Rozkład Poissona - mecze piłkarskie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Sk8ter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2009, o 13:09
Płeć: Mężczyzna

Rozkład Poissona - mecze piłkarskie

Post autor: Sk8ter »

Zadanie dla dobrych matematyków . Na podstawie

Kod: Zaznacz cały

http://www.90minut.pl/news/91/news919825-Wisla-40-Lech-38-Legia-22.html
artykułu chciałem wyliczyć prawdopodobieństwa wyników w innej lidze. Wyznaczyłem odpowiednie parametry:

x -> średnia bramek zdobywanych na własnym boisku dla badanego zespołu gospodarzy
y -> średnia bramek traconych na wyjeździe dla badanego zespołu gości
a -> średnia bramek zdobywanych na wyjeździe dla badanego zespołu gości
b -> średnia bramek traconych na własnym boisku dla badanego zespołu gospodarzy
s -> średnia bramek zdobywanych przez zespół gospodarzy/traconych przez zespół gości dla całej ligi
t -> średnia bramek zdobywanych przez zespół gości/traconych przez zespół gospodarzy dla całej ligi

\(\displaystyle{ E (D)=\frac{x\cdot y}{s}}\) -> wartość oczekiwana liczby bramek zdobytych przez gospodarzy
\(\displaystyle{ E (W)=\frac{a\cdot b}{t}}\) -> wartość oczekiwana liczby bramek zdobytych przez gości

Jednak przekopując trochę stron nie znalazłem odpowiedniego wzory ani przykładu jak wyliczyć prawdopodobieństwo strzelenia przez zespół X 1, 2, 3 bramek oraz prawdopodobieństwa, że w meczu drużyn X i Y zwycięży gospodarz/gość lub będzie remis.

Bardzo proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ