pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
derigen1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 paź 2008, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krościenko n/D

pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Post autor: derigen1 »

Witam

Pocisk o masie \(\displaystyle{ 4,5 \ \text{g}}\) uderza w klocek znajdujacy sie poczatkowo w spoczynku o masie \(\displaystyle{ 1,8 \ \text{kg}}\). Po uderzeniu klocek wraz z pociskiem przemieszczaja sie na odleglosc \(\displaystyle{ 1,8 \ \text{m}}\), tarcie na tej drodze wynosi \(\displaystyle{ 0,2}\). Wyznacz predkosc pocisku zanim uderzyl on w klocek. Zrobilem te zadanie korzystajac z pedu i energi, wynik mi sie zgadza- \(\displaystyle{ 1100 \ \frac{\text{m}}{\text{s}}}\). Tylko nurtuje mnie pytanie dlaczego zasada zachowania pedu jest tu spelniona, jesli na poruszajacy sie klocek dziala sila tarcia?

Z gory dzieki za odp
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, o 18:46 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Post autor: steal »

Przedstaw swoje obliczenia.
sailormoon88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 2 lut 2010, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 24 razy

pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Post autor: sailormoon88 »

Tylko nurtuje mnie pytanie dlaczego zasada zachowania pedu jest tu spelniona, jesli na poruszajacy sie klocek dziala sila tarcia?
Na wbijający się pocisk w klocek działa siła tarcia od strony klocka. Pocisk działa na klocek siłą przeciwnie skierowaną, ale o przeciwnym kierunku. Siły te wzajemnie się znoszą. Wniosek: siły wewnętrzne układu nie mogą zmienić całkowitego pędu układu.

Zakłada się, że zderzenie trwa na tyle krótko, że klocek w tym czasie się nie przemieszcza. Dlatego między klockiem a podłożem nie występuje siła tarcia.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Post autor: Igor V »

derigen1 pisze:Witam

Pocisk o masie 4,5g uderza w klocek znajdujacy sie poczatkowo w spoczynku o masie 1,8kg. Po uderzeniu klocek wraz z pociskiem przemieszczaja sie na odleglosc 1,8m, tarcie na tej drodze wynosi 0,2. Wyznacz predkosc pocisku zanim uderzyl on w klocek. Zrobilem te zadanie korzystajac z pedu i energi, wynik mi sie zgadza- 1100ms. Tylko nurtuje mnie pytanie dlaczego zasada zachowania pedu jest tu spelniona, jesli na poruszajacy sie klocek dziala sila tarcia?

Z gory dzieki za odp
Z czystej ciekawości.Czy mógłbyś pokazać swoje obliczenia ?
derigen1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 paź 2008, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krościenko n/D

pocisk i klocek- zasady zachowania pedu i energi

Post autor: derigen1 »

\(\displaystyle{ \frac{(m_1+m_2)V^{2}}{2}=fd}\)
Z tego wyliczylem \(\displaystyle{ V}\) czyli predkosc po zderzeniu.
I zasada zachowania pedu:
\(\displaystyle{ m_1v_1=(m_1+m_2)V\\
v_1=\frac{(m_1+m_2)V}{m_1}}\)
Ostatnio zmieniony 18 sie 2011, o 13:51 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ