Całka niewłaściwa.

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Całka niewłaściwa.

Post autor: ThorvalD »

Witam. Mam problem z rozwiązaniem całki. Doszedłem do takiego momentu w zadaniu w którym nie mogę jej policzyć. Liczę na drobną podpowiedź ;p

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \sqrt{1+ \frac{sinx}{cosx} } dx}\)
Awatar użytkownika
MichalPWr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1625
Rejestracja: 29 wrz 2010, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 387 razy

Całka niewłaściwa.

Post autor: MichalPWr »

A nie powinno być czasem tak? Zakładam, że chcesz obliczyć długość łuku krzywej.
\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \sqrt{1+ \frac{\sin ^{2} x}{\cos ^{2} x} } dx=\int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \sqrt{\frac{\cos ^{2} x+\sin ^{2} x}{\cos ^{2} x} } dx=\int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \frac{1}{\cos x } \cdot \frac{\cos x}{\cos x} dx=}\)
\(\displaystyle{ =\int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \frac{\cos x}{1-\sin^{2} x} dx=\begin{vmatrix} \sin x =t\\ \cos xdx=dt \end{vmatrix}=\int_{0}^{ \frac{ \pi }{4} } \frac{1}{1-t^{2}} dt=\arc \tgh t= \frac{1}{2}\ln \left| \frac{1+\sin x}{1-\sin x} \right|}\)
Teraz tylko trzeba podstawić granice.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 15:26 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 1 raz.
ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Całka niewłaściwa.

Post autor: ThorvalD »

hie hie No powinno
Awatar użytkownika
MichalPWr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1625
Rejestracja: 29 wrz 2010, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 387 razy

Całka niewłaściwa.

Post autor: MichalPWr »

To w takim razie podstawienie uniwersalne \(\displaystyle{ \tg \frac{x}{2}=t}\).
ODPOWIEDZ