Belka i moment w przegubie

manollooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2012, o 14:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Budziska
Podziękował: 1 raz

Belka i moment w przegubie

Post autor: manollooo »

Cześć wszystkim, mam problem z belką choć wiem, że trudna nie jest, mianowicie nie wiem jak traktować moment ktory wystepuje w przegubie. Móglby mi ktos doradzic jak wykonac to zadanie. Podrawiam

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Belka i moment w przegubie

Post autor: kruszewski »

Przypisać go definitywnie do jednego z przęseł .
Tak podpowiadają znawcy problemu a ja za nimi powtórzę i pelecę taki sposob.
W.Kr.
manollooo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2012, o 14:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Budziska
Podziękował: 1 raz

Belka i moment w przegubie

Post autor: manollooo »

ok ,ale jak przypisze do lewego to licze Vb a przy prawym traktuje jako ql^2?? mogłby ktos napisac reakcje chociaz dla jednej strony belki bo nie moge znalesc zadnego podobnego zadania a chce je poprawnie wykonac i mi nie wychodzi. Pozdrawiam
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Belka i moment w przegubie

Post autor: kruszewski »

Proponuję przypisać ten moment skupiony do lewego przęsła, choć przypisanie go do prawego da ten sam końcowy wynik, ale łatwiej (?) będzie rachować.
Rozpinając belkę w przegubie mamy dwie belki, lewą i prawą. Obie są w równowadze statycznej, zatem dla lewej i prawej możemy napisać równania równowagi statycznej pamiętając i wyzyskując tu warunek, że w przegubie moment jest zerowy.
Siłę w części przegubu przynależnego do lewego przęsła tę działającą na prawym końcu lewej belki wyliczymy z warunku równowagi tej części belki. Ale jak zauważamy, siła ta jest równoważona przez równa jej i równoległą do niej ale przeciwnie skierowaną siłą działająca na część przegubu przynależnego do prawej części belki. Jak zauważamy jest owa siła wyrażona w relacji reakcji podpory podpierającej lewą część belki. Zatem układając równania równowagi dla prawej części wyzyskujemy zależność reakcji w podporach przwej części od reakcji w podporze lewej części. A ta jest określona siłą na lewym końcu belki złożonej i momentem przypisanym do lewej części - lewego przęsła.
Tak to wygląda z analizy zagadnienia belki z przegubem.
Można to zadanie rozwiązać i tak, że pisząc równania równowagi dla nierozpiętej belki, oblicza się reakcje podpór, ale nie będzie to wynik wprost. Będzie związek jednej z reakcji z pozostałymi dwoma reakcjami. I z warunku _ moment w przegubie równy zero_ liczony zarówno od prawej jak i od lewej strony , czyli inaczej mówiąc, moment w przegubie
\(\displaystyle{ M^l_{p} = M^p_{p}=0}\)
ODPOWIEDZ