VII edycja OMG

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
siekacz62
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2012, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

VII edycja OMG

Post autor: siekacz62 »

w tym roku jeśli dojdziesz do 3 etapu masz 6 z matmy, maxa z egzaminu mat-przyrodniczego i chce cię każda szkoła.

A jeśli chodzi o te 5 zadanie to naprawdę nie wiem skąd wy te cuda wzięliście.
Ja to zrobiłem tak:
Narysujcie duży okrąg i mniejszy o wspólnym środku. Niech bok DA oraz DC będą stycznymi do małego okręgu, a za razem punkty D, C, A leżą na dużym okręgu. Punkt B również niech leży na dużym okręgu pomiędzy punktami A i C, które łączycie w trójkąt ABC dany w zadaniu. Na koniec, na dowód tego, że środek okręgu opisanego trójkąt ABC leży w równej odległości od prostej AD i CD, rysujecie promienie padające pod kątem prostym na te boki. Proste.
Gdyby jednak ktoś mimo to miał wątpliwości co do tego, że suma kątów DAB i BCD równa jest kątowi ABC to można to bardzo łatwo manipulować zmniejszając lub zwiększając odległość punktu A od punktu B.
Łatwiej nie mogłem tego wytłumaczyć-narysujcie.
ElEski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 22 maja 2010, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 12 razy

VII edycja OMG

Post autor: ElEski »

siekacz62,
Ale to źle, bo twierdzisz, że przecięcie symetralnych odcinków AD i DC leży na dwusiecznej kąta ADC, a to zajdzie tylko gdy AD=DC.
Proste.
mdmatt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 25 lis 2011, o 13:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: KRK

VII edycja OMG

Post autor: mdmatt »

w tym roku jeśli dojdziesz do 3 etapu masz 6 z matmy, maxa z egzaminu mat-przyrodniczego i chce cię każda szkoła.
Właśnie sie zastanawiam czy ze względu na to że jest mat-przyr rozdzielony to czy to zwalania z obydwu czy tylko z jednej?
Acros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 14 sty 2010, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: woj. Mazowieckie
Podziękował: 7 razy

VII edycja OMG

Post autor: Acros »

Rzeczywiście myliłem się, co do pokrywania się D i O ,dzięki za pomoc
lukaszczysz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:03
Płeć: Mężczyzna

VII edycja OMG

Post autor: lukaszczysz »

jezeli juz jestes zwolniony to z całej części tzn z całego dnia, np jak zostaniesz laureatem konkursu z WOSu, o ile taki istnieje, to nie piszesz też polskiego i historii.
mdmatt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 25 lis 2011, o 13:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: KRK

VII edycja OMG

Post autor: mdmatt »

W sumie to dobrze, ale troche to dziwne. Bo skoro laureat z matematyki jest zwolniony z przyrodniczego, to wg tego laureat z WW powinnien byc zwolniony ze wszystkiego
siekacz62
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2012, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

VII edycja OMG

Post autor: siekacz62 »

ElEski pisze:siekacz62,
Ale to źle, bo twierdzisz, że przecięcie symetralnych odcinków AD i DC leży na dwusiecznej kąta ADC, a to zajdzie tylko gdy AD=DC.
Proste.
a co długości boków AD i DC mają do kąta ADC? narysuj sobie rysunek
poza tym nie mówiłem nic o symetralnych boków!
ElEski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 22 maja 2010, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 12 razy

VII edycja OMG

Post autor: ElEski »

siekacz62,
Mówiłeś o środkach okręgów.. A z definicji Twoich okręgów ich wspólny środek lży na dwusiecznej ADC i na przecięciu symetralnych AD i DC. Dalej nawet nie czytam.

Poza tym skąd Ty wziąłeś, że punkt B leży na okręgu opisanym na trójkącie ADC ? To nigdy nie jest prawdziwe.
W ogóle to rozwiązanie jest od początku do końca złe. Jakby je trochę bardziej zrozumiale zapisać, to byłoby coś w stylu: załóżmy, że ten czworokąt spełnia tezę i łamie aksjomaty geometrii. Wówczas jest fajnie, c.K.u.z.(n).s.
siekacz62
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2012, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

VII edycja OMG

Post autor: siekacz62 »

nie no chodziło mi o trójkąt ABC. a poza tym są już szkice.
Awatar użytkownika
Merenik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 9 sty 2012, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

VII edycja OMG

Post autor: Merenik »

Siekacz,
Hmmm jesteś tego pewny? Tzn mnie się wydawało, iż aby mieć takie uprawnienia jak zwolnienie z egzaminu i wstęp do dowolnej szkoły trzeba być laureatem ( przynajmniej IV stopnia) OMG, a nie tylko finalistą. Jeśli się mylę, popraw mnie.
piternet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 15 razy

VII edycja OMG

Post autor: piternet »

Merenik pisze:Siekacz,
Hmmm jesteś tego pewny? Tzn mnie się wydawało, iż aby mieć takie uprawnienia jak zwolnienie z egzaminu i wstęp do dowolnej szkoły trzeba być laureatem ( przynajmniej IV stopnia) OMG, a nie tylko finalistą. Jeśli się mylę, popraw mnie.
Od tego roku finaliści ogólnopolskich olimpiad gimnazjalnych (OMG, OIG, OJAG) mają takie uprawnienia jak laureaci z poprzednich lat. Finaliści konkursów kuratoryjnych mają nadal tylko punkty do rekrutacji.

Nie wiem jak jest w OMG, ale w OIG od teraz finalista ma takie uprawnienia jak laureat, ale nie każdy kto wszedł do finału jest finalistą. W poprzednich edycjach można było mieć 0 pkt na III etapie a i tak zostawałeś finalistą. W tym roku otrzymasz tytuł 'uczestnik finału', nie wiem czy on coś daje.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

VII edycja OMG

Post autor: Mruczek »

piternet pisze: Od tego roku finaliści ogólnopolskich olimpiad gimnazjalnych (OMG, OIG, OJAG) mają takie uprawnienia jak laureaci z poprzednich lat. Finaliści konkursów kuratoryjnych mają nadal tylko punkty do rekrutacji.
Skąd to wyczytałeś?
bizon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2012, o 20:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świnoujście

VII edycja OMG

Post autor: bizon »

W tym roku finalista (każda osoba zakwalifikowana do III etapu) OMG ma szóstkę z matmy i jest przyjmowany do wybranego liceum. Laureat jest zwolniony z całego dnia egzaminu mat-przyr.

Wiecie po co są dwa dni na finał?
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

VII edycja OMG

Post autor: Vax »

bizon pisze:Wiecie po co są dwa dni na finał?
Pierwszego dnia piszemy, drugiego jest podsumowanie.
Awatar użytkownika
Merenik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 9 sty 2012, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

VII edycja OMG

Post autor: Merenik »

bizon pisze:W tym roku finalista (każda osoba zakwalifikowana do III etapu) OMG ma szóstkę z matmy i jest przyjmowany do wybranego liceum. Laureat jest zwolniony z całego dnia egzaminu mat-przyr.
Hmmm ale skąd posiadasz takie informacje? Mógłbyś podać jakiś link, gdzie będzie to wszystko oficjalnie ogłoszone? Lubię mieć po prostu 100% pewność
ODPOWIEDZ