Studia informatyczne

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
gulonS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2012, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze

Studia informatyczne

Post autor: gulonS »

Witam

W tym roku zdawałem maturę i zastanawiam się ciągle nad dwoma kierunkami studiów, z których jednym z nich jest informatyka na UG. Mam parę pytań, wygooglowałem sobie co nieco, ale mimo wszystko wolę jeszcze powielić niektóre pytania tak dla pewności Bardzo fajnie by było gdyby wypowiedział się ktoś z UG, ale również wypowiedzi innych studentów informatyki będą dla mnie cenne.

Zdawałem maturę z angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz matematykę podstawową... Z angielskiego liczę na >80%, z matematyki natomiast na 64-76%. Zanim zadam pytanie czy mam szansę się dostać na wydział informatyki, ciekawi mnie czy dam sobie dam radę ? Czy jest tam ciężko ? Z matematyki napisałem może średnio, gdyż zacząłem się uczyć dopiero na ostatnim roku. Genialny z matmy nie jestem, ale nie mam też wybitnych problemów ze zrozumieniem. Fizyki nigdy się nie uczyłem, ani nikt mnie nigdy nie uczył- takich już miałem nauczycieli.

Zastanawiam się jeszcze nad specjalizacją. Komputery mnie interesują i naprawdę chciałbym pracować w tym zawodzie. Obiło mi się kiedyś o uszy coś związanego z informatyką marketingową, język angielski znam dobrze, na studiach myślałem nad zrobieniem CAE. Również grafika komputerowa oraz programowanie.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś udzielił mi informacji jak wyglądają takie studia, jak to wszystko mniej więcej tam wygląda oraz jak jest z pracą po studiach, ponieważ siłą rzeczy również trzeba na to spojrzeć z tej strony.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Carnassier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Studia informatyczne

Post autor: Carnassier »

Szczerze to możesz mieć trudności. Ja 2 lata temu poszedłem na informatykę na PŁ i boleśnie się zderzyłem z matematycznym obliczem tego kierunku. A że miałem 64% z PP to ty możesz mieć podobnie.
Plan studiów (na Twojej uczelni może być oczywiście inny):
... IMS&p=1237
ksath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 10 maja 2012, o 14:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Studia informatyczne

Post autor: ksath »

Nie wiem jak jest na UG, ale matematyki musisz się spodziewać idąc na informatykę i to raczej takiej przy której matura to śmiech, głównie: analiza, algebra, matematyka dyskretna i pewnie trochę statystyki. ~70% z podstawy nie jest wynikiem rewelacyjnym ale myślę, że Cię nie przekreśla jeśli włożysz w studiowanie trochę pracy.
FantaZy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2011, o 23:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z domu

Studia informatyczne

Post autor: FantaZy »

będzie sporo matematyki przy której matura to pikuś. do tego trzeba szybko ogarnąć programowanie co nie wszystkim przychodzi łatwo, gdy poziom szybko rośnie. mówisz o uniwersytecie więc tam fizyki chyba nie będzie. jak się weźmiesz ostro do roboty przez cały semestr to dasz rade. ale na pewno nie będzie łatwo . aha, a co do angielskiego to na pierwszych semestrach w zasadzie na niewiele Ci się on przyda. może ewentualnie na późniejszych latach ale trzeba tam najpierw dojść
iglomosh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 6 maja 2010, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 6 razy

Studia informatyczne

Post autor: iglomosh »

Również jestem tegorocznym maturzystą i idę na informatykę, tylko na Politechnikę Poznańską na Wydziale Informatyki. Dam Ci radę - spójrz na zajęcia studentów pierwszego roku na uczelni na którą się wybierasz, spis powinien być na stronie. Sporo matematyki będzie z pewnością, począwszy od analizy matematycznej, poprzez algebrę, matematykę dyskretną, logikę matematyczną czy kombinatorykę. W informatyce wbrew pozorom matematyka jest bardzo ważna, im lepiej idzie Ci matematyka, tym łatwiej Ci opisać rzeczywistość przez jej prawa, a to z pewnością przyda się przy pisaniu skomplikowanych programów, jakimi są m.in. gry

Szczerze, uważam że matura z matematyki na poziomie 64-76% na podstawie to dość cienko, zważając, że matura była bardzo prosta. Jednak nie osądzam czy dasz sobie radę czy nie, bo wiem że jeśli w grę wchodzi coś na czym nam bardzo zależy wszystko jest możliwe. Ja w ciągu 2 tygodni przed maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym spiąłem się i zacząłem ćwiczyć i liczyć najróżniejsze zadania. Z próbnej miałem jakieś 45% i jak widać, to były tylko 2 tygodnie, ale miały one niebagatelny wpływ na wynik, ponieważ liczę na minimum 75%. 30% więcej na rozszerzeniu w 2 tygodnie pracy, jak dla mnie brzmi świetnie - to pokazuje, że zawsze jest sens się zabrać do roboty, nawet gdy wydaje nam się że jest już za późno. Z matematyki na podstawie liczę na 100%.

Całe wakacje licz zadania z matematyki, w internecie masz naprawdę wiele dobrych źródeł, choćby zamieszczone na tym forum kompendium oraz zadania. Podałbym Ci również inne, nie wiem jednak czy nie złamię regulaminu forum jeśli opublikuję tu linki - napisz na priv, prześlę Ci moje ulubione miejsca w sieci. Ja u siebie również odnotowałem skłonność do regresu - wystarczą praktycznie te 4 miesiące wakacyjne, żebym wypadł z wprawy, więc raczej nie odpuszczam sobie matematyki na całe wakacje .

Co do fizyki - może unikniesz jej na studiach, ale zastanów się czy nie lepiej wziąć się za ogarnięcie chociażby materiału licealnego na poziomie rozszerzonym. To przyda się w programowaniu również, ponieważ wszystko zależy co będziesz chciał napisać . Również w grafice 3D fizyka się przydaje, teoretycznie grafika to też teoria kolorów, która ma podstawy fizyczne.

Jeśli chodzi o angielski - zastanów się dobrze, czy od razu rzucić się na CAE. Moim zdaniem powinieneś w pierwszej kolejności zdać FCE.
W sprawie matury - też liczę na >80% z rozszerzenia z angielskiego . Była banalna w tym roku i tyle .
ODPOWIEDZ