całka e do x

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
lisekpk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 4 paź 2010, o 16:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 13 razy

całka e do x

Post autor: lisekpk »

Witam, muszę parę całek policzyć z definicji no i mam problem z tą jedną:

\(\displaystyle{ \int_{1}^{2} e^{x}dx = \lim_{ n\to \infty }\left[ \frac{2-1}{n} \sum_{i=1}^{n} f(1 + \frac{2-1}{n}) \right] =
\lim_{ n\to \infty} \left[ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(1 + \frac{i}{n}) \right]= \lim_{n \to \infty }( \frac{1}{n} + \frac{1}{n ^{2} }\sum_{i=1}^{n}i) = \lim_{n \to \infty }(e ^{ \frac{1}{n} }+ \frac{1}{ n^{2} }\sum_{i=1}^{n} e^{i}) =}\)

No i dalej mi wychodzą głupoty ;(
Ktoś pomoże dalej?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

całka e do x

Post autor: »

lisekpk pisze:\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty }\left[ \frac{2-1}{n} \sum_{i=1}^{n} f(1 + \frac{2-1}{n}) \right] =
\lim_{ n\to \infty} \left[ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(1 + \frac{i}{n}) \right]}\)
Co prawda dalej też źle przekształcasz, ale kluczowy błąd jest tu. Przecież \(\displaystyle{ f(x)=e^x}\) (no i z lewej strony zgubiłeś \(\displaystyle{ i}\), ale to literówka pewnie).

Q.
lisekpk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 4 paź 2010, o 16:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 13 razy

całka e do x

Post autor: lisekpk »

Hm.. no próbuje już na wszystkie sposoby i nic nie wychodzi, możesz mi podać kolejny krok chociaż?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

całka e do x

Post autor: »

Skoro \(\displaystyle{ f(x)=e^x}\), to:
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty }\left[ \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n} f\left(1 + \frac{i}{n}\right) \right] = \lim_{ n\to \infty} \left[ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}e^{1 + \frac{i}{n}} \right]}\)
Do policzenia tej sumy użyj wzoru na sumę ciągu geometrycznego.
Q.
ODPOWIEDZ