trudna całka

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
clarknova
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

trudna całka

Post autor: clarknova »

Dobry wieczór,

Dostałem od profesora całkę do rozwiązania (z uśmiechem - trudna) i mimo przejrzenia kilku książek, tablic całkowych i Forum, nie znalazłem tajnego "przejścia".

Oto ona:

\(\displaystyle{ \int\limits_{0}^{2\pi}}\) \(\displaystyle{ (x+sin{x})}\) \(\displaystyle{ \sqrt{1+cos^{2}x}\) \(\displaystyle{ dx}\)

Jeśli ktoś mógłby pomóc, byłoby super.

Pozdrawiam,
Szymon
mkacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 4 lis 2010, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska :)
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

trudna całka

Post autor: mkacz »

Ja bym tą całkę rozbił na sumę dwóch całek

\(\displaystyle{ \int_{0}^{2\pi} x\sqrt{1+cos^{2}x} dx + \int_{0}^{2\pi}sinx\sqrt{1+cos^{2}x} dx}\)
Obie przez części, w pierwszej za \(\displaystyle{ u=x ; v`=\sqrt{1+cos^{2}x}\) w drugiej podstawienie - \(\displaystyle{ t=cosx}\). Nie mam tylko pomysłu jak ugryźć ten paskudny pierwiastek... Myślałem o rozwinięciu w szereg ale... nie wiem czy nie da się tego prościej zrobić.
matematix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 9 lip 2007, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 356 razy
Pomógł: 14 razy

trudna całka

Post autor: matematix »

Wskazówka. Aby obliczyć całkę \(\displaystyle{ \int \sqrt{x^2+1}dx}\) należy wykonać podstawienie \(\displaystyle{ \sqrt{x^2+1}=x+t}\)
ODPOWIEDZ