Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Genius432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Genius432 »

Witam, mam problem z zadankiem, które na pierwszy rzut oka wydaje się proste:

\(\displaystyle{ \int\frac{2x^2-x-5}{\sqrt{x^2-2x}}}\) Całkowanie przez części wydaje się tutaj bezcelowe?? Próbowałem przez podstawienie ale ta potęga pod pierwiastkiem trochę przeszkadza
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, o 18:24 przez Genius432, łącznie zmieniany 3 razy.
sdamian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 5 gru 2010, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 34 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: sdamian »

podpowiedź:
\(\displaystyle{ \sqrt{x^2}=|x|}\)
Genius432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Genius432 »

Znam tą zależność ale nic mi to nie mówi. Zrobiłeś może to? jaką metodą?-- 27 gru 2011, o 19:05 --Jeśli ktoś wie co z tym zrobić to prosiłbym chociaż o jakąś wskazówkę, ja po prostu nie wiem jak to ruszyć, a gdy zna się metodę, specjalnych trudności pewnie nie ma.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6910
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Mariusz M »

Genius432, co podstawiałeś ?

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x\\
\sqrt{x^2-2x}=xt}\)
Genius432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Genius432 »

Próbowałem obu opcji i nic z tego :/
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1503
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 476 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Psiaczek »

Zauważamy że :

\(\displaystyle{ \frac{d}{dx}\left[ (ax+b) \sqrt{x^2-2x}\right] =a \sqrt{x^2-2x}+ \frac{(ax+b)(x-1)}{ \sqrt{x^2-2x}}= \frac{a(x^2-2x)+(ax+b)(x-1)}{ \sqrt{x^2-2x}}= \frac{2ax^2+(b-3a)x-b}{ \sqrt{x^2-2x}}}\)

trzeba więc będzie wstawić \(\displaystyle{ a=1,b=2}\) , wtedy dwa pierwsze człony się zgodzą , a ogonek czyli

\(\displaystyle{ 3\int_{}^{} \frac{dx}{ \sqrt{x^2-2x}}}\) oddzielnie policzyć. Takie połowiczne współczynniki nieoznaczone
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6910
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Mariusz M »

Psiaczek, tak ale "ten ogonek" też trzeba jakoś policzyć

On najwyraźniej czeka na gotowiec albo co mniej prawdopodobne nie umie podstawiać
jeśli mu podałem podstawienia a on nadal twierdzi że "nic z tego"

Genius432, pokaż jak podstawiasz

Zastosuj podstawienie

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\)

ponieważ pasuje ono nieco lepiej niż podstawienie

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=xt}\)

ale obydwa podstawienia powinny sprowadzić całkę do całki z funkcji wymiernej
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1503
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 476 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Psiaczek »

mariuszm pisze:Psiaczek, tak ale "ten ogonek" też trzeba jakoś policzyć
mariuszm, zgadza się , trzeba ogonek policzyć, ale uznałem, biorąc pod uwagę \(\displaystyle{ x^2-2x=(x-1)^2-1}\),
że sobie z areahiperbolicznych to policzy.Nie mówię że ten sposób jest najlepszy, po prostu chciałem pokazać jedną z dróg.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6910
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Mariusz M »

Zastosuj podstawienie

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\)

ponieważ pasuje ono nieco lepiej niż podstawienie

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=xt}\)

Genius432, podpowiedź dla epimeteuszy takich jak ty

Przedstaw x jako funkcję t i dopiero różniczkuj

Po zróżniczkowaniu wyraż pierwiastek jako funkcję t i wstaw wszytko do całki
Genius432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Genius432 »

hmm Psiaczek Ciekawe podejście, ale funkcji areahiperbolicznych nie miałem

mariuszm nie musisz mnie obrażać tylko dlatego że jestem gorszy w całkach niż Ty. Dopiero zaczynam się ich uczyć więc mam prawo czegoś nie umieć, nie oczekuję gotowego rozwiązania, wolę się nauczyć rozwiązywania tego typu przykładów. Trochę kultury.

Nie wiem skąd wiemy jakiego dokonać podstawienia? Po podstawieniu \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\) wychodzi mi coś takiego: \(\displaystyle{ \int\frac{2x^2-x-5}{x-1+t}}\) Nie umiem w żaden sposób tego ruszyć Należało by pewnie wyznaczyć x z równania \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\) i podstawić do całki tak żeby zostały tylko zmienne t ale nie mam pojęcia jak to zrobić.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6910
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Mariusz M »

Należało by pewnie wyznaczyć x z równania \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\) i podstawić do całki tak żeby zostały tylko zmienne t
Genius432, właśnie to trzeba zrobić
Zanim zaczniesz bawić się całkami przypomnij sobie jak się przekształcało równania
Powinieneś sobie przypomnieć pewne rzeczy z podstawówki bo inaczej dużo całek nie policzysz
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x \\ x+ \sqrt{x^2-2x} = t \\ x ^{2} -2x = t ^{2} - 2tx + x ^{2} \\ -2x= t ^{2} - 2tx \\ 2tx - 2x = t ^{2} \\ x\left( 2t-2 \right) = t ^{2} \\ x= \frac{t ^{2} }{2t-2} \\ \mbox{d}x = \frac{2t \cdot \left( 2t-2 \right) - t ^{2} \cdot 2 }{\left( 2t-2 \right) ^{2} } \mbox{d}t \\ \int \frac{dx}{ \sqrt{x^2-2x}} = \\ = \int \frac{\frac{2t \cdot \left( 2t-2 \right) - t ^{2} \cdot 2 }{\left( 2t-2 \right) ^{2} }}{ t - \frac{t ^{2} }{2t-2}} \mbox{d}t = \\ = \int \frac{ \frac{2t ^{2} -4t }{4t ^{2} -8t+4} }{ \frac{t ^{2} - 2t }{2t-2} } \mbox{d}t = \\ = \int \frac{ \left( 2t ^{2} - 4t \right) \left( 2t-2 \right) }{\left( 4t ^{2} -8t+4\right) \left( t ^{2} - 2t \right) } \mbox{d}t = \\ = \int \frac{4t ^{3} -12t ^{2} +8t }{4t ^{4} -16t ^{3} + 20t ^{2} - 8t } \mbox{d}t = \\ = \int \frac{4t ^{2} -12t +8 }{4t ^{3} -16t ^{2} + 20t - 8 } \mbox{d}t = \\ = \int \frac{t ^{2} -3t +2 }{t ^{3} -4t ^{2} + 5t - 2 } \mbox{d}t}\)

Korzystamy z tego, że
\(\displaystyle{ t ^{3} -4t ^{2} + 5t - 2 = \left( t-2 \right) \left( t-1 \right) ^{2}}\)

i rozkładamy na ułamki proste

\(\displaystyle{ \frac{t ^{2} -3t +2 }{t ^{3} -4t ^{2} + 5t - 2 } = \frac{A}{t-2} + \frac{B}{t-1} + \frac{C}{\left( t-1 \right) ^{2} } \\ \frac{t ^{2} -3t +2 }{\left( t-2 \right) \left( t-1 \right) ^{2}} = \frac{A}{t-2} + \frac{B}{t-1} + \frac{C}{\left( t-1 \right) ^{2} } \\ t ^{2} - 3t + 2 = \left( t-1 \right)\left( t-2 \right) \\ \frac{\left( t-1 \right)\left( t-2 \right)}{\left( t-2 \right) \left( t-1 \right) ^{2}} = \frac{A}{t-2} + \frac{B}{t-1} + \frac{C}{\left( t-1 \right) ^{2} } \\ \frac{1}{ t-1 } = \frac{A}{t-2} + \frac{B}{t-1} + \frac{C}{\left( t-1 \right) ^{2} } \\ \begin{cases} A=0 \\ B=1 \\ C=0 \end{cases} \\ \int \frac{t ^{2} -3t +2 }{t ^{3} -4t ^{2} + 5t - 2 } \mbox{d}t = \\ = \int \frac{1}{t-1} \mbox{d}t = \\ = \ln \left| t-1 \right| + C = \\ = \ln \left| x+ \sqrt{x ^{2} -2x } - 1 \right| + C}\)
Genius432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: Genius432 »

Dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno. Skąd wiemy że trzeba zastosować to podstawienie \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\) a nie np to \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: loitzl9006 »

Bo w przypadku podstawienia \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t}\) przy podnoszeniu obustronnym do kwadratu zostanie Ci niechciane \(\displaystyle{ x ^{2}}\), a jak zastosujesz podstawienie \(\displaystyle{ \sqrt{x^2-2x}=t-x}\) wtedy \(\displaystyle{ x ^{2}}\) się redukuje i można jednoznacznie wyznaczyć \(\displaystyle{ x}\) w zależności od nowej zmiennej \(\displaystyle{ t}\) .
mkacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 4 lis 2010, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska :)
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

Całka nieoznaczona wielomian przez pierwiastek

Post autor: mkacz »

Genius - to co inni Ci proponują, te podstawienia z pierwiastkami to się zwie "podstawienia Eulera", rzecz bardzo przydatna w takich przypadkach, gdy masz trójmian pod pierwiastkiem i jeszcze jakiś inny wielomian. Przydatna, bo jak tu pokazano sprowadza Ci całkę z pierwiastkiem do całki wymiernej (wielomian/wielomian).
ODPOWIEDZ