Studia Informatyczne - PWr i UWr

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Bartek1991 »

Witam, zastanawiam się nad studiami informatycznymi we Wrocławiu - na politechnice (na wydziale WPPT) lub na uniwersytecie. Porównałem programy studiów obu uczelni oraz strony internetowe. Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe to wywnioskowałem, że na obu uczelniach jest bardzo podobnie. Dużo matematyki, sporo przedmiotów informatyczno-teoretycznych.

Zauważyłem jednak sporą różnicę w tak zwanych kursach do wyboru. Na UWr jest tego bardzo dużo (kursy programowania w C, C++, Java, Ruby, ASP.NET, .NET, Blender i tak mógłbym jeszcze długo wymieniać (więcej tutaj () i do tego jeszcze wiele innych ciekawych zajęć do wyboru ). Z kolei na politechnice wydaje mi się, że jest tego dużo mniej (w przedmiotach do wyboru znalazłem jedynie dwa kursy programowania).

Ponadto zauważyłem że na politechnice jest dużo mniejszy nakład godzinowy zajęć ćwiczeniowych i laboratoryjnych (z tego co wyczytałem zwykle jest to 2 godziny wykładu + 1 godzina laboratorium/ćwiczeń zaś na uniwersytecie 2 godziny wykładu + 2 godziny laboratorium/ćwiczeń). Czasami ta różnica jest jeszcze większa (na korzyść UWr).

Z ogólnych źródeł wiem jednak, że informatyka na WPPT cieszy się bardzo dobrymi opiniami i jest bardzo renomowanym kierunkiem.

Czy mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości w tej kwestii? Bo z moich rozważań wynikało by, że informatyka na UWr stoi dużo lepiej niż na WPPT PWr.

PS

Czy jest gdzieś dostępny opis wykładów do wyboru na informatyce na WPPT?
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Adifek »

... ummary.php

Pamiętaj, że może być nawet miliard dostępnych kursów do wyboru, w praktyce zazwyczaj otwieranych jest i tak tylko kilka - na każdy musi być dostateczna liczba chętnych. A musisz pamiętać, że zawsze na studiach jest duża grupa ludzi, którzy chcą przebrnąć wszystko po najmniejszej linii oporu i nie zawsze wygrają te kursy, które byś chciał
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Bartek1991 »

Pamiętaj, że może być nawet miliard dostępnych kursów do wyboru, w praktyce zazwyczaj otwieranych jest i tak tylko kilka - na każdy musi być dostateczna liczba chętnych
Akurat w przypadku zdecydowanej większości kursów prowadzonych na UWr, zazwyczaj jest nadmiar chętnych...
informatyk_wroc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 24 cze 2009, o 18:10
Płeć: Mężczyzna

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: informatyk_wroc »

Czy mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości w tej kwestii? Bo z moich rozważań wynikało by, że informatyka na UWr stoi dużo lepiej niż na WPPT PWr.
To, że WPPT ma dobre opinie wcale nie wyklucza tego, że informatyka na UWr stoi dużo lepiej niż na WPPT PWr (cokolwiek to może znaczyć). W końcu informatykę na WPPT założyło kilka lat temu parę osób, które wcześniej pracowały na UWr.

Informatyka na UWr to moim zdaniem (disclaimer: jestem związany z Instytutem Informatyki UWr!) jedno z najlepszych miejsc do studiowania informatyki w kraju.
Specjalnością informatyki na UWr jest dość swobodny system studiów, coś w rodzaju indywidualnego toku studiów dla każdego. Można o tym (i o innych rzeczach też) przeczytać w uzasadnieniu oceny wyróżniającej PKA: ... A_2011.pdf
W II UWr toczy się dość dynamiczne życie, tylko w tym roku można było spotkać Bjarne Stroustrupa, ludzi z IBM Watson, Oxfordu () i innych.
W zeszłym roku absolwent II UWr (Olek Mądry) dostał nagrodę za najlepszy doktorat z informatyki obroniony na MIT (George M. Sprowls Dissertation Award).
Paweł Gawrychowski zajął czwarte miejsce w światowym finale zawodów Facebook Hacker Cup. itp.
Co do tzw. praktyki to ludzie kojarzeni z II UWr robią takie rzeczy zwykle na własny rachunek (no bo po co pośrednictwo uczelnianej biurokracji), ale jest też parę projektów o charakterze inżynierskim: np. http://www.greennets.eu/en/partners/32/
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Bartek1991 »

Szczerze mówiąc te argumenty nic nie wnoszą do dyskusji, a już tym bardziej na pewno nie przemawiają za UWr na plus. Dlaczego?
Specjalnością informatyki na UWr jest dość swobodny system studiów, coś w rodzaju indywidualnego toku studiów dla każdego. Można o tym (i o innych rzeczach też) przeczytać w uzasadnieniu oceny wyróżniającej PKA: ... A_2011.pdf
Informatyka na WPPT posiada to samo wyróżnienie.
W II UWr toczy się dość dynamiczne życie, tylko w tym roku można było spotkać Bjarne Stroustrupa, ludzi z IBM Watson, Oxfordu () i innych.
I cóż z tego? Na WPPT także byli ludzie z IBM, Nokii, HP itd.
W zeszłym roku absolwent II UWr (Olek Mądry) dostał nagrodę za najlepszy doktorat z informatyki obroniony na MIT (George M. Sprowls Dissertation Award).
Paweł Gawrychowski zajął czwarte miejsce w światowym finale zawodów Facebook Hacker Cup. itp.
Również nie za bardzo rozumiem co to mi daje... Pomijając już, że na WPPT także są ludzie, którzy osiągają sukcesy w różnych konkursach.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34348
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Jan Kraszewski »

O ile wiem, studia na UWr mają dużo bardziej elastyczny program.

JK
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Bartek1991 »

No to już akurat zależy od osoby. Jedni wolą mieć z góry narzucony plan, inni sami go sobie wolą układać... Dla mnie raczej nie ma większego znaczenia czy dany kurs mogę zrobić w tym czy innym semestrze...
informatyk_wroc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 24 cze 2009, o 18:10
Płeć: Mężczyzna

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: informatyk_wroc »

Bartek1991 pisze:Szczerze mówiąc te argumenty nic nie wnoszą do dyskusji, a już tym bardziej na pewno nie przemawiają za UWr na plus. Dlaczego?
Wyczuwam niepotrzebną irytację... Słuchaj, nie zadałeś żadnego konkretnego pytania, więc odpisałem używając przykładów, które JA uznałem za przekonujące. Jeśli napiszesz co TY uważasz za ważne to się postaram odpowiedzieć.
Bartek1991 pisze:Informatyka na WPPT posiada to samo wyróżnienie.
Po pierwsze, z tego co widzę na stronie PKA to jednak nie posiada ().
Po drugie to zwróć uwagę, że powoływałem się na tekst uzasadnienia, a nie sam fakt posiadania tej oceny.
W II UWr toczy się dość dynamiczne życie ...
I cóż z tego?
Dla mnie dobre kontakty zwłaszcza z dobrymi ośrodkami za granicą to ważny argument.

Na koniec małe wyjaśnienie co do listy kursów, którą podałeś: wszystkie z tych kursów były prowadzone w semestrze letnim 2011/12. Oczywiście, jest jeszcze semestr zimowy, część przedmiotów jest prowadzona co 2 lata.
Bartek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 31 mar 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 18 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Bartek1991 »

No i teraz mam problem, bo nie wiem którą uczelnię wybrać i która da mi lepsze perspektywy :p
informatyk_wroc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 24 cze 2009, o 18:10
Płeć: Mężczyzna

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: informatyk_wroc »

nie wiem którą uczelnię wybrać i która da mi lepsze perspektywy :p
Przykład absolwenta II UWr, który dostał nagrodę na MIT miał pokazać jak dobre mogą być te perspektywy. Przeczytałeś tekst PKA?

Poczytaj też opinie innych absolwentów, np.


([url=http://studiainformatyka.ii.uni.wroc.pl/?q=node/5]więcej[/url])
Kamulec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 28 sty 2012, o 21:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ~1 j.a. od Słońca
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 6 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Kamulec »

Jeżeli jesteś młodym geniuszem i informatykę świetnie znasz nim się na nią wybierzesz, to Ci się możliwość wybierania kursów przyda. W innym przypadku i tak nie będziesz wiedział, które się przydadzą.

Na PWr są 3 informatyki - jedna nastawiona bardziej na sprzęt (WEKA), druga na oprogramowanie (WiZ), trzecia na teorię (WPPT). Na UWr informatyka jest jedna, więc nie masz tam takiej specjalizacji.

@informatyk_wroc
Jak znam informatyków/studentów informatyki, każdy chwali swoje.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34348
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Jan Kraszewski »

Kamulec pisze:Jeżeli jesteś młodym geniuszem i informatykę świetnie znasz nim się na nią wybierzesz, to Ci się możliwość wybierania kursów przyda. W innym przypadku i tak nie będziesz wiedział, które się przydadzą.
Tak powie każdy zwolennik sztywnej siatki na PWr... Ja czytając forum studenckie studentów informatyki

Kod: Zaznacz cały

http://ii.yebood.com/
mam nieco odmienne wrażenie.

JK
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Adifek »

Jak na studentów informatyki to coś mało rozgarnięci, skoro byle kto ma dostęp do tego forum
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34348
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Studia Informatyczne - PWr i UWr

Post autor: Jan Kraszewski »

Byle kto nie ma dostępu do całości forum.

JK
ODPOWIEDZ