Nie do końca pamiętam treść, ale mam problem z tym zadaniem:
W pewnym kraju wydatki państwa są równe \(\displaystyle{ 500 j.p}\).; inwestycje na poziomie \(\displaystyle{ 900 j.p}\), zaś 80% z dostępnych środków jest przeznaczanych na konsumpcje. Podatki bezpośrednie zaś na poziomie t=10%
- oblicz dochód w równowadze
- określ stan budżetu Państwa(salda budżetowego)
robię to w ten sposób
dane:
G=500
I=900
C=0,8Y ( w tym przypadku mam jedyną wątpliwość ponieważ jak te 80% zinterpretuje jako KSK=0,8, nie będę mógł określić konsumpcji pierwotnej(Ca) ze wzoru C=Ca+KSK' a chyba taka musi występować?
\(\displaystyle{ AD=G+C+I}\)
\(\displaystyle{ \begin{cases} AD=1400+0,8y \\ AD=Y \end{cases}}\)
\(\displaystyle{ Y=7000}\)
\(\displaystyle{ NT=T*Y=0,1*7000=700}\)(dochód z podatków)
\(\displaystyle{ \begin{cases} AD=1400+0,8y \\ AD=Y \end{cases}}\)
saldo budżetu:
\(\displaystyle{ G<Nt z tego wynika, że mamy do czynienia z nadwyżką budżetu Państwa
dobrze?
z góry dzięki}\)

