objętość bryły

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

objętość bryły

Post autor: BlueSky »

Obliczyć objętość bryły
\(\displaystyle{ \{(x,y,z): x^2+y^2 \le z \le A\}}\)
w zależności od parametru dodatniego \(\displaystyle{ A}\).


Czy można to zadanie tak rozwiązać?

Wzór na objętość bryły powstałej w wyniku obrotu wykresu funkcji \(\displaystyle{ z=f(x)}\) wokół osi \(\displaystyle{ Oz}\) to \(\displaystyle{ V=2\pi \int_{0}^{\sqrt{A}}xf(x) \mbox{d}x}\).
U nas \(\displaystyle{ z=x^2}\) zatem: \(\displaystyle{ V=2\pi \int_{0}^{\sqrt{A}}x^3\mbox{d}x = \frac{1}{2}A^2\pi}\).
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

objętość bryły

Post autor: Chromosom »

To nie jest wzór na objętość bryły obrotowej. Nie jest to nawet wzór na pole powierzchni takiej bryły. Zapoznaj się teorią zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. Zastosuj całkę potrójną oraz współrzędne walcowe, wtedy znacznie szybciej uzyskasz wynik.
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

objętość bryły

Post autor: BlueSky »

Widzę już gdzie mam błąd. Wzór jest dobry tylko dla brył powstałych z obrotu obszaru "pod krzywą" a w moim zadaniu mam obliczyć objętość wnętrza paraboloidy obrotowej, czyli od objętości walca o promieniu \(\displaystyle{ \sqrt{A}}\) i wysokości \(\displaystyle{ A}\) muszę odjąć wynik powyżej.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

objętość bryły

Post autor: Chromosom »

Powiedziałem już że ten wzór nie służy do obliczania ani objętości ani pola powierzchni. W szczególności to zdanie
Wzór jest dobry tylko dla brył powstałych z obrotu obszaru "pod krzywą" a w moim zadaniu mam obliczyć objętość wnętrza paraboloidy obrotowej
nie jest poprawne. Podany wzór służy do obliczania między innymi momentów statycznych w fizyce oraz wartości oczekiwanej w statystyce. Nie utrudniaj sobie i zastosuj całkę potrójną.
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

objętość bryły

Post autor: BlueSky »

A ja Ci powiem tyle, że jak najbardziej służy, w końcu jest to jeden ze sposobów, który nam podał wykładowca, a podobne zdanie, które zacytowałeś, napisał już kiedyś pewien korepetytor na tym forum, udzielając wskazówki innej osobie, więc jak widać, nie jest to tylko mój wymysł.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

objętość bryły

Post autor: Chromosom »

Wyprowadziłem ten wzór, czyli masz rację. Jak widać, świeże spojrzenie studentki nieraz okazuje się bardziej konstruktywne niż moje rutynowe wnioskowanie. Nadal uważam wykorzystanie całki potrójnej za mniej skomplikowane, niemniej jednak obie metody są poprawne. Poniżej przedstawię wyprowadzenie. Korzystając z interpretacji geometrycznej całki Stieltjesa, objętość bryły otrzymanej przez obrót krzywej \(\displaystyle{ z=f(x)}\) dla \(\displaystyle{ 0\le x\le a}\) można wyrazić następująco
\(\displaystyle{ V=\pi\int\limits^a_0x^2\,\text df(x)}\)
przy odpowiednich założeniach dotyczących ciągłości i różniczkowalności funkcji wzór przyjmie postać
\(\displaystyle{ V=\pi\int\limits^a_0x^2f'(x)\,\text dx\\ \\V=\pi\left(x^2f(x)\bigg|^a_0-2\int\limits^a_0xf(x)\,\text dx\right)}\)
po dalszych przekształceniach nietrudno dojść do wniosku, że zacytowane przeze mnie zdanie jest poprawne.
ODPOWIEDZ