Wyznaczyć reakcje w belkach.

ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Wyznaczyć reakcje w belkach.

Post autor: ThorvalD »

Witam. Mam problem z zaczęciem tego zadanka. Może ktoś wie od czego wogóle zacząć. Próbowałem już chyba wszystkimi znanymi mi metodami i nie da rady. Za dużo niewiadomych ( po 2 w podporach plus moment utwierdzenia):

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/13Hu/
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Wyznaczyć reakcje w belkach.

Post autor: kruszewski »

To proszę pokazać te sposoby, obliczenia, to co Kolega zrobił do tej pory.
Na putanie od czego zacząć, to podpowiem, że od wyjęcia sworznia w przegubie i zastąpienia jego oddziaływań na lewą i prawą stronę siłą z jaka na nie działa.
W.Kr.
Na gotowca proszę nie liczyć.
ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Wyznaczyć reakcje w belkach.

Post autor: ThorvalD »

Witam. Nie liczę na gotowca. Zresztą to zadanie nie jest na uczelnie tylko do sprawdzenia siebie. Znalazłem w książce i chciałem spróbować je rozwiązać. A więc tak: Tak jak zostało wyżej napisane, w przegubie rozbiłem na dwie belki, rozpisałem składowe punktu c ( x i y ) i liczyłem sumy rzutów na x, y , momenty dla poszczególnych części ( strona lewa i prawa że tak się wyrażę po rozłożeniu na dwie ramy) ale nic nie wychodzi bo mam ten nieszczęsny moment w pkt.cie a. Może ja źle rozpisuję siły w punkcie C po rozłożeniu? Nie wydaję mi się. Coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/13I9/


PS. Oczywiście zwroty mogą być przeciwne ale to wyjdzie i tak w obliczeniach.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Wyznaczyć reakcje w belkach.

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że rozpinając układ, mamy dla jego lewej strony cztery niewiadome siły: dwie składowe prostopadłe w utwierdzeniu i dwie w składowe prostopadłe w przegubie oraz niewiadomy moment utwierdzenia. Razem jest pięć niewiadomych. Układ lewy jest więc statycznie niewyznaczalny. Zaś po prawej stronie, w prawej części rozdzielonego układu mamy niewiadome : dwie składowe siły w przegubie i reakcję podpory o znanym kierunku.

Zatem dla prawej części tak widzianego teraz układu mamy trzy niewiadome. Jest to więc zadanie statycznie rozwiązywalne. Jeżeli zauważymy, że w przegubie nie ma z założenia, momentu, to równanie sumy momentów sił, siły czynnej przyłożonej do pręta i reakcji podpory i działającej na ramieniu mającym miarę równą mierze pręta, bo to jest najmniesza odległość siły do bieguna, pozwoli na wyliczenie reakcji podpory o znanym kierunku działanie.
Z równań sum rzutów na osie ( x i y) obliczymy rzuty sił w przegubie. I wtedy lewa strona rozpiętego układu będzie zadaniem statycznie wyznaczalnym które rozwiązuje się "klasycznie".
W.Kr.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2012, o 20:53 przez kruszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
ThorvalD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2009, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 13 razy

Wyznaczyć reakcje w belkach.

Post autor: ThorvalD »

i reakcję prawej podpory, której kierunek , czyli kąt pod którym działa w stosunku do pręta znamy. Tu zapytam, czy wiadomym jest Koledze dla czego .
Kurcze, zapomniałem że mamy przecież ten kąt 45 stopni... ;/ czyli reakcja podpory A znajduje się w linii pręta CA... Wielkie dzięki za pomoc. Dzisiaj już nie mam czasu ale jutro rozwiążę te zadanie i jakbym mial jeszcze jakiś problem to dam znać. Jeszcze raz wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ