Całka z funkcji wykładniczej i trygonometrycznej

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Całka z funkcji wykładniczej i trygonometrycznej

Post autor: rkaminski »

Witam,

Do policzenia mam takie coś:

\(\displaystyle{ \intop_{0}^{\pi}\exp\left(2\pi iSr\cos\theta\right)\sin\theta\mathrm{d}\theta}\)

ponoć ma wyjść z tego:

\(\displaystyle{ \frac{\sin\left(2\pi Sr\right)}{2\pi Sr}}\)

Stosując podstawienie takie, że \(\displaystyle{ x=2\pi iSr\cos\theta}\) mam kolejno:

\(\displaystyle{ \intop_{0}^{\pi}\exp\left(2\pi iSr\cos\theta\right)\sin\theta\mathrm{d}\theta=-\frac{1}{2\pi iSr}\intop_{2\pi iSr}^{0}e^{x}\mathrm{d}x=\frac{1}{2\pi iSr}\intop_{0}^{2\pi iSr}e^{x}\mathrm{d}x=\frac{e^{2\pi iSr}-1}{2\pi iSr}}\)

i przyznam, że nie mam pojęcia co można z tym dalej zrobić. Z góry dziękuję.

Radek
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Całka z funkcji wykładniczej i trygonometrycznej

Post autor: BettyBoo »

Źle wyznaczyłeś nowe granice całkowania - \(\displaystyle{ \cos \pi=-1}\), a nie \(\displaystyle{ 0}\).

A wynikiem jest \(\displaystyle{ \frac{\sin\left(2\pi Sr\right)}{\pi Sr}}\)

Pozdrawiam.
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Całka z funkcji wykładniczej i trygonometrycznej

Post autor: rkaminski »

Masz całkowitą rację. Dzięki wielkie. Teraz wszystko wychodzi. Dla porządku:

\(\displaystyle{ \intop_{0}^{\pi}\exp\left(2\pi iSr\cos\theta\right)\sin\theta\mathrm{d}\theta=-\frac{1}{2\pi iSr}\intop_{2\pi iSr}^{-2\pi iSr}e^{x}\mathrm{d}x}\)

\(\displaystyle{ =\frac{1}{2\pi iSr}\intop_{-2\pi iSr}^{2\pi iSr}e^{x}\mathrm{d}x=\frac{e^{2\pi iSr}-e^{-2\pi iSr}}{2\pi iSr}=\frac{\sin\left(2\pi Sr\right)}{\pi Sr}}\)
ODPOWIEDZ