Tabela wartości p - poziom istotności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
tomilipin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2011, o 15:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: tomilipin »

Cześć,
przeprowadzam badanie,w którym obliczam współczynnik korelacji między dwoma zestawami danych. Założyłem, że poziom istotności będzie wynosi 0,05 czyli jest 5% szansy na to, że wynik jest dziełem przypadku.
Korelacja wychodzi mi np. 0,1304 a miałem 122 pary danych. Muszę porównać, czy krytyczna (minimalna) wartość p dla 122 par danych jest mniejsza od mojej 0,1304.

Problem w tym, że nie mam skąd wziąć tej krytycznej wartości :/

W bibliotece znalazłem książkę z tablicą ale tylko do 102 par danych. W necie znalazłem książkę z 1963 roku z tablicami statystycznymi ale mają maksymalnie tylko 100 par danych.

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniej wartości p.

Pozdrawiam!
tomilipin
miodzio1988

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: miodzio1988 »

No to obszar krytyczny powinieneś mieć podany zaraz przy statystyce testowej....

Jeśli próbka jest duża to znaczy, że dany rozkład może ( z jakiegoś twierdzenia granicznego) równy innemu.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: sushi »

stawiasz hipoteze czy robisz estymacje??

musisz podać wzór z ktorego liczysz

statystyka t-Studenta to masz do 120 osób
statystyka \(\displaystyle{ \chi^2}\) to masz powyzej 120
statystyka dla rozkładu normalnego to masz dowolne
tomilipin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2011, o 15:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: tomilipin »

Hej,
prawdę mówiąc sam nie za bardzo wiem jak to ma wyglądać - moje badanie dotyczy korelacji między osobowością a wynikami w nauce j.angielskiego i tylko dla tego badania zagłębiam się w tajniki statystyki.

Jeśli chodzi o obliczenia to korzystam z Excela - funkcja PEARSON() do obliczenia współczynnika korelacji. Nie korzystam z żadnych własnych wzorów, tylko funkcje Excela (średnia, mediana, dominanta oraz odchylenie standardowe).

Co do hipotezy, spodziewałem się znaczącej korelacji, a wyszła bliska zeru, czasami ujemna.
I nie wiem tylko czy otrzymane wartości są statystycznie istotne czy nie.
W starej książce znalazłem tabelę, dzięki której można od razu odczytać wartości krytyczne, ale są one dla maksymalnie 100 par danych. A ja mam 122.



Mogę podać wszystkie dane, jakich wymagacie - tylko je wymieńcie
miodzio1988

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: miodzio1988 »

... i_Pearsona

tutaj nawet poziom istotności nie jest potrzebny.

Słabo korelują i już jak wychodzi liczba bardzo mała
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: sushi »

podstawowe pytanie co masz zrobic z danymi??
jaka postac danych masz ?? ( tablica, szeregi...) i na jakie podgrupy masz podzial danych

jezeli sprawdzic czy jest miedzy nimi korelacja ( test \(\displaystyle{ \chi^2}\)) na poziomie istotnosci ...
sa podane wzory i sie liczy według nich, a nie ze sie wrzuci w excelu i on policzy \(\displaystyle{ r_{xy}}\)
tomilipin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2011, o 15:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: tomilipin »

Byłem już na Wikipedii i zapoznałem się z tym artykułem, nawet po angielsku. Niestety, mój poziom z matematyki jest zdecydowanie zbyt niski by wyciągnąć z tego jakiekolwiek konstruktywne wnioski

Ale poziom istotności jest mi chyba potrzebny. Fakt jest taki, że moje dane korelują bardzo słabo. Największa wartość współczynnika korelacji Pearsona to 0,1304 - bliska zeru. Jak widać na wykresie na Wiki, powinienem mieć wartość krytyczną około 0,17 - 0,18 a wszystkie moje wyniki są poniżej tej wartości. Zatem wnioskuję, że moje wyniki są statystycznie nieistotne i mogą wynikać z przypadku
Tu wykres: ... #Inference

Problem w tym, że muszę znać dokładną wartość p. Tabela mi nie pomogła (obrazek w wyższym poście).

sushi, z danymi mam zrobić korelację, co już zrobiłem. Nie wiem tylko czy wyniki są istotne.
Postać danych: tablica w Excelu, 122 wiersze, 15 kolumn (każdy kolumna 1-14 korelowana z ostatnią).
Podgrupy? Przepraszam, ale nie wiem o co chodzi po prostu mam liczby wpisane.
Piszesz, że nie ma tak, że się wrzuca w Excela i on policzy - ale ja właśnie dokładnie tak to zrobiłem! Jest funkcja PEARSON() która oblicza współczynnik korelacji. I już. Teraz tylko chcę sprawdzić, czy ten współczynnik jest istotny. Chyba, że ta funkcja w Excelu jednak się myli...?
miodzio1988

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: miodzio1988 »

Ale poziom istotności jest mi chyba potrzebny.
Niekoniecznie. Jak widać ze wzoru na wiki, nigdzie żaden poziom istotności nie jest wykorzystywany.
tomilipin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2011, o 15:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: tomilipin »

A czy to nie jest tak, że wzór na Wiki dotyczy samego współczynnika r Pearsona, a istotność statystyczna to zupełnie odrębna rzecz?
Chodzi mi o to, że przecież nawet losowe liczby prezentują jakiś stopień korelacji, a właśnie wartość p określa minimalną wartość korelacji, poniżej której wynik może być przypadkowy.
Jeśli wynik korelacji w moim badaniu jest niższy od tej wartości p (a tak właśnie jest) to może oznaczać, że ta korelacja to tylko przypadek. Chcąc być dokładnym w opisywaniu rezultatów badania, miałem nadzieję podać właśnie tą wartość p i tym samym udowodnić, że związek między A i B występuje w stopniu znikomym, a ponadto może być wynikiem przypadku. Pierwsze już udowodniłem robiąc korelację. Drugie cały czas próbuję osiągnąć.

Więc jeśli potrafisz obliczyć wartość p, pomóż mi proszę. Podam wszelkie dane jakie potrzeba.
miodzio1988

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: miodzio1988 »

A czy to nie jest tak, że wzór na Wiki dotyczy samego współczynnika r Pearsona, a istotność statystyczna to zupełnie odrębna rzecz?
Zgadza się, ale ten współczynnik nam mówi co potrzeba, więc ja bym tej istotności w ogóle nie brak pod uwagę.

Druga sprawa.

Wystarczy test niezależności zrobić w takim razie.

test niezależności chi kwadrat proszę wpisać i jest dana statystyka i obszar krytyczny
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: sushi »

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{|c|c|c|c|c| }
\hline
& słaby & sredni & zaawansowany & suma\\ \hline
& 5 & 6 & 2 & 13 \\ \hline
& 8 & ... & ... & ... \\ \hline

suma & 13 & ... & ... & 122 \\ \hline
\end{tabular}}\)


a takie podgrupy mi sie rozchodzi: w wierszu podzial na stopien zaawansowania jezyka; w kolumnie kategorie osobowości

wtedy jak juz pisalem --> test \(\displaystyle{ \chi^2}\)
tomilipin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2011, o 15:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Tabela wartości p - poziom istotności

Post autor: tomilipin »

Niestety nie mam takiego podziału na kategorie.
Jednym z kryteriów jest oczywiście cecha osobowości, ale drugim jest średnia - a każdy ma praktycznie inną...

Właściwie to już nie ma znaczenia, bo moduł Analizy Danych z Excela robi to wszystko za mnie. Dodatkowo w necie można znaleźć kalkulatory odpowiednich wartości (p-value calculator) zatem niepotrzebnie zawracałem wam głowę... Ale dziękuję za odpowiedzi Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ