Definicja funkcji

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
celtrun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2011, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

Definicja funkcji

Post autor: celtrun »

Znalazłem takie dwie proste:
Funkcja - w matematyce dla danych dwóch zbiorów „przyporządkowanie” każdemu elementowi pierwszego zbioru dokładnie jednego elementu drugiego zbioru.

Funkcja - jednoznaczność lewostronna i prawostronna.

Ale jakoś mi nie pasuje ta druga albo źle ją rozumiem, a rozumiem ją tak, że każdemu elementowi zbioru A odpowiada jeden element zbioru B i każdemu elementowi zbioru B odpowiada jeden element zbioru A.

Co tu jest dobrze, a co źle?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34127
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Definicja funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

Pierwsza definicja jest dobra, ale intuicyjna. Drugiej nie rozumiem - skąd ją wziąłeś?

JK
celtrun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2011, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

Definicja funkcji

Post autor: celtrun »

Platon twierdził, że intuicyjne mniemania są potrzebne na drodze do wiedzy. Zostanę przy pierwszej definicji.
Chciałbym jeszcze zapytać małym przykładem.
Skoro możemy każdemu elementowi zbioru pierwszego przyporządkować dokładnie jeden element zbioru drugiego, a o zbiorze drugim tak nie powiedzieliśmy, to może być tak, że ten sam element zbioru B będzie przyporządkowany do wielu elementów zbioru A?

Drugą definicję nie wiem skąd wziąłem, ale z niczego dobrego.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34127
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Definicja funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

celtrun pisze:Platon twierdził, że intuicyjne mniemania są potrzebne na drodze do wiedzy. Zostanę przy pierwszej definicji.
Ta definicja jest świetna i wystarczająca, dopóki nie zaczniesz potrzebować bardziej formalnej definicji.
celtrun pisze:Skoro możemy każdemu elementowi zbioru pierwszego przyporządkować dokładnie jeden element zbioru drugiego, a o zbiorze drugim tak nie powiedzieliśmy, to może być tak, że ten sam element zbioru B będzie przyporządkowany do wielu elementów zbioru A?
Oczywiście tak - pomyśl o funkcji stałej.

JK
celtrun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2011, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

Definicja funkcji

Post autor: celtrun »

Dziękuję, pomyślałem,
ODPOWIEDZ