ekstrema lokalne funkcji

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Awatar użytkownika
emilqqs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 sie 2011, o 11:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 3 razy

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: emilqqs »

Mam pytanie. Jak wyliczam ekstrema lokalne jakiejś funkcji, to skąd wiadomo ile jest rozwiązań układu jak przyrównuje do zera pierwsze pochodne ? Bo czasem ciężko mi znaleźć jakieś. Raz okazuje się że jest jedno takie rozwiązanie, a czasami nawet cztery. Po czym mogę to rozpoznać?
szw1710

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: szw1710 »

Ogólnie nie da się nic powiedzieć - liczba rozwiązań zależy od natury układu. Np. układ dwóch równań liniowych z dwiema niewiadomymi ma albo jedno rozwiązanie, albo nieskończenie wiele, albo wcale. Jeśli jedno równanie jest liniowe, a drugie kwadratowe, to (przecięcie paraboli i okręgu) możemy nie mieć wcale rozwiązań, może być jedno lub dwa i innych przypadków nie ma. Jeśli więc coś mogę poradzić, to spojrzenie geometryczne na to, jakie krzywe przedstawiają równania układu.
Awatar użytkownika
emilqqs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 sie 2011, o 11:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 3 razy

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: emilqqs »

Aha. A może zdarzyć się tak, że gdy przy liczeniu ekstremum, po wyliczeniu wyznacznika macierzy i podstawieniu moich punktów znalezionych do tego, wynik będzie równy zero? Bo jak jest ujemny to znaczy ze nie ma ekstremum w danym punkcie, jak dodatni to jest, a jak wyjdzie zero ? Może w ogóle to zero wyjść??
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: ares41 »

Tak, może wyjść zero, wtedy to twierdzenie nie rozstrzyga, czy w tym punkcie istnieje ekstremum.
Awatar użytkownika
emilqqs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 sie 2011, o 11:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 3 razy

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: emilqqs »

To wtedy pisze się coś czy zostawia że równe zero i tyle?
szw1710

ekstrema lokalne funkcji

Post autor: szw1710 »

Bada się istnienie ekstremum innymi metodami, najczęściej z definicji.
ODPOWIEDZ