Matematyka na Politechnice Śląskiej

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Bartek-mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2012, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: Bartek-mat »

Witam
Obecnie jestem uczniem dobrego liceum, na profilu matematycznym. Ogólnie z matematyki mam same 5, czasem 6 się trafi, mam pewne uzdolnienia w tym kierunku, jednakże z kolei nie jestem na takim poziomie żeby zostawać laureatem/finalistą jakiś olimpiad czy konkursów wojewódzkich, jednakże czasem jakieś wyróżnienie w mniej prestiżowym konkursie zdobywam. Matematyka to po części moja pasja, robię różne takie zadanka poza szkolne, staram się polepszać w takich zadaniach konkursowych, takich zupełnie różnych od tych szkolnych, które mi nie sprawiają problemu. Matematyka sprawia mi przyjemność i na pewno jestem ponad przeciętny w tym przedmiocie, ale do olimpiad dużo mi brakuje.

I teraz moje pytanie, jak wygląda matematyka na Politechnice Śląskiej? Trzeba być naprawdę geniuszem, regularnie odnosić sukcesy na olimpidach żeby dać radę, czy osoba taka jak ja (bez problemów na rozszerzeniu w szkole, ucząca się trochę poza materiał, np analiza matematyczna z początku studiów czy takie zadanka konkursowe, ale i bez choćby drugiego etapu w żadnej olimpiadzie) ma szansę sobie poradzić na tym kierunku?

Proszę również ogólne opinie o tym kierunku na tej uczelni. Oczywiście mówię o studiach matematycznych, a nie o matematyce na kierunku inżynierskim.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: Spektralny »

Jeżeli interesuje Cię matematyka, to pod żadnym pozorem nie idź na PŚ. Tak jak informatyki nie nauczysz się na uniwersytecie, tak matematyki na politechnice (oczywiście, trochę przerysowuję). Polecam UJ, UW albo UWr. Matematyka akademicka nie ma nic wspólnego ze zdolnościami "olimpijskimi"; wszędzie spokojnie powinieneś się dostać jeżeli na prawdę będziesz chciał.
Bartek-mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2012, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: Bartek-mat »

Niestety nie bardzo mnie stać żeby wyjechać do innego miasta, choć studia na UWr bardzo mi odpowiadają, elastyczne programy studiów i wiele dobrych opinii, ale niestety finansowo nie mam jak studiować w innym mieście. Czy w takim razie od PŚ lepszym wyborem będzie UŚ? Bo wychodzi na to że naprawdę jeśli chodzi o większość kierunków to ludzie odradzają śląsk i tylko warszawa/kraków/wrocław. A co dokładnie jest nie tak w matmie na PS? Dodam, że chcę iść w kierunku matmy takiej bardziej stosowanej, pod kątem informatyki/finansów/statystyki, w tych zastosowaniach też PŚ leży?

EDIT:
Spotykałem się z opiniami, że pod kątem pracy po matematyce nie w edukacji, to pracodawcy lepiej patrzą na tych z polibudy, a także opinie, że na polibudzie uczą praktycznych zastosowań matematyki, a na uniwerku jest gorzej z praktyką.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34550
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: Jan Kraszewski »

Bartek-mat pisze:a także opinie, że na polibudzie uczą praktycznych zastosowań matematyki, a na uniwerku jest gorzej z praktyką.
Stereotypy, dawno już nieprawdziwe.

JK
Bartek-mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2012, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: Bartek-mat »

Jan Kraszewski pisze:
Bartek-mat pisze:a także opinie, że na polibudzie uczą praktycznych zastosowań matematyki, a na uniwerku jest gorzej z praktyką.
Stereotypy, dawno już nieprawdziwe.

JK
To jest racja, na pewno patrząc na taką uczelnie jak np. UW czy UWr gdzie studentom matematyki daje się duże możliwości praktyczne, tylko wiem, że wiele wydziałów na UŚ stacza się po równi pochyłej i nie wiem czy tam również matematyka poszła z duchem czasu czy nie. Czy ktoś ma jakieś porównanie między UŚ a PŚ pod kątem praktycznej nauki matematyki (wiadomo - tu wszystko zależy ode mnie, od tego jak wykorzystam możliwości, od zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych na studiach, ale jednak zawsze lepiej wybrać uczelnię która przynajmniej w teorii daje lepszą bazę do własnej pracy).
Awatar użytkownika
adamm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sopot/Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: adamm »

Spektralny pisze:Tak jak informatyki nie nauczysz się na uniwersytecie
rozszerz proszę (:
trilav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 maja 2012, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: trilav »

Podłączam się do tematu bo mam podobny dylemat - matematyka stosowana (finanse lub statystyka) lepsza jest na UŚ czy PŚ?
Awatar użytkownika
lukasz.przontka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 31 maja 2009, o 12:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec
Pomógł: 37 razy

Matematyka na Politechnice Śląskiej

Post autor: lukasz.przontka »

Jako student czwartego roku matematyki na PŚ, czuję się wywołany do odpowiedzi.

Nie jest prawdą, że nie nauczysz się u nas matematyki. Będziesz miał po prostu na nią inne spojrzenie niż po uniwersytecie. :)

Na PŚ najlepiej przyjść jeśli interesujesz się:
- zastosowaniami różnych algorytmów mateaheurystycznych w technice.
- informatyką kwantową i/lub algorytmami kwantowymi.
- metodami numerycznymi
- algebrą i jej zastosowaniami praktycznymi
- statystyką



P.S. Na PŚ poszedłem z myślą o kryptografii, będę kończył matematykę teoretyczną z rozwiniętą topologią, analizą funkcjonalną i algebrą.
ODPOWIEDZ