twierdzenie całkowe o residuach

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
gtr7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2009, o 17:29
Płeć: Mężczyzna

twierdzenie całkowe o residuach

Post autor: gtr7 »

Korzystając z twierdzenia całkowego o residuach obliczyć:
\(\displaystyle{ \int_{C}^{} \frac{dz}{(z-1)^2(z^2+1)}}\), gdzie C - okrąg \(\displaystyle{ \left|z \right|=2}\) zorientowany dodatnio;

wychodzi mi ze; \(\displaystyle{ i}\) - biegun jednokrotny, \(\displaystyle{ -i}\) - biegun jednokrotny, \(\displaystyle{ 1}\) - biegun dwukrotny, więc licze residua i wychodzi mi; \(\displaystyle{ res_{i}= \frac{1}{4}}\),\(\displaystyle{ res_{-i}= \frac{1}{4}}\), \(\displaystyle{ res_{1}= -\frac{1}{2}}\), więc \(\displaystyle{ \int_{C}^{} \frac{dz}{(z-1)^2(z^2+1)} = 2 \pi i(res_{i}+res_{-i}+res_{1}) = 2 \pi i ( \frac{1}{4} + \frac{1}{4} - \frac{1}{2} ) = 0 !!!}\)
(w odpowiedziach piszą że powinno wyjść \(\displaystyle{ - \frac{1}{2}\pi i}\) więc podejrzewam że albo któreś residuum źle policzyłem, albo któryś punkt nie należy do okręgu... Niestety nie umiem dojść do tego gdzie jest błąd, prosze pomóżcie)
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

twierdzenie całkowe o residuach

Post autor: luka52 »

Żaden z punktów osobliwych nie należy do okręgu Obliczenia masz ok - rzeczywiście wychodzi \(\displaystyle{ 0}\).
ODPOWIEDZ