomoc z zadaniem:

Znajdź macierz \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{2} A \right)}\) dla \(\displaystyle{ A=\begin{bmatrix} 1&2\\3&2\end{bmatrix}}\)
Ostatnio zmieniony 15 cze 2012, o 23:11 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: lukasz1804 »

Spróbuj wyznaczyć wzór na \(\displaystyle{ n}\)-tą potęgę macierzy \(\displaystyle{ A}\) (poprawność obliczeń warto potwierdzić dowodem indukcyjnym).

Potem skorzystaj z rozwinięcia funkcji sinus w szereg Maclaurina.
novaline
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 sty 2012, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

macierz funkcji sinus

Post autor: novaline »

jak to na n-tą potęgę? nie rozumiem dlaczego... jaki jest cel tego zadania?
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: miki999 »

Taki, że będziesz mogła wyznaczyć postać szeregu Maclaurina w postaci sumy macierzy (bez komplikującego życie potęgowania).
novaline
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 sty 2012, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

macierz funkcji sinus

Post autor: novaline »

kurcze... mógłby mi ktoś pokazać jak takie coś liczyć?
i w ogóle jaki jest tego sens, do czego coś takiego może służyć.
nie miałam czegoś takiego na zajęciach a dali na egzaminie więc nie mam zielonego pojęcia o co tu chodzi...
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: miki999 »

Rozwiń funkcję we wspomniany powyżej szereg. Potrafisz to zrobić?
Dzem77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2011, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

macierz funkcji sinus

Post autor: Dzem77 »

Ja umiem, ale zadania nie umiem zrobić a mam podobne.

\(\displaystyle{ \sin {x} = \sum_{n=1}^{\infty} \left( -1 \right) ^{n+1}\frac{x^{2n-1}}{ \left( 2n-1 \right) !}}\)

\(\displaystyle{ A^{n} = \frac{1}{5}{\left[\begin{array}{ccc}3 \left( -1 \right) ^{n} + 2^{2n+1} & 2^{2n+1} - 2 \left( -1 \right) ^{n}\\3 \cdot 2^{2n} - 3 \left( -1 \right) ^{n} & 3 \cdot 2^{2n+1} + 2 \left( -1 \right) ^{n}\end{array}\right]}\)

Co mam zrobić z tymi wyszukanymi tworami?
Ostatnio zmieniony 15 cze 2012, o 23:12 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Skaluj nawiasy. Znak mnożenia to \cdot.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: lukasz1804 »

Do rozwinięcia funkcji podstaw macierz \(\displaystyle{ A}\) w miejsce argumentu \(\displaystyle{ x}\) (lub \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}A}\) w miejsce \(\displaystyle{ x}\), jeśli mowa o podanym na początku tematu zadaniu).
Dzem77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2011, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

macierz funkcji sinus

Post autor: Dzem77 »

Mam potraktować kolejne potęgi macierzy jako kolejne rozwinięcia szeregu? Czy \(\displaystyle{ A^n}\) była niepotrzebna?
Mogę prosić o komentarz, dlaczego tak to się robi, skąd to się bierze?
Ostatnio zmieniony 16 cze 2012, o 13:05 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cały kod LaTeX-a umieszczaj między tagami [latex], [/latex].
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: lukasz1804 »

Dzem77 pisze:Mam potraktować kolejne potęgi macierzy jako kolejne rozwinięcia szeregu?
Dokładnie tak. Nie warto jednak rozwijać wzoru, tylko pozostawić go w zwartej postaci szeregu, wstawiając w miejsce \(\displaystyle{ x^{2n-1}}\) wyrażenie \(\displaystyle{ A^{2n-1}}\).
kubek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 249
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Syberia
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

macierz funkcji sinus

Post autor: kubek1 »

Można to jeszcze zrobić w miarę prosto z twierdzenia spektralnego, które mówi, że dla każdej macierzy \(\displaystyle{ A}\) o wartościach własnych \(\displaystyle{ \lambda_{i}}\) dla \(\displaystyle{ i=1,...,m}\) i odpowiadających im krotnościach \(\displaystyle{ k_{i}}\) istnieją macierze \(\displaystyle{ M_{i,p_{i}}}\) dla \(\displaystyle{ i=1,...,m}\) oraz \(\displaystyle{ p_{i}=0,1,...,k_{i}-1}\), że dla każdej funkcji analitycznej \(\displaystyle{ f(x)}\) zbieżnej w pewnym kole zachodzi: \(\displaystyle{ f(A)= \sum_{i=1}^{m} \sum_{p_{i}=0}^{k_{i}-1} M_{i,p_{i}}\cdot f^{(p_{i})}(\lambda_{i})}\).

Aby wyznaczyć macierze \(\displaystyle{ M}\), musimy znaleźć wartości własne \(\displaystyle{ A}\), a są to 4 i -1, więc szukamy macierzy \(\displaystyle{ M_{1,0},M_{2,0}}\), a potem stosujemy twierdzenie spektralne do funkcji: \(\displaystyle{ 1, x}\), skąd te macierze wyznaczamy i na koniec stosujemy tw. spektralne do funkcji: \(\displaystyle{ \sin(t\cdot x)}\), gdzie t jest parametrem i stąd już wyjdzie to, co trzeba dla \(\displaystyle{ t=\frac{\pi}{2}}\).
ODPOWIEDZ