Podaj zwarty wzór na sumę:

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Heniek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Podaj zwarty wzór na sumę:

Post autor: Heniek1991 »

Nie bardzo wiem jak uderzyć w te sumy:
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{2*n}{n \choose k} (3^k-4^n)}\)
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{m}(-1)^k{n \choose k} {n \choose m-k}}\)

W pierwszej wiadomo, że problemem jest tylko składnik \(\displaystyle{ 3^k*{n \choose k}}\) a w drugiej gdy m jest nieparzyste to wynikiem jest 0. Więcej nie wymyśliłem, proszę o jakieś wskazówki.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Podaj zwarty wzór na sumę:

Post autor: Crizz »

Hmmm... no w pierwszym mogę tylko podpowiedzieć, że \(\displaystyle{ 3^k=3^k \cdot 1^{n-k}}\). Co się dzieje dla \(\displaystyle{ k>n}\)?
Heniek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Podaj zwarty wzór na sumę:

Post autor: Heniek1991 »

Przecież jak \(\displaystyle{ k > n}\) to współczynnik dwumianowy się zeruje, więc to nie ma wpływu na sumę.

-- 9 sie 2011, o 23:16 --

A już zczaiłem, twierdzenie o dwumianie załatwia sprawę. No to jeszcze druga została

-- 10 sie 2011, o 13:37 --

Mam jeszcze jedną sumę, której nie wiem jak rozwiązać:
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{\left\lfloor \frac{n}{2} \right\rfloor} {n \choose 2 \cdot k}2^{2 \cdot k}}\)

Gdyby nie były tylko parzyste, to oczywiście byłoby łatwe, ale w tej sytuacji to nie mam pomysłu.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2011, o 21:00 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: symbol mnożenia to \cdot
macciej91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 15 mar 2007, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 10 razy

Podaj zwarty wzór na sumę:

Post autor: macciej91 »

Heniek: Rozważ sobie wzory:
\(\displaystyle{ (a+b)^n, (a-b)^n}\).
W drugim po rozwinięciu na miejscach parzystych występuje znak -. Oznacza to, że jeśli odejmiesz od pierwszego drugi, to znikną ci miejsca nieparzyste.
King James
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj/Kraków
Pomógł: 39 razy

Podaj zwarty wzór na sumę:

Post autor: King James »

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{m}(-1)^k{n \choose k} {n \choose m-k} = \begin{cases} (-1)^{\frac{m}{2}}{n \choose \frac{m}{2}} \ \ \text{gdy} \ 2 \ | \ m \\ 0 \qquad \qquad \quad \text{gdy} \ 2 \not | \ m \end{cases}}\)

Rozważ współczynnik przy \(\displaystyle{ x^m}\) w splocie funkcji \(\displaystyle{ (1-x)^n}\) i \(\displaystyle{ (1+x)^n}\).
ODPOWIEDZ