mam takie zadanie i nie mogę sobie z nim poradzić.
Konkretnie chodzi mi o tą pierwszą metodę. Podane mamy cenę akcji czyli \(\displaystyle{ P = 11zł}\), \(\displaystyle{ D_{0} = 2,5zl}\) i \(\displaystyle{ D_{1} = 2,3zl}\). Nie mamy natomiast podanego nigdzie g - wskaźnika wzrostu dywidendy, a do każdego wzoru na obliczanie kosztu kapitału akcji potrzebujemy właśnie tego wskaźnika.
Już tak kombinując uznałem, że \(\displaystyle{ g = D_{0} - D_{1}}\), ale wtedy wynik kosztu kapitału wychodzi 0,24. Podejrzewam natomiast że powinien wyjść taki sam jak drugą metodą, czyli 0,27
Drugą metode wyliczamy z modelu CAPM \(\displaystyle{ K_{z} = 0,17 + 1,1*0,09}\) i wychodzi 0,27.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc!Zadanie:
Oszacuj koszt kapitału firmy dwoma metodami, wiedząc, ze cena akcji wynosi 11
zł, dywidenda przypadająca na jedną akcję, która ma być wypłacona w biezącym
roku wynosi 2,5 zł a dywidenda wypłacona akcjonariuszom w roku poprzednim
wynosiła 2,3 zł. Ponadto stopa zwrotu z obligacji skarbowych wynosi 17%, średnia
premia za ryzyko na rynku kształtuje się na poziomie 9%, a współczynnik b dla
firmy wynosi 1,1.

