Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
oldsoul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 maja 2012, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: oldsoul »

Witam, na wstępnie wypadało by się przywitać- jestem uczniem technikum, maturę zdaję w przyszłym roku. Jednak zależy mi na dobrym wyniku z matury podstawowej. Jestem uczniem raczej czwórkowym, w szkole mam kiepski poziom matematyki i chciałbym się jej uczyć sam od początku zakresu.
Szukam kompleksowej literatury, która poprowadzi mnie przez wszystkie działy potrzebne do matury. Nie wiem do końca co będzie potrzebne: vademecum, repetytorium, zbiory zadań... Potrzebuję na pewno teorii i przykłady z rozwiązaniami oraz sporo przykładów do rozwiązania.

Moja prośba do Was to podanie tytułów, porad i wszystkiego co może mi pomóc w realizacji celu.

Pozdrawiam
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: piasek101 »

Zaczynasz od wymagań maturalnych (ze strony CKE).

Częste wizyty na forum też polecam.

Co do literatury - czekaj niech Ci napiszą Ci co korzystali i im pomogło.
leapi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 622
Rejestracja: 4 mar 2012, o 07:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 86 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: leapi »

zbiory bez przykładów: Tydzień po tygodniu do matury wyd Zielona Sowa, Zbiór maturalny wyd Aksojomat Toruń
Awatar użytkownika
Katjusza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 25 sty 2012, o 18:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: Katjusza »

Podręcznik - "Matematyka" wydawnictwa SENS
Uważam, że dobry jest zbiór "Matematyka 2200 zadań" A. Nowoświat, K. Czapla, wydawnictwo CKA
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: Union »

Już wiele razy temat był wałkowany, aleee ja też chodzę to technikum jestem od Ciebie klasę niżej, korzystam z książek wyd sens "matematyka dla klas liceum i technikum", jako zbiór to myślę że kiełbasa będzie najlepsza ( ale ta wersja dla podstawy ) no i oczywiście arkusze maturalne.
Jak już będziesz robił te zadania to warto robić je systematycznie.

życzę powodzenia.
oldsoul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 maja 2012, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: oldsoul »

Czyli słowem: kupić 3 części podręczników wydawnictwa Sens do pierwszej, drugiej i trzeciej klasy. Przerabiać temat po temacie, dodatkowo wzbogacając każdy temat o zadania i ćwiczenia ze zbioru "Matematyka 2200 zadań" ( tu już doczytałem że zestaw składa się z 2-ch tomów, kupić tylko podstawę czy rozszerzenie również skoro chcę pisać podstawę? Czasem może być tak że okaże się być pomocna ? ) Taki system nauki jak napisałem powyżej jest dobry ?
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: kamil13151 »

Jutro będzie matura z matematyki, zrób ją oraz z roku 2011 i napisz ile uzyskałeś z nich punktów (jeżeli nie miałeś stereometrii czy prawdopodobieństwa to napisz ile punktów na tym straciłeś). To pozwoli nam ocenić Twój stan wiedzy i będziemy mogli lepszą dobrać książkę. Czy zmagasz się czasem z zadaniami rozszerzonymi?
oldsoul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 maja 2012, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: oldsoul »

Nie, nie robiłem nigdy zadań rozszerzonych. Mówiąc szczerze to znam się na tyle że jestem w stanie ocenić swój poziom, który jest kiepski. Tak jak mówiłem w szkole jest bardzo lichy poziom- taki mamy program 2 godziny matmy w tygodniu do tego wszystko szybko i na odpierdziel. Jako że potrzebuję maturę z matmy do szkoły wyższej to jako cel postawiłem sobie dobrze zdać podstawę, jestem przekonany, że rozszerzenie leży poza moimi granicami. Na pewno jest łatwiej zdać podstawę na 80 % niż rozszerzenie na 48 %, tym bardziej dla osoby jak ja, a wynik punktowy w rekrutacji na uczelnie jest w tym wypadku taki sam.

Co do robienia arkuszy z matur, nie robiłem żadnego- uważam, że teraz niema to sensu bo jestem nie przygotowany primo nie mam przerobionego całego materiału w szkole, secondo nie mam powtórzonej wiedzy z lat poprzednich.

Morał jest prosty, muszę się zabrać do roboty żeby za rok napisać podstawę jak najlepiej - cel 80 %

-- 8 maja 2012, o 12:35 --

W tych podrecznikach SENS jest poziom podstawowy i rozszerzony- są te poziomy jakos oddzielone żeby nie potrzebnie nie męczyć się z zadaniami jak i teorią z wyższej półki ?-- 8 maja 2012, o 16:37 --A co myślicie o ksiązkach Andrzeja Kiełbasy " Matura z Matematyki " obydwie części ?
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: Union »

Zbiory Kiełbasy są bardzo dobre, zresztą widać to po ilości ludzi którzy te zbiory polecają :) Co do podręczników sens'u, to są one podzielone na podstawę i rozszerzenie, są przykładowe zadania w każdym temacie, i na końcu rozdziału normalne zadania.
smtn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 8 maja 2012, o 14:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: miasto kobiet

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: smtn »

Możesz sobie kupić vademecum grega takie granatowe małe przypomina cegłę. Są tam wszystkie zagadnienia (więksozść) i zadania rozwiązane krok po kroku. Z boku jest nawet objaśnione z czego korzystają i jak dochodzą do różnych wniosków. Książka kosztuje ok 15 zł. W zeszłym roku siadłam nad nią 3-4 dni przed maturą (a poziom miałam taki sam jak Twój:) ) przejrzałam zadania i zdałam na 60%! Tam są raczej takie łatwiejsze więc później możesz porobić zad z Kiełbasy i spokojnie dasz radę.
oldsoul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 maja 2012, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przygotowanie do matury podstawowej - literatura, porady.

Post autor: oldsoul »

Katjusza pisze:Podręcznik - "Matematyka" wydawnictwa SENS
Uważam, że dobry jest zbiór "Matematyka 2200 zadań" A. Nowoświat, K. Czapla, wydawnictwo CKA
Co myślicie o tej propozycji ? byłbym chyba najbardziej przychylny.

I czy podręczniki SENS muszą być najnowszego wydania ? czy mogą być te starsze używane z allegro ?
ODPOWIEDZ